VMBO | Relatie mens-dier in het vizier | Draag bij aan het lopend onderzoek van Franck!
Relatie mens-dier in het vizier
1 / 28
next
Slide 1: Slide
BiologieMiddelbare schoolvmbo tLeerjaar 1-4
This lesson contains 28 slides, with interactive quizzes, text slides and 5 videos.
Lesson duration is: 180 min
Introduction
Bijdragen aan lopend onderzoek van de Universiteit van Utrecht? Met dit programma kan het! De leerlingen maken kennis met Franck Meijboom, wetenschapper bij de faculteit Diergeneeskunde van de Universiteit Utrecht.
Instructions
Vakgebied: Mens en Natuur; Biologie; Onderzoek & Ontwerpen; Groen profiel
Onderwerp: relatie tussen mens en dier
Doelgroep: VMBO
Leerdoelen:
Leerlingen krijgen nieuwe inzichten in de relatie tussen mens en dier.
Leerlingen werken volgens de methode onderzoekend leren (zie bijlage lesbrief)
o Leerlingen leren een interview op te zetten en uit te voeren.
o Leerlingen gaan aan de slag met het verzamelen van data.
o Leerlingen kunnen kritisch reflecteren op de uitkomsten van het onderzoek.
o Leerlingen kunnen kritisch reflecteren op het onderzoeksproces.
Kerndoelen SLO: 28, 30 & 31
21ste eeuwse vaardigheden:
creatief denken;
informatievaardigheden;
samenwerken;
zelfregulering;
kritisch denken.
Duur van het programma: 180 minuten. De planning is flexibel; de verschillende onderdelen zijn naar wens in te passen in het rooster.
Let op: Dit programma is ontwikkeld om klassikaal gegeven te worden. De leerlingen werken (online of offline) onder begeleiding van een docent aan dit programma.
Download alle instructies en werkbladen rechts.
Veel plezier!
Instructions
Worksheets
Items in this lesson
Relatie mens-dier in het vizier
Slide 1 - Slide
Vertel: De komende tijd gaan wij een programma volgen van het UMU (Universiteitsmuseum Utrecht).
Vraag: Is iemand ooit in het UMU geweest? Wat heb je daar gezien? Wat doen mensen op de universiteit? (Stuur naar het hebben over onderzoek doen)
De leerlingen gaan met dit programma zelf als onderzoeker aan de slag.
Slide 2 - Video
Doe: Bekijk het introductiefilmpje over het UMU
Vertel: Het programma wat wij gaan volgen gaat over de relatie tussen mens en dier. Aan de Universiteit Utrecht zijn wetenschappers bij diergeneeskunde bezig met onderzoek naar deze relatie. Door zelf onderzoek te doen naar de relatie tussen mens en dier, gaan jullie data verzamelen die de wetenschappers gaan gebruiken in hun eigen onderzoek. Jullie dragen hiermee dus bij aan lopend onderzoek! Dit noemen we ook wel citizen science.
Dit leer je nu
Dit weet je al
Doen
Terugkijken
Klik op de hotspot
Afbeelding vergroten
Navigeren door de les
Kijken
Luisteren
Slide 3 - Slide
Deze symbolen geven per slide aan wat je aan het doen bent.
Slide 4 - Video
Doe: Bekijk het introductiefilmpje voor dit programma over de relatie mens-dier.
Op welke verschillende manieren staan deze dieren in relatie tot de mens?
Proefdier
Huisdier
Voedseldier
Wild dier
Slide 5 - Drag question
Doe: Start de sleepvraag.
Sluit de sleepvraag wanneer de meeste leerlingen klaar zijn.
Vertel: Dieren kunnen dus meerdere verschillende relaties hebben ten opzichte van de mens.
Bespreek:
- Is de relatie tussen een mens en een dier (bijv. hond, duif, konijn of varken) voor iedereen of overal in de wereld hetzelfde?
- Zijn de leerlingen het met elkaar eens over de relatie tussen deze dieren en mensen? Waarom wel of waarom niet?
Slide 6 - Video
This item has no instructions
Wat we gaan doen:
Interviewen: hoe denkt jullie school over de relatie mens-dier?
Onderzoeksfoto's
Data
Slide 7 - Slide
Herhaal: Franck wil graag data over de denkbeelden van jullie school over de relatie mens-dier. Voor het verzamelen van deze data heeft hij jullie hulp nodig.
Vertel: Op basis van de onderzoeksfoto's (zie hotspot) gaan jullie een interview opzetten en daarmee twee respondenten in de school interviewen (zie hotspot) om hun denkbeelden over de relatie mens-dier op te halen. .
Waar gaat deze foto over?
Slide 8 - Mind map
Doe: bespreek de vier onderzoeksfoto's klassikaal zodat de leerlingen kunnen leren van elkaars perspectieven en dit mee kunnen nemen bij het interviewen.
Waar gaat deze foto over?
Slide 9 - Mind map
Doe: bespreek de vier onderzoeksfoto's klassikaal zodat de leerlingen kunnen leren van elkaars perspectieven en dit mee kunnen nemen bij het interviewen.
Waar gaat deze foto over?
Slide 10 - Mind map
Doe: bespreek de vier onderzoeksfoto's klassikaal zodat de leerlingen kunnen leren van elkaars perspectieven en dit mee kunnen nemen bij het interviewen.
Waar gaat deze foto over?
Slide 11 - Mind map
Doe: bespreek de vier onderzoeksfoto's klassikaal zodat de leerlingen kunnen leren van elkaars perspectieven en dit mee kunnen nemen bij het interviewen.
Slide 12 - Video
This item has no instructions
De beurt is aan jullie
1. Kies twee foto's
2. Ontwerp je interview
3. Zet een strategie op
Slide 13 - Slide
Lesopbouw: Neem de aanpak met de leerlingen door.
Vertel: Elk groepje kiest twee onderzoeksfoto's uit om mee te werken. Op basis daarvan ontwerpen jullie een interview en zetten jullie een strategie op.
Dit doen jullie in delen en aan de hand van het werkblad Interviewhandleiding.
Doe: Maak groepjes van twee leerlingen. Dit groepje werkt de rest van het programma samen aan het onderzoek.
Interview opzetten: hoe dan?
Slide 14 - Slide
Met de volgende slides neem je jouw leerlingen mee in het opzetten en uitvoeren van een interview.
Semigestructureerdinterview
Vooraf bepaalde vragen maar met vrijheid voor de interviewers
Geschikt voor het ophalen van nieuwe inzichten en ideeën over een onderwerp
Opstellen interviewhandleiding
Slide 15 - Slide
Vertel: we gaan werken met semigestructureerde interview. Daarbij zijn de vragen/thema’s vooraf bepaald, maar in de loop van het interview heb je als interviewer de ruimte om in te spelen op wat er tijdens het gesprek naar voren komt.
Vertel: Dit type interview is met name geschikt om tot nieuwe inzichten en ideeën te komen. Vandaar dat het goed past bij de onderzoeksvraag van Franck Meijboom.
Voorafgaand aan het semigestructureerde interview wordt een handleiding per onderzoeksfoto opgesteld waarin open vragen en stellingen staan aangegeven die tijdens het interview behandeld zullen worden. Hier gaan jullie straks ook mee werken.
Aan de slag!
Ontwerpjullie interview
timer
15:00
Slide 16 - Slide
Vertel: kies per groepje de twee onderzoeksfoto's waarmee jullie willen werken en vul deel 1 'Ontwerp je interview' van het werkblad in.
Jullie hebben hier zo 15 min voor.
Doe: deel de handleiding werkblad per onderzoeksfoto uit en start de timer.
Interviewtechnieken
Introduceer het interview
Gesprek opbouwen
Doorvragen
Interview opzet
Antwoord samenvatten tot de kern
Afsluiting
Slide 17 - Slide
Vertel: jullie opzet voor het interview is klaar, hoe pak je dan het interview zelf aan? Welke strategie kiezen jullie? Er zijn een paar interviewtechnieken die behulpzaam zijn.
Doe: Loop de interviewtechnieken door.
1. Introduceer het interview
Stel jezelf voor en vertel wat er verwacht wordt van de respondent en wat de bedoeling is van het onderzoek.
2. Gesprek opbouwen
Vuur niet de ene vraag na de andere vraag op de respondent af. Verwijs niet naar antwoorden van anderen of wat je zelf denkt, daarmee beïnvloed je de respondent. Toon daarentegen interesse en ga in op wat de respondent zegt.
3. Doorvragen
Schat antwoorden op waarde. Zijn ze duidelijk, relevant, volledig en waarheidsgetrouw?
Je kunt doorvragen als je inschat dat het antwoord op één van deze punten tekort schiet. Bijvoorbeeld door te vragen: Kun je een voorbeeld geven? Wat zou daar een reden voor kunnen zijn? Wat zijn de overeenkomsten? Wat de verschillen?
4. Interview opzet
Probeer je vragenlijst zo nauwkeurig mogelijk te volgen zodat ze later in het onderzoek met elkaar vergeleken kunnen worden. Probeer wel het interview zo natuurlijk mogelijk te laten verlopen.
5. Antwoord samenvatten tot de kern
Luister goed naar de respondent tijdens het interviewen.
Vraag door om goed inzicht te krijgen in de denkbeelden van de respondent.
Geef een korte samenvatting van het antwoord en vraag aan de respondent of je dat zo mag samenvatten en opschrijven voor het onderzoek.
Schrijf die kern van het antwoord op.
6. Afsluiting
Bedank de respondent en vertel wat je met de data gaat doen.
Aan de slag!
Bepaal jullie strategie
timer
10:00
Slide 18 - Slide
Vertel: vul deel 2 'Strategie' van het werkblad in. Jullie hebben hier zo 10 min voor.
Doe: zet de timer aan
Test jullie interview strategie
timer
15:00
Slide 19 - Slide
Vertel: Nu jullie interview klaar is gaan we die eerst testen.
Doe: Koppel groepjes aan elkaar en laat ze hun interviews op elkaar testen.
Hoe verliep de test?
Slide 20 - Slide
Doe: bespreek klassikaal hoe het testen verliep.
Hulpvragen:
- Hadden jullie de rollen goed verdeeld?
- Waren de vragen helder?
- Hoe was de duur van het interview?
- Is alles aan bod gekomen?
- Heb je alles goed kunnen notuleren?
- Heb je de kern van het antwoord eruit kunnen halen?
Aan de slag!
Maak jullie interview af
timer
10:00
Slide 21 - Slide
Vertel: geef aan dat de leerlingen nog tien minuten de tijd krijgen om naar aanleiding van de test hun interview wanneer nodig bij te schaven en af te maken.
Klaar voor de start? Deel de resultatenvia umu.nl/interview!
Slide 22 - Slide
Vertel: Jullie onderzoek doet er toe! Franck is heel benieuwd naar wat jullie hebben opgehaald en neemt jullie data graag mee in zijn onderzoek. Delen van jullie data is optioneel.
Doe: Laat de leerlingen twee respondenten binnen de school interviewen.
Doe: Zorg dat het vakje 'toon bij leerling' aangevinkt is. Laat de leerlingen die dat willen het (anonieme) digitale formulier invullen.
Evalueren
Slide 23 - Slide
Bespreek klassikaal:Hoe ging het interviewen? Hebben jullie onverwachtse resultaten? Kunnen jullie conclusies trekken? Kun je verbanden vinden tussen de opgehaalde data en de onderzoeksfoto?
Slide 24 - Video
Doe: speel de dankvideo van Franck Meijboom af.
Wat nemen jullie mee uit dit programma?
Slide 25 - Mind map
Doe: Reflecteer op het doorlopen proces.
Vraag: Wat nemen jullie mee uit deze les? Hebben jullie iets nieuws geleerd of ervaren? Hoe lijkt het jullie om later zelf onderzoek te gaan doen?
Bespreek kort met de klas welke antwoorden er naar voren zijn gekomen.