lesplan

Thematisch Nederlands - Ik in de samenleving

Wil je met dit lesplan aan de slag? Klik op de knop hieronder om een eigen kopie te maken in 'Mijn Lessen'. Vervolgens kun je de lessen aanpassen naar jouw wensen.

Thema 'ik in de samenleving'
Dit thema is opgebouwd rondom de 17 werelddoelen. 
Hierbij staan we in deze lessenserie vooral stil bij de eerste twee doelen:
  1. einde aan armoede
  2. einde aan honger

Eindopdracht thema:
De leerlingen bedenken en maken een gerecht voor de Voedselbank om een steentje bij te dragen aan het bestrijden van honger (werelddoel 2).


Leerdoelen Nederlands gekoppeld aan de eindopdracht
  • Leerlingen schrijven een brief aan de Voedselbank waarin ze duidelijk maken dat ze waarderen wat de Voedselbank doet voor de samenleving. (de beste brief wordt daadwerkelijk opgestuurd)
  • Leerlingen stellen een e-mail op aan de Voedselbank waarin ze hun idee om een gerecht te maken aankondigen. (aan het einde van de mail kondigen de leerlingen ook het aankomende telefoongesprek aan, de beste e-mail wordt daadwerkelijk opgestuurd)
  • Leerlingen bereiden een telefoongesprek met de Voedselbank voor in rollenspellen. (het beste gesprek wordt daadwerkelijk gevoerd onder begeleiding van de docent).
Let op: is er een koppeling met de methode? 


Lessen:
  1. Introductie 17 werelddoelen + koppeling eerste twee doelen
  2. Les over armoede + opdrachten opzoeken + spreken en luisteren
  3. Les over de Voedselbank
  4. Les over het schrijven van een brief
  5. Praktisch: brief schrijven aan de Voedselbank
  6. Les over het sturen van een e-mail
  7. Praktisch: e-mail opstellen aan de Voedselbank
  8. Les over het voeren van een telefoongesprek + telefoongesprek oefenen 

LES 1: 17 WERELDDOELEN

Aan het einde van de les...
kan ik uitleggen wat een 'samenleving' is.
heb ik twee nieuwe uitdrukkingen geleerd.
kan ik vertellen wat de 17 werelddoelen zijn.

LES 2: GEEN ARMOEDE

Aan het einde van de les...
kan ik vertellen wat het eerste werelddoel is en wat het inhoudt.
Document

LES 3: GEEN HONGER » De voedselbank

Aan het einde van de les...
kan ik uitleggen wat 'De Voedselbank' is en hoe 'De Voedselbank' werkt.
kan ik uitleggen wat een vrijwilliger is.

les 4: Telefoon gesprek starten

Lesdoelen:
Aan het einde van de les kan ik een telefoongesprek voorbereiden.
Aan het einde van de les weet ik hoe ik mijzelf moet voorstellen via de telefoon.
Aan het einde van de les kan ik mijn spreekdoel duidelijk maken via een telefoongesprek. 

Les 5: Waarom bel je?

Lesdoelen:
Aan het einde van de les kan ik controleren of ik tijdens mijn gesprek mijn spreekdoel behaald heb.
Aan het einde van de les kan ik een telefoongesprek netjes afronden.

Les 6: Oefenen telefoongesprek voeren.

Lesdoelen:
Aan het einde van de les heb ik geoefend met het voeren van een telefoongesprek.

LES 7: start van de Eindopdracht

Aan het einde van de les
Heb ik een goed doel gekozen dat ik wil helpen
Heb ik opgeschreven welke actie ik ga uitvoeren om dit goede doel te helpen.

Les 8: Voorbereiden telefoongesprek

Eindopdracht: Voeren van het telefoongesprek