Evalueren zorgverlening, VP23 BBL, les 2, Susan

                Evalueren zorgverlening
les 2,
evaluatiegesprek
en
vragenlijst opstellen

1 / 23
next
Slide 1: Slide
Verpleging en verzorgingMBOStudiejaar 2

This lesson contains 23 slides, with text slides.

time-iconLesson duration is: 60 min

Items in this lesson

                Evalueren zorgverlening
les 2,
evaluatiegesprek
en
vragenlijst opstellen

Slide 1 - Slide

Lesdoelen
- Evaluatiegesprek.
- Vragenlijst opstellen.
- Deelopdracht 1 voorbereiden om op BPV te gaan doen.

Slide 2 - Slide

Methodisch werken
Wat was dat ook alweer?


Slide 3 - Slide

Evalueren
Wat was dat ook alweer?

Welke stap is evalueren binnen methodisch werken?  

Slide 4 - Slide

methodisch werken en evalueren

Slide 5 - Slide

Slide 6 - Slide

Evaluatiegesprek
  • Samen met de cliënt en/of naastbetrokken en/of collega's
  • Terugkijkend op korte of langere termijn
  • Het evalueren van een specifiek iets:
- Afgelopen periode
- Afgelopen activiteit
- Begeleidingsdoelen
- Gehele begeleidingsplan
- Afgesproken acties 
- Samenwerking met collega's of eigen handelen

Slide 7 - Slide

Voorbereiden
  • Je moet je goed voorbereiden
- Lees een begeleidings-, handelings- of ondersteuningsplan goed door
- Lees rapportages goed door
- Overleg met collega’s of andere disciplines
- Gebruik de diverse evaluatiemethodes, zoals observeren, vragenlijst, etc.

  • Bepaal vervolgens hoe het evaluatiegesprek er uit komt te zien 
- Waar? (let op privacy, rust)
- Wie nodig je uit? 
- Wat heb je nodig?

Slide 8 - Slide

Aandachtspunten
  • De evaluatie wordt gepland in overleg met de cliënt en/of naastbetrokkenen.
  • De zorgverlener kent de cliënt goed en komt op voor zijn belangen.
  • De cliënt krijgt de gelegenheid zich voor te bereiden op het gesprek en gesprekspunten in te brengen. (dus plan vooruit)
  • De cliënt wordt gestimuleerd om naasten of andere professionals uit te nodigen bij het gesprek en beslist wie hij bij het gesprek wil hebben.
  • Er wordt voldoende tijd genomen voor het gesprek.
  • Afspraken over begeleiding worden genomen in overleg met de cliënt (en eventueel zijn naasten).
  • De zorgverlener draagt zorg voor het vastleggen en verwerken van de besluiten.

Slide 9 - Slide

Het evaluatiegesprek: 4 fasen
Fase 1: Welkom
Fase 2: Inleiding
Fase 3: Inhoud van het gesprek
Fase 4: Afronding

Slide 10 - Slide

Opdracht
Overleg in een groepje wat je in elke fase zou doen en wat
je eventueel nodig hebt. 

Fase 1: Welkom
Fase 2: Inleiding
Fase 3: Inhoud van het gesprek
Fase 4: Afronding


timer
15:00

Slide 11 - Slide

Fase 1: Welkom (aanloopfase)
  • Welkom heten en voorstellen
  • Koffie of thee aanbieden
  • Een informeel gesprekje voeren door bijvoorbeeld te vragen: ‘Hebt u een goede reis gehad? Kon u het makkelijk vinden?’ Creëer een goede sfeer: praat wat over koetjes en kalfjes.
  • Het is belangrijk dat iemand even rustig binnenkomt en op zijn gemak wordt gesteld.

Slide 12 - Slide

Fase 2: Inleiding (planningsfase)
  • Doelen vaststellen (wat wil je met het gesprek bereiken?)
  • Verloop van het gesprek uitleggen (agenda?)
  • Verwachten scheppen en afstemmen
  • Bespreken hoeveel tijd er is


Slide 13 - Slide

Fase 3: Inhoud (kernfase)
  • In fase 3 vindt het gesprek daadwerkelijk plaats.
  • In deze fase wordt de inhoudelijke informatie uitgewisseld en ze begint vaak met een startvraag die de gesprekspartner uitnodigt om te gaan vertellen.
  • Gesprekstechnieken zoals LSD toepassen (en denk aan Oma, Oen, Nivea, Anna etc.)

Slide 14 - Slide

1. Product evaluatie
  • Hierbij evalueer je de opgestelde doelen.


2. Procesevaluatie: de Start
  • Hoe was de beginsituatie?
  • Wat waren de opgestelde doelen?
  • Was er voldoende tijd om de doelen te behalen?
  • Wat was er nodig om de doelen te behalen?
Procesevaluatie: het Verloop
  • Hoe verliep het proces? Was er voor de juiste aanpak gekozen? Wat ging er goed? Wat kon er beter?
  • Hoe verliep de communicatie? Intern en extern.
  • Zijn alle afspraken nagekomen?
  • Waren er onverwachte gebeurtenissen? Hoe is hiermee omgegaan? Wat kun je de volgende keer doen om dit te voorkomen? Kun je het beter aan zien komen?
  • Wat heb je nodig om het volgende keer beter te doen?



Slide 15 - Slide

Procesevaluatie: het Resultaat

  • Heb je het gewenste resultaat gehaald?
  • Is het gewenste resultaat effectief?
  • Heb je de kwaliteit geleverd die je wilt leveren?
  • Ben je tevreden?

Slide 16 - Slide

Fase 4: Afronding (Slotfase)
  • Samenvatting geven
  • Afronden van het gesprek
  • Belangrijk dat beide partijen het gesprek ook klaar vinden
  • Vervolg afspraken maken


Slide 17 - Slide

Casus:  
Mw Jansen (79 jaar oud) is 1 maand geleden opgenomen in het verpleeghuis waar jullie werkzaam zijn. Hiervoor heeft Mw opgenomen gelegen in een algemeen ziekenhuis ivm een femur fractuur en heeft hier nog flink wat pijnklachten van. Omdat zij naar eigen zeggen het zorgpersoneel niet tot last wil zijn vraagt ze in veel gevallen niet om pijnstilling. In het ziekenhuis heeft zij ook de diagnose diabetes mellitus type 2 gekregen en bleek zij wat uitgedroogd te zijn met een verminderde nierfunctie tot gevolg.
  

De volgende zorgdoelen zijn opgesteld:
- Mw loopt binnen 4 weken met een looprek naar de eetzaal.
- Mw injecteert zichzelf binnen 2 weken, 2x daags met insuline.
- Mw drinkt iedere dag minimaal 1500 ml vocht.
- Mw vraagt om pijnstilling wanneer zij ondragelijke pijn ervaart.

Er is met Mw Jansen en haar twee kinderen afgesproken om na een maand een evaluatiegesprek te 
voeren over de vastgestelde zorgdoelen.
- Welke vragen zou jij willen stellen in deze casus?
- Wat zou jij verder willen afspreken aan de hand van het gesprek?
- Wat doe je na het gesprek?



Beantwoord de vragen in een groepje van 2-3

Slide 18 - Slide

Als het goed is...
Hebben jullie ook een eigen casus!
Pak deze erbij.
Zo niet, kijk mee bij je buurman/buurvrouw...

Stel jezelf dezelfde vragen als die je voor Mw Jansen hebt gesteld en schrijf de vragen op die je gaat gebruiken voor je eigen casus!

Slide 19 - Slide

Nog geen casus?
Zorg dat je deze week een casus hebt voor dit vak!

Slide 20 - Slide

Hulpmiddelen

https://www.zorgvoorbeter.nl/risicosignalering/aanpak/evalueren

https://www.zorgvoorbeter.nl/zorgleefplan/evaluatie#Checklist

Slide 21 - Slide

Lesdoelen behaald?
- Vragenlijst opstellen.
- Deelopdracht 1 voorbereiden om op BPV te gaan doen.

Slide 22 - Slide

Slide 23 - Slide