PVS week 2 les 4 Internationale Competenties

PVS week 1 les 4 Internationale Competenties
Praktijkvraagstuk week 3.2, les 4

Internationale Competenties
1 / 23
next
Slide 1: Slide
VerpleegkundeHBOStudiejaar 1

This lesson contains 23 slides, with interactive quizzes and text slides.

time-iconLesson duration is: 100 min

Items in this lesson

PVS week 1 les 4 Internationale Competenties
Praktijkvraagstuk week 3.2, les 4

Internationale Competenties

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

Programma
Lesdoelen
Introductie 
Vanzelfsprekendheden
Cultural calling cards
Internationale competenties
Global Mind Monitor
Leerdoel maken
Afronding

Slide 2 - Slide

This item has no instructions

Na deze les

* kun je internationale competenties omschrijven
* heb je meer inzicht in je eigen internationale competenties
* heb je een leerdoel opgesteld naar aanleiding van de   uitkomst  van de Global Mind Monitor

Slide 3 - Slide

This item has no instructions

In LUK 3 en 4 bezig met internationaal project
Succescriteria:

"Je neemt actief deel aan een internationaal project (COIL) en analyseert samen met internationale studenten en/of (zorg)partners een verpleegkundig vraagstuk, waarbij je de aanpak in verschillende zorgsystemen met elkaar vergelijkt.”

Diverse projecten - zie BrightSpace
Werken aan opdrachten
Afronding project is afhankelijk van programma
Toetsing in LUK 4 - product in portfolio en eindassessment

Slide 4 - Slide

In korte omschrijving hoe de tijdlijn is
Start begin sem. 2 tot eind mei.

Ieder project heeft eigen omschrijving en opdrachten in BrightSpace.

Student heeft handvaten, uitleg en kan aan de slag.
Wordt ook deel zelfstandigheid verwacht.

Woensdagochtend lesuur 1 en 2  is samenwerkingstijd ingedeeld. Attendeer studenten erop om deze tijd te benutten voor dit project. 
De groep die Tour of Flanders volgt, heeft op dat tijdstip online bijeenkomsten.




Waarom internationalisering in het onderwijs?

Slide 5 - Slide

Ga kort het gesprek aan met studenten over het doel van internationaliseren 

We krijgen steeds meer met andere culturen te maken. Rotterdam is een diverse stad met 170 verschillende nationaliteiten en velen van ons zullen in deze regio komen te werken.
Maar ook wordt er veel gereisd, is er internationale literatuur beschikbaar, wordt er steeds meer internationaal samengewerkt. We leven allemaal in een internationale context wat van ons vraagt dat we daar ook mee leren omgaan.

De onderwijsraad stelt dat studenten het onderwijs internationaal competent dienen te verlaten.  Internationalisering dient in het curriculum opgenomen te worden.

In leerjaar 1 gaan de studenten kennismaken met internationale zorgcontext middels een COIL. Collaborative Online International Learning.
Studenten worden gekoppeld aan of internationale student (uit Portugal), een stagiaire van HR die abroad is, een docent van HR met abroad ervaring of een internationale docent. 
Voor een aantal opdrachten gaan studenten informatie ophalen bij hun partner.

Thema LUK 3 PVS:
BRING YOUR OWN PROFESSIONAL
(Als hbo-verpleegkundige coördineer je de zorg voor individuele zorgvrager en patiënten groepen en werk je samen met de zorgvrager en diens naasten en met professionele-, informele zorgverleners in de zorgketen en het netwerk van de zorgvrager). 

De patient of collega kan dus iemand zijn met een andere culturele achtergrond. Hoe kun je goede zorg bieden? Wat heb jij als vpk daarvoor nodig --> internationale competenties (komt verder in de les aan bod)
Trouw, 15 december 2025

Slide 6 - Slide

Dit willen we toch? 

Wat betekend dat voor jouw rol als bachelor verpleegkundige?
Hoe kun je in het verpleegkundig vak bijdragen, toleranter, internationaal competent zijn? Waaruit zou dat kunnen blijken?

Ga het gesprek aan of laat studenten met elkaar discussiëren hierover.


Wat is voor jou vanzelfsprekend in het dagelijks leven?

Slide 7 - Slide

studenten schrijven dit op een post-it.
Vervolgens een propje van laten maken en naar een klasgenoot laten gooien
Student bekijkt de vanzelfsprekendheid van  klasgenoot en bespreekt dit met zijn/haar buur

Afronding door een aantal op te laten noemen. Zijn er verschillen / overeenkomsten.

Ondanks dat we allemaal in Rotterdam op school zitten, wat betekend dat we in NL wonen en werken, zullen er onderling al grote verschillen mogelijk zijn.
Internationaal zullen de verschillen nog groter zijn en dat kan al in kleine dingen zichtbaar worden of blijken.

(Je kunt hier ook een slide met wordmap van maken en digitaal laten invullen)





grote ramen, open gordijnen

(kring)verjaardag met vaste structuur: cadeautje geven, koffie met taart, borrelhapje) 


strakke planning/ structuur/ schema's 


kraanwater drinken


boterham (met pindakaas of kaas) als lunch  


gebruik van een washandje
 


bedekte ramen voor privacy (en veiligheid

verjaardag wordt meestal niet gevierd, feestjes minder gestructureerd, vrije interactie


flexibele, minder strikte tijdsplanning. Kan een halfuur of uur of misschien nog meer later zijn dat je arriveert bij je afspraak.

 drinkwater koop je, is anders onveilig

 
uitgebreide warme maaltijd als lunch


jezelf wassen met je handen (zonder washand)
Nederland vs internationaal

Slide 8 - Slide

Hoe kijk je naar de ander?
Wat verwacht je?

Zomaar een paar voorbeelden die jij mogelijk vanzelfsprekend vindt, maar in een andere cultuur dat absoluut niet is
Wat denk je over mij als docent....

Slide 9 - Mind map

Werkvorm:

Opdracht even toelichten

laat de studenten iets over jou als docent benoemen. Dat kun je breed houden, zodat studenten zelf iets verzinnen over welke indruk ze bij je hebben; welke hobby's, welke kleuren je vooral uitkiest, welke stijl je voorkeur heeft, muziek, sport etc.  
Of je kunt ze gericht een opdracht geven:
- welke sport doe ik
- hoe is mijn interieur
- wat zijn mijn hobby's
- welk tv programma is favoriet

Je stelt jezelf best kwetsbaar op, maar is ontzettend leuk om te horen wat de indruk is.
Studenten vinden het erg leuk om dit na te bespreken en te horen of het daadwerkelijk klopt.

Doel hiervan is om het gesprek aan te gaan hoe ze tot die verwachting komen, waarom denken ze hetgeen ze opgeschreven hebben, hoe komen ze tot hun reactie, waarop baseren ze dat.
Het kan kloppen of juist helemaal niet.

Zo heeft een ieder een eerste indruk als je iemand ontmoet. Door welke bril kijk je naar iemand? Welke verwachtingen heb je? De ander heeft dat ook bij jou. Wees je bewust daarvan.
Door een verkeerde eerste indruk of vooroordeel kan communicatieruis ontstaan

Introductie naar referentiekader, waarden en normen.

Hoe je kijkt naar iemand wordt bepaald en beïnvloed door eigen waarden en normen, opvoeding, referentie kader.

Wat doe je als het anders blijkt dan jij verwacht? Of als iets schuurt?






Cultural calling cards
In groepjes in gesprek over eigen cultuur, identiteit en gewoontes.

Waar zitten de overeenkomsten en waar de verschillen?

Slide 10 - Slide

Om te kunnen anticiperen op anderen, is het belangrijk jezelf te kennen. Wat is je eigen referentiekader en wat is cultureel, traditioneel of je eigen identiteit.

Studenten gaan met elkaar in gesprek aan de hand van cultural calling cards.
Deze liggen op de 8e in de kast (in grote enveloppen)

Komen ws tot ontdekking dat er ook onderling al verschillen bestaan.

Docent kan langs groepjes gaan en even mee doen in het groepje.
Korte terugkoppeling vanuit de groepjes. Hoe is het ervaren om met deze thema's bezig te zijn?
Wat viel op?
Waren er overeenkomsten of juist verschillen?

Slide 11 - Slide

5 min. pauze

Slide 12 - Slide

https://www.coachingtheshift.com/nl/ijsbergmodel-mcclelland-gedragsverandering

https://youtu.be/ye7TVMl-_TQ - filmpje voor extra uitleg. 

Wat je ziet, observeert (puntje van de ijsberg) is maar een klein deel van de ander.

Onder de ijsberg zit een heel persoon met een eigen historie, eigen cultuur en eigen waarden en normen.
Om communicatieruis te voorkomen. In samenwerking op school of internationaal mbt de opdrachten binnen het internationaal project,  in het verpleegkundig beroep, maar ook in de maatschappelijke context is het belangrijk dat men de ander kan begrijpen, open minded is, kennis heeft van het beroep in internationale context 

Ook als vpk dien je internationaal competent te zijn.

Wat zijn internationale competenties? volgende slide

Slide 13 - Slide

https://www.nuffic.nl/sites/default/files/2020-08/brochure-internationale-competenties_0.pdf

Om te kunnen leren en werken in een internationale omgeving (waar we allen mee te maken hebben, in de zorg maar ook in de maatschappij) moet je internationale competent zijn. Dit ben je niet vanzelfsprekend, maar kun je wel ontwikkelen.

Wat zijn internationale competenties?

Interculturele competenties: Kennis, houding en vaardigheden die nodig zijn in de omgang met mensen van andere (talige en culturele) achtergronden.

Internationale oriëntatie: Bekendheid met internationale thema’s, instanties en perspectieven. Zowel met betrekking tot het vak en beroep waarvoor wordt opgeleid, als breder, de maatschappij en de wereld. 

Persoonlijke ontwikkeling: Persoonlijke eigenschappen die nodig zijn voor - en versterkt worden door – zowel interculturele als internationale ervaringen.  

Student moet leren omgaan met verschillen in kennis, houding en vaardigheden, krijgt een internationale oriëntatie en maakt een persoonlijke ontwikkeling door. 
Deze ontwikkeling ontstaat door samen te werken in een internationale groep en inzicht te krijgen in de gezondheidszorg in andere landen door de diverse internationale projecten

Invullen van Global Mind Monitor

Slide 14 - Slide

Om inzicht te krijgen hoe internatonaal competent men op dit moment is, wordt de Global Mind Monitor ingevuld. 
Deze vragenlijst geeft inzicht in de diverse thema's rondom internationale competenties. Ook krijgt de student gelijk feedback.
Vanuit deze feedback kunnen persoonlijke leerdoelen worden opgesteld. 
Met welk onderdeel wil de student vooral verder ontwikkelen?

Deze lijst kan ook op later moment worden ingevuld, mocht er tijdens de les geen tijd voor zijn. Student heeft inloggegevens in de mail gekregen.


https://globalmind.info/nl/model/
Wat verbaasde je uit de vragenlijst?

Slide 15 - Mind map

studenten kunnen vragen tegenkomen waarover ze verbaasd zijn of waarvan ze andere uitkomsten hadden verwacht.

Ga in gesprek daarover. 
wat maakt dat het je verbaasd / tegenvalt?

Hoe internationaal competent scoor jij jezelf?
😒🙁😐🙂😃

Slide 16 - Poll

This item has no instructions

welke internationale competentie wil je vooral verder ontwikkelen?

Slide 17 - Mind map

Waarin wil de student vooral onwikkelen?
bijv. kennis mbt zorg in internationale context of juist uit eigen comfortzone en houding en vaardigheden ontwikkelen? 

bespreek een paar antwoorden.
Vraag hoe ze denken eraan te kunnen werken
Maak een persoonlijk leerdoel n.a.v. de Global Mind Monitor.

Waaraan wil je werken middels het komende project m.b.t internationalisering?

Slide 18 - Slide

Mogelijk is hier klassikaal geen tijd meer voor. Laat studenten dit dan zelfstandig doen.

Internationaal project
Op BrightSpace vindt je alle info met betrekking tot jouw project.
Lees je goed in, gebruik de tijd tijdens samenwerkingsuren om je voor te bereiden op opdrachten, gesprekken of deelname aan je project. En na deelname om je opdrachten uit te werken.

Groepsverdeling is ook te vinden in de tegel op BrightSpace

Slide 19 - Slide

Als er tijd is, laat de studenten zich verdiepen in hun project. Maak groepjes van studenten die hetzelfde gaan doen en 
Afronding
Wat is besproken:

Wat zijn internationale competenties
Waarom belangrijk, zowel maatschappelijk als in zorgcontext
Hoe ga je hier aan werken

Slide 20 - Slide

Eigen invulling hoe af te ronden.
Studenten laten samenvatten of zelf korte samenvatting geven



Wat neem je mee uit deze les?

Slide 21 - Mind map

This item has no instructions

Gebruikte en interessante literatuur

Slide 22 - Slide

This item has no instructions

Veel plezier en succes mbt dit Internationaal project!
Je weet waarvoor je bent ingedeeld. 
In BrightSpace heeft ieder project een eigen tegel.
Lees de opdrachtomschrijving goed door.

Toetsing:
In je portfolio lever je in LUK 4 een individueel eindproduct in
Mondeling eindassessment in LUK 4

Slide 23 - Slide

This item has no instructions