Hechtingsstoornis

Les 4 Hechting
BBL LJ1 
Ontwikkelingspsychologie
1 / 29
next
Slide 1: Slide
doelgroepenMBOStudiejaar 2

This lesson contains 29 slides, with interactive quizzes, text slides and 1 video.

time-iconLesson duration is: 60 min

Items in this lesson

Les 4 Hechting
BBL LJ1 
Ontwikkelingspsychologie

Slide 1 - Slide

Lesdoelen
Aan het einde van de les:
  • Kun je 2 voorwaarden voor een veilige hechting benoemen;
  • Kun je 3 kenmerken van een hechtingsstoornis benoemen;
  • Kun je benoemen wat veilige hechting is;
  • Kun je begrijpen hoe de hechting verloopt gedurende het eerste jaar;
  • Kun je benoemen wat een onveilige hechting inhoudt.

Slide 2 - Slide

Bron
Boek: Ontwikkelingspsychologie
H3: Hechting
https://www.nji.nl/hechting-en-hechtingsproblemen

Slide 3 - Slide

Planning
1. Terugblik vorige week 
2. Theorie & interactie (incl. filmpje)
3. Lesdoelen evalueren
4. Tips en tops

Slide 4 - Slide

Vorige Week
Ontwikkelingspsychologie:
Ontwikkeling van de baby

Opdrachten Boomdigitaal:
-Boek: Ontwikkelingspsychologie hoofdstuk 2’’een veilig pedagogisch klimaat’’ Opdracht 3 en 4

-Boek: Ontwikkelingspsychologie hoofdstuk 4’’Baby en dreumes (0-2 jaar)’’
Opdracht 4

Slide 5 - Slide

Filmpje

Eerst een stukje film: https://www.npostart.nl/breingeheim/26-04-2011/POW_00375762 (van 0.50 tot 6.30 min)


Slide 6 - Slide

Hechtingsstoornis?

Slide 7 - Mind map

Wat is hechting?
Hechting is het verlangen, de behoefte van een mens, een jong kind in dit geval om de nabijheid te zoeken van een of meerdere specifieke personen. Baby’s zijn er van nature op ingesteld een hechte liefdevolle relatie aan te gaan met tenminste een persoon.


Slide 8 - Slide

Veilige hechting
  • Een kind/jongere die veilig gehecht is heeft tijdens de kinderjaren ervaren dat tenminste één van zijn verzorgers er onvoorwaardelijk voor hem/haar is. 

  • Een goede gehechtheid tussen ouders en kinderen vormt de basis voor een kind om te groeien in zijn ontwikkeling.

Slide 9 - Slide

Voorwaarden voor veilige hechting
  1. Sensitief reageren: ouder staat open voor signalen van het kind, begrijpt de signalen en reageert snel en adequaat. 
  2. Continuïteit: er is continuïteit in de aanwezigheid van de gehechtheidspersoon nodig. 
  3. Mentaliseren: ouder verplaatst zich in het perspectief van het kind en verwoordt dat ook. 

Slide 10 - Slide

Factoren hechtingsproces
Er is door de Universiteit Utrecht onderzoek (z.d.) gedaan naar de factoren die van invloed zijn op het hechtingsproces in de eerste 1001 dagen van westerse kinderen. Hieruit kwamen zestien factoren naar voren die invloed hebben op het ontstaan van een veilige hechting.


  • mentale gezondheid van de moeder
  • geschiedenis van de eigen kindertijd van de moeder
  • geplande zwangerschap
  • hoeveelheid zwangerschappen
  • geven van borstvoeding
  • samen slapen
  • leeftijd van de moeder
  • opleidingsniveau van de moeder
  • samenstelling van hormonen
  • temperament van de baby
  • afwezigheid van vroeggeboorte
  • kwaliteit van de partnerrelatie
  • grootte van het gezin
  • werksituatie
  • aanwezigheid van opvoedstress
  • voorstelling van moeder komt overeen met de daadwerkelijke bevalling en kraamtijd

Slide 11 - Slide

Slide 12 - Video

Wat gaat hier mis?

Slide 13 - Open question

Noem een voorbeeld van wat een ouder moet doen om een veilige hechting te stimuleren.

Slide 14 - Open question

John Bowlby’s hechtingstheorie
De eerste wetenschapper die onderzoek deed naar de hechting bij mensen is John Bowlby. Volgens hem heeft ieder kind een aangeboren behoefte aan veiligheid en zekerheid. Vanuit evolutionair perspectief komt dit doordat we vijanden en gevaar willen ontwijken. Een baby laat gedrag zien dat de ouder uitlokt om hem te beschermen, verzorgen en in de buurt te blijven, bijvoorbeeld door te huilen.

Slide 15 - Slide

vier verschillende typen hechting
Gehechtheidsrelaties zijn manieren waarop een pasgeborene en de vaste zorgfiguur (meestal de ouder) een band opbouwen met elkaar. Op grond van gedragsobservaties kunnen deze gehechtheidsrelaties worden onderverdeeld in vier categorieën:


Slide 16 - Slide

Toelichting typen hechting
1. veilig:
Het kind zoekt direct de nabijheid of het contact met de gehechtheidspersoon en laat zich troosten.
2.onveilig vermijdend:
Het kind zoekt weinig nabijheid en contact met de gehechtheidspersoon en wendt de aandacht van deze persoon af.
3. onveilig ambivalent:
Het kind reageert passief of boos op de gehechtheidspersoon.
4.gedesorganiseerd:
Het kind vertoont angstig of conflicterend gedrag richting de gehechtheidspersoon.

Slide 17 - Slide

Verloop hechtingsproces
Er zijn vier fasen waarin het hechtingsproces zich ontwikkelt:
0-3 maanden: voorhechting
3-7 maanden: beginnende voorkeur
7-12 maanden: sterke voorkeur en scheidingsangst
12-48 maanden: afnemende scheidingsangst.

Slide 18 - Slide

Opdracht:
Wat:
1. Zoek de kenmerken van een onveilige hechting op. 
 
Hoe:  Je maakt een tweetal en schrijft de antwoorden op een blaadje en levert dit in bij de docent als je klaar bent. 

Hulp: Ontwikkelingspsychologie H 3.3 onveilige hechting

Tijd: 10 minuten

Uitkomst: kennis

Klaar? Lees H3 Hechting verder




timer
10:00

Slide 19 - Slide

- Kind vertoont claimgedrag t.o.v. de ouder/verzorger
- Vraagt op een ongewenste manier aandacht
- Kan zich niet goed concentreren, leerproblemen vertoont impulsief, agressief of
passief gedrag
- Communiceert onzinnig
- Qua eetgedrag: schrokken
- Gewetensontwikkeling laat te wensen over, soms gemeen met dieren omgaan
- Geen affectie kunnen geven en ontvangen
- Liegen 
Kenmerken onveilige hechting

  1. Angstig vermijdend gehechte kinderen ervaren de wereld als onveilig. Deze kinderen ervaren een groot gevoel van leegte, en de afwezigheid van emoties is kenmerkend.
  2. Angstig ambivalent gehechte kinderen zijn juist het tegenovergestelde van de angstig vermijdend gehechte kinderen. Het woord ambivalent staat dan ook voor ‘niet kunnen kiezen’, waardoor deze kinderen altijd anderen nodig hebben om hen bij hun keuzes te helpen.
  3. Gedesorganiseerd/verstoord gehechte kinderen laten gedragingen zien van zowel angstig vermijdend gehechte kinderen als van angstig ambivalent gehechte kinderen. Gedesorganiseerd/verstoord gehechte kinderen zoeken toenadering tot hun opvoeder, ook al levert dit voor hen de nodige stress op.

Slide 20 - Slide

Risicofactoren kind
- Het kind is ongewenst.
- Het kind is te vroeg geboren.
- Het kind heeft een verstandelijke (geestelijke) of lichamelijke handicap.
- Het kind heeft een moeilijk temperament, hij is bijvoorbeeld snel boos of huilerig.

Slide 21 - Slide

Risicofactoren bij ouders
- Als de ouders zelf onveilig zijn gehecht kunnen ze dit overdragen op hun eigen kind door hun manier van benaderen.
- De ouders mishandelen of verwaarlozen het kind.
- Als de ouders psychische problemen hebben, zoals verslaving of depressie.
- Als de ouders met onverwerkt verdriet zitten.

Slide 22 - Slide

Beschermende factoren tijdens het hechtingsproces

Slide 23 - Slide

Welke beschermende factoren waren er aanwezig in jouw jeugd?

Slide 24 - Slide

Begeleiding van kinderen/jongeren met hechtingsstoornis
Het bieden van veiligheid staat centraal.

Kinderen/jongeren missen hun vertrouwen in zichzelf en de wereld.

Slide 25 - Slide

Waar kun je aan denken?
  • Vertrouwen opbouwen
  • Grenzen stellen
  • Wees jezelf, doe niet "nep"
  • Voorspelbaarheid
  • Structuur
  • Voorbeeldfunctie
  • Sensitief en responsief reageren
  • Inspelen op behoeften van het kind/jongere

Slide 26 - Slide

Lesdoelen
Aan het einde van de les:
Kun je 2 voorwaarden voor een veilige hechting benoemen;
Kun je 3 kenmerken van een hechtingsstoornis benoemen;
Kun je benoemen wat veilige hechting is;
Kun je begrijpen hoe de hechting verloopt gedurende het eerste jaar;
Kun je benoemen wat een onveilige hechting inhoudt.

Slide 27 - Slide

Heb je nog vragen?
Ja
Nee

Slide 28 - Poll

Tips en Tops
Schrijf op de Post- it een Tip en een Top voor:

De docent
De les

Slide 29 - Slide