Audit - Les 1 - Audits

Lesdoelen
  • Je kent de definitie van een audit
  • Je kunt het verschil tussen een interne en een externe audit uitleggen
  • Je kunt voorbeelden van verschillende soorten audits noemen
  • Je kunt de verschillende fasen in het auditsysteem benoemen















1 / 63
next
Slide 1: Slide
VoedingMBOStudiejaar 3

This lesson contains 63 slides, with interactive quizzes, text slides and 1 video.

Items in this lesson

Lesdoelen
  • Je kent de definitie van een audit
  • Je kunt het verschil tussen een interne en een externe audit uitleggen
  • Je kunt voorbeelden van verschillende soorten audits noemen
  • Je kunt de verschillende fasen in het auditsysteem benoemen















Slide 1 - Slide

This item has no instructions

Definitie audit
Een systematisch, onafhankelijk en gedocumenteerd proces voor het verkrijgen van auditbewijsmateriaal en het objectief beoordelen daarvan om vast te stellen in welke mate aan overeengekomen auditcriteria is voldaan

  • Systematisch?
  • Onafhankelijk?
  • Gedocumenteerd?
  • Objectief?

Slide 2 - Slide

This item has no instructions

PDCA-cyclus
  • Onderzoek individueel in 5 minuten wat de PDCA-cyclus is en wat dat te maken heeft met audits

timer
5:00

Slide 3 - Slide

This item has no instructions

Fasen in het auditsysteem

Slide 4 - Slide

This item has no instructions

  • Zoek een cartoon op die jij passend vindt bij audits

Slide 5 - Slide

This item has no instructions

Eigenschappen auditor?
  • Schrijf individueel in 3 minuten zoveel mogelijk eigenschappen van een auditor op een post-it





  • Welke eigenschappen passen bij wie?
timer
3:00

Slide 6 - Slide

This item has no instructions

Lesdoelen
  • Je kunt het verschil tussen een auditprogramma en een auditplan uitleggen
  • Je kunt benoemen waar je rekening mee moet houden bij het selecteren van een auditor
  • Je kunt een auditplan opstellen
















Slide 7 - Slide

This item has no instructions

Plan
  • Opstellen auditprogramma
  • Selecteren auditoren
  • Opleiden auditoren
  • Opstellen auditplan

Slide 8 - Slide

This item has no instructions

Auditor
  • Kennis (inhoudelijk en auditproces)
  • Vaardigheden
  • Ervaring


Slide 9 - Slide

This item has no instructions

Eigenschappen auditor
  • Aanpassingsvermogen
  • Beslist
  • Diplomatiek 
  • Doel voor ogen houden
  • Opmerkzaam
  • Snel kunnen schakelen
  • Sociaal
  • Vasthoudend
  • Zelfstandig

Slide 10 - Slide

  • Welke eigenschap is het belangrijkst voor een auditor?
  • Welke eigenschappen hebben jouw medestudenten?
  • Welke kennis en vaardigheden wil je verder ontwikkelen om een goede auditor te zijn?
Auditplan
  • Doel 
  • Toetsingskader
  • Wie?
  • Wat? (scope, onderliggende proces/onderdeel kwaliteitssysteem)
  • Waar?
  • Wanneer?
  • Hoe?

Slide 11 - Slide

This item has no instructions

"Het geheel van één of meer audits gepland voor een specifiek tijdsbestek en gericht op een specifiek doel"
A
Auditprogramma
B
Auditor
C
Auditplan

Slide 12 - Quiz

This item has no instructions

Kan een productontwikkelaar uit een sappenfabriek een audit uitvoeren bij een vleesverwerker?
A
Ja
B
Nee

Slide 13 - Quiz

This item has no instructions

Mag een auditee geaudit worden als deze niet benoemd is in het auditplan?
A
Ja
B
Nee

Slide 14 - Quiz

This item has no instructions

Voorbeeld auditplan

Slide 15 - Slide

This item has no instructions

Doel
  • Controleren of het systeem,  het proces of de documentatie aan de gestelde eisen voldoet
  • Fouten, knelpunten, problemen of (mogelijke) risico's opsporen
  • Verbetermogelijkheden vaststellen
  • Effect van ingevoerde maatregelen beoordelen
  • Bepalen of het kwaliteitssysteem effectief is of bijdraagt aan het behalen van doelen

Slide 16 - Slide

This item has no instructions

Toetsingskader
Wat wordt er getoetst?

  • Wetgeving
  • Systeemeisen (BRC, IFS, Planet Proof etc.) 
  • Interne eisen (handboek, procedures etc.)
  • Auditor blijft binnen het gekozen toetsingskader

Wordt bepaald door de auditklant en is afhankelijk van het doel


Slide 17 - Slide

This item has no instructions

Betrokken partijen
  • Auditklant
  • Auditee
  • Kwaliteitsmanager
  • Auditor
  • Auditteam
  • Leadauditor
  • Begeleider

Slide 18 - Slide

This item has no instructions

Scope
Waarop heeft de audit betrekking? (omvang)

  • Gedeelte van het systeem (systeemaudit)
  • Specifiek proces (procesaudit)
  • Specifiek product (procesaudit)
  • Overkoepelend onderwerp (veiligheid, verbetercyclus etc.)

Wordt bepaald door de auditklant en is afhankelijk van het doel


Slide 19 - Slide

This item has no instructions

Verbeteren auditplan
  • Beschrijf in groepjes van 2 of 3 in 5 minuten de verbeterpunten voor het auditplan
timer
5:00

Slide 20 - Slide

This item has no instructions

Slide 21 - Slide

This item has no instructions

Voor welk onderdeel van de audit heb je een toetsingskader nodig?
A
Voorbereiding
B
Uitvoering
C
Rapportage

Slide 22 - Quiz

This item has no instructions

Wat is de rol van de kwaliteitsmanager tijdens een audit?
A
Auditklant
B
Auditee
C
Auditor
D
Begeleider

Slide 23 - Quiz

This item has no instructions

Kan "veiligheid op kantoor" bij een bakkerij onder de scope van de audit vallen?
A
Ja
B
Nee

Slide 24 - Quiz

This item has no instructions

Opdracht
  • Noteer zoveel mogelijk auditbewijsmateriaal


Slide 25 - Slide

This item has no instructions

Slide 26 - Video

This item has no instructions

Lesdoelen
  • Je begrijpt het verschil tussen verschillende auditmethoden
  • Je kunt de aandachtspunten bij de voorbereiding van een audit benoemen
  • Je weet welke documenten je kunt bekijken bij een documentenaudit
  • Je kunt auditbewijsmateriaal noteren















Slide 27 - Slide

This item has no instructions

Do
  • Voorbereiding
  • Documentenaudit
  • Gesprekken, observaties
  • Rapportage
  • Follow-up

Slide 28 - Slide

This item has no instructions

Auditmethoden
  • Documentenonderzoek: voorafgaand aan een observatie of interview
  • Observeren: bijwonen van werkzaamheden, achteraf bespreken
  • Checklist
  • Interview: "ondervragen" van verantwoordelijke medewerker

Slide 29 - Slide

This item has no instructions

Voorbereiding
  • Is iedereen geïnformeerd?
  • Welke documenten zijn er?
  • Welke documenten wil je zien? 
  • Welke vragen of aandachtspunten zijn er?

  • Welke middelen (tijd, laptop, reistijd, labjas etc.) heb je nodig?
  • Ga je een werkdocument gebruiken tijdens de audit?

Slide 30 - Slide

This item has no instructions

Documentenaudit
Doel: beeldvorming en opstellen vragenlijst/aandachtspuntenlijst
  • Systeemaudit: kwaliteitshandboek
  • Procesaudit: procesbeschrijvingen
  • Productaudit: productinformatie
  • Jaarplannen, beleidsplannen, notulen, auditrapportages, inspectierapporten, meetresultaten, klachten, analyseresultaten etc.

Slide 31 - Slide

This item has no instructions

Auditbewijsmateriaal
  • Objectieve gegevens
  • Aantoonbare feiten
  • Moet verifieerbaar zijn 

Voldoet jullie auditbewijsmateriaal?


Slide 32 - Slide

This item has no instructions

Lesdoelen
  • Je begrijpt het verschil tussen verschillende auditmethoden
  • Je kunt de aandachtspunten bij de voorbereiding van een audit benoemen
  • Je weet welke documenten je kunt bekijken bij een documentenaudit
  • Je kunt auditbewijsmateriaal noteren















Slide 33 - Slide

This item has no instructions

Terugblik
  • Auditmethoden
  • Voorbereiding audit
  • Documentenaudit
  • Auditbewijsmateriaal

  • Literatuuronderzoek (gevaren, HACCP, documenten auditee)
  • Voorbereiding audit















Slide 34 - Slide

This item has no instructions

Opdracht
  • Voer in groepjes van 2 in 3 minuten een auditgesprek
  • Evalueer vervolgens in 2 minuten het auditgesprek
  • Leg tot slot klassikaal in 1 minuut uit hoe de audit verliep en welke    vragen jullie hebben

timer
3:00
timer
2:00
timer
1:00

Slide 35 - Slide

This item has no instructions

Lesdoelen
  • Je kunt auditbevindingen noteren
  • Je kunt een auditgesprek voeren met een logische opbouw
  • Je kunt verschillende gesprekstechnieken op de juiste manier    toepassen
  • Je bent je bewust van je non-verbale communicatie en stemt die af op   de auditee















Slide 36 - Slide

This item has no instructions

Do
  • Voorbereiding
  • Documentenaudit
  • Gesprekken, observaties
  • Rapportage
  • Follow-up

Slide 37 - Slide

This item has no instructions

Auditbevindingen
  • Beoordeling auditbewijsmateriaal aan de hand van toetsingskader
  • Conformiteit vs. afwijking/non-conformiteit/tekortkoming (incidenteel of structureel?)


Let op: omschrijving mag niet anders te interpreteren zijn

Slide 38 - Slide

This item has no instructions

Opdracht
  • Noteer individueel in 5 minuten alle auditbevindingen

timer
5:00

Slide 39 - Slide

This item has no instructions

Fases auditgesprek - Opening
  • Kennismaking
  • Sfeer
  • Doel
  • Procedure (opbouw gesprek, notulen, omgang bevindingen, rapportage etc.)



Slide 40 - Slide

This item has no instructions

Auditgesprek - Kern
  • Observeren
  • Vragen stellen (niet-cruciale en cruciale vragen (kun je iets over je werk vertellen? Hoe ziet je dag eruit? Wat houdt je functie in? etc.))
  • Trechteren
  • Luisteren
  • Auditbewijsmateriaal noteren
  • Benoemen bevindingen



Slide 41 - Slide

This item has no instructions

Auditgesprek - Afronding
  • Korte samenvatting
  • Bevindingen
  • Auditrapportage

Geef de auditee de mogelijkheid om nog vragen te stellen en aanvullingen te geven


Slide 42 - Slide

This item has no instructions

Aandachtspunten auditgesprek
  • Opbouw (opening, kern, afronding)

En vanuit de leerlijn communicatie (KVC):
  • Verbale communicatie (gesprekstechnieken zoals (A)LSD en typen vragen)
  • Non-verbale communicatie
  • Ruis

Slide 43 - Slide

This item has no instructions

Oefenen
Voer een auditgesprek:
  • Aan de hand van de verschillende fases
  • Pas de verschillende vragen en LSD op de juiste manier toe
  • Wees je bewust je non-verbale communicatie en stem die af op de auditee
timer
5:00

Slide 44 - Slide

This item has no instructions

Lesdoelen
  • Je kunt auditbevindingen noteren
  • Je kunt een auditgesprek voeren met een logische opbouw
  • Je kunt verschillende gesprekstechnieken op de juiste manier    toepassen
  • Je bent je bewust van je non-verbale communicatie en stemt die af op   de auditee















Slide 45 - Slide

This item has no instructions

Afsluiting
Succes met de audits en een fijne vakantie!







Slide 46 - Slide

This item has no instructions

Welkom
Auditor - Les 5 - Rapportage
IBS Bedenken en Produceren

Slide 47 - Slide

This item has no instructions

Lesplanning
  • Terugblik: 20 minuten
  • Inleiding: 10 minuten
  • Theorie en opdrachten: 30 minuten
  • Project: 55 minuten
  • Afsluiting: 5 minuten

Slide 48 - Slide

This item has no instructions

Terugblik uitgevoerde audits?

Slide 49 - Slide

This item has no instructions

Beoordeling van auditbewijsmateriaal aan de hand van het toetsingskader leidt tot:
A
Auditbevinding
B
Conformiteit
C
Afwijking
D
Auditconclusie

Slide 50 - Quiz

This item has no instructions

In welk deel van het auditgesprek wordt het gespreksverloop, het maken van aantekeningen en de omgang met bevindingen besproken?
A
Opening
B
Kern
C
Afronding

Slide 51 - Quiz

This item has no instructions

Wat is "Hoe gaat u om met klachten?"?
A
Enkelvoudige vraag
B
Suggestieve vraag
C
Open vraag
D
Trechteren

Slide 52 - Quiz

This item has no instructions

Wat is een voorbeeld van interne ruis bij communicatie?
A
Inhoud
B
Miscommunicatie
C
Onvoldoende aandacht
D
Er gaat een telefoon

Slide 53 - Quiz

This item has no instructions

Wat is het verschil tussen je verbale communicatie met vrienden en je verbale communicatie met docenten?

Slide 54 - Open question

This item has no instructions

Wat zegt het als iemand geen oogcontact maakt?
A
Bang
B
Zelfverzekerd
C
Ongeïnteresseerd
D
Gesloten

Slide 55 - Quiz

This item has no instructions

Tips voor de reflectie
  • Wie heeft de leiding tijdens deze audit?
  • Wordt er voldoende afgestemd op het niveau van de auditee?
  • In hoeverre worden er introductievragen/niet-cruciale vragen gesteld?
  • In hoeverre worden er verdiepende/cruciale vragen gesteld?
  • Wat voor vragen worden er gesteld?
  • In hoeverre wordt de ALSD techniek toegepast?
  • Wat valt je op aan de verbale/non-verbale communicatie?
  • Voldoet de opbouw van het gesprek aan de vereisten?
  • In hoeverre heb je je voorbereiding gevolgd?
  • Heb je alle benodigde informatie verkregen?

Slide 56 - Slide

This item has no instructions

Verbeteren auditrapport
  • Beschrijf individueel in 10 minuten de verbeterpunten voor het auditrapport
timer
10:00

Slide 57 - Slide

This item has no instructions

Slide 58 - Slide

This item has no instructions

Lesdoelen
  • Je hebt inspiratie gekregen voor de reflectie op de audit
  • Je kunt verschillende manier benoemen om een audit te rapporteren
  • Je kunt een auditrapport opstellen















Slide 59 - Slide

This item has no instructions

Do
  • Voorbereiding
  • Documentenaudit
  • Gesprekken, observaties
  • Rapportage
  • Follow-up

Slide 60 - Slide

This item has no instructions

Afwijkingenformulier
Nadeel:
  • Alleen negatieve bevindingen worden vastgelegd
  • Stapel formulieren zonder samenhang

Slide 61 - Slide

This item has no instructions

Uitgebreide rapportage

Slide 62 - Slide

This item has no instructions

Voorbeeld IFS auditrapport

Slide 63 - Slide

This item has no instructions