Les 1 - Gezondheid en voeding - Introductie

Module: 
Gezondheid en voeding 

Les 1
Inleiding in de module


1 / 29
next
Slide 1: Slide
WelzijnMBOStudiejaar 4

This lesson contains 29 slides, with interactive quizzes, text slides and 2 videos.

Items in this lesson

Module: 
Gezondheid en voeding 

Les 1
Inleiding in de module


Slide 1 - Slide

Aanwezigheidsregistratie
Aanwezigheid wordt meerdere malen tijdens de les ingevoerd door de docent.

Bij vroegtijdig verlaten van de les, zonder geldige reden of overleg, betekend 'ongeoorloofd afwezig'.

Ben je te laat? Alleen binnen met een briefje van de administratie. Anders na de 45 min. 


Slide 2 - Slide

Slide 3 - Slide

Programma
  1. AWR
  2. Lesdoelen
  3. Inleiding in de module
  4. Inhoud eindopdracht
  5. Aan de slag: Groepjes maken + opzet van de opdracht bespreken
  6. Aan de slag: test maken jouw 6 dimensies positieve gezondheid
  7. Afsluiten

Slide 4 - Slide


Hoe voel jij je nu?
😒🙁😐🙂😃

Slide 5 - Poll

Waar denk je dat de module Gezondheid en Voeding over zal gaan? (denk aan onderwerpen, wat voor eindopdracht/ lessen etc)

Slide 6 - Mind map

Lesdoelen
Aan het einde van de les:
- Kan je benoemen wat de opbouw is van de module.

- Kan je benoemen uit welke onderdelen de eindopdracht bestaat.
- Heb je een doelgroep gekozen waar je de eindopdracht op richt.
- Kan je benoemen wat een stoornis is.
- Kun je de zes dimensies van positieve gezondheid benoemen: Lichaamsfuncties, Mentaal Welbevinden, Zingeving, Kwaliteit van Leven, Meedoen en Dagelijks Leven.



Slide 7 - Slide

Inleiding in de module
Gezondheid’ is een begrip dat je als (persoonlijk) begeleider maatschappelijke zorg geregeld tegen komt. Maar wat is ‘gezond’? Stel, je eet iedere dag groente, sport drie keer per week, rookt niet en hebt geen ernstige ziekte. Ben je dan gezond?


Wat als je daarnaast de nut van het leven niet inziet en je maar weinig vrienden hebt om wat leuks mee te doen. Hoe gezond voel je je in dat geval? Gezondheid of de gezondheidsbeleving hangt af van diverse factoren. ​​​​​​​

Deze module richt zich op de zes dimensies van gezondheid: 1. lichaamsfuncties, 2. mentaal welbevinden, 3. zingeving, 4. kwaliteit van leven, 5. meedoen , 6. dagelijks functioneren

Jullie krijgen ook anatomie, voedingsleer, dieetleer, voedings- en eetstoornissen, slaap en waakstoornissen.

Slide 8 - Slide

Inhoud en eindopdracht
Voor de eindopdracht ontwikkel je, in een groepje (3 á 4 personen), een leefstijlprogramma voor een zelfgekozen doelgroep. De eindopdracht bestaat uit 4 onderdelen:
De eindopdracht bestaat uit 4 delen die je in een verslag verwerkt;
Met je groepje --> inleveren via ITS
Onderdeel 1: Voorlichting in de vorm van een presentatie, voor jullie gekozen doelgroep.
Onderdeel 2: In de voorlichting geven jullie de gekozen doelgroep adviezen om gezonder te leven, dit nemen jullie op, per slide in de presentatie ( je verteld het aan de doelgroep, dus ook op hun niveau)
Individueel --> inleveren via ITS
Onderdeel 3: Je schrijft een STARR- reflectieverslag, in de bijlage komt je logboek.( 30 januari 2026)
Onderdeel 4: je kennistoets, deze is digitaal. 
Door de module Zelfzorg (2de half jaar) en module Gezondheid & voeding voldoende af te sluiten, krijg je een GO voor het examen: B1-K1-W2: Ondersteunt de cliënt bij de zelfzorg. (In jaar 2)

Inleveren eindopdracht: vrijdag 23 januari 2026, voor 17:00



Slide 9 - Slide

Aan de slag
Pak je gekregen eindopdracht en rubric

De stappen:
  1. Lees de eindopdracht en rubric (10 min)
  2. Klassikaal bespreken eindopdracht (15 min)

Vragen over de eindopdracht of rubric?

Slide 10 - Slide

Wat versta jij onder ''gezondheid'' ?

Slide 11 - Mind map

Definitie van gezondheid
De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) ziet gezondheid als ‘een toestand van volledig lichamelijk, geestelijk en sociaal welbevinden, en niet alleen de afwezigheid van ziekte of beperking’. 

Volgens deze definitie kun je dus ook ongezond zijn zonder de aanwezigheid van een ziekte of aandoening, doordat er andere problemen of beperkingen bestaan op een van de drie dimensies: 
- Lichaamsfuncties (fysieke mogelijkheden), 
- Mentale functies (psychisch functioneren) 
- sociaal-maatschappelijke participatie (sociale contacten en meedoen in de maatschappij).

Slide 12 - Slide

Aan de slag?
Tijdens de lessen werk je samen met je groepje aan de eindopdracht.
De docent begeleidt jullie in het proces en inhoud van de eindopdracht.
Maak een groepje van 3 á 4 studenten

De stappen:
  1. Ga in je groepje zitten
  2. Kies met elkaar een doelgroep, waarbij een gezondere levensstijl belangrijk is.
  3. Beschrijf dit in de opdracht
  4. Lever deze individueel in via ITS. 

Slide 13 - Slide

Wie bepaald of je gezond bent en waarom?

Slide 14 - Mind map

De 6 dimensies van een positieve gezondheid

Slide 15 - Slide

Ze noemen dit positieve gezondheid, om aan te geven dat het er vooral om gaat wat mensen (nog) kunnen in plaats van wat ze niet (meer) kunnen. 
De zes verschillende dimensies onderscheiden spelen een rol in hoe gezond mensen zich voelen.


Slide 16 - Slide

Slide 17 - Video

Lichaamsfuncties
 Je fysieke gezondheid; 
hoe fit je je voelt, 
je lichamelijke klachten
 pijn ervaart,
voldoende slapen, 
genoeg bewegen.

Slide 18 - Slide

Mentaal welbevinden
 je eigenwaarde, 
je emotionele toestand, 
gevoel van controle, 
vrolijk zijn, 
jezelf accepteren.

Slide 19 - Slide

Meedoen
sociale contacten, 
serieus worden genomen, 
steun van anderen krijgen, 
ergens bij horen, 
meedoen aan de samenleving.

Slide 20 - Slide

Zingeving
welke idealen je wilt bereiken, 
wat je toekomstperspectief is, 
waarom je in de ochtend uit je bed komt,
een zinvol leven leiden.

Slide 21 - Slide

Dagelijks functioneren
werk, 
huishouden runnen, 
omgaan met tijd,
omgaan met geld,
 je grenzen kennen.

Slide 22 - Slide

Kwaliteit van leven
lekker in je vel zitten, 
je veilig voelen, 
genieten, 
gelukkig zijn, 
voldoende financiële middelen.

Slide 23 - Slide

Slide 24 - Video

Aan de slag
Ga naar de volgende website,

www.mijnpositievegezondheid.nl/jouwgezondheid

Kies hier jouw eigen leeftijdscategorie en vul de test in. 
Maak er een screenshot van, deze lever je in via it's.

Slide 25 - Slide

Vul je hoogste scoren in?
Lichaamsfuncties
Mentaal welbevinden
Zingeving
Kwaliteit van leven
Meedoen
Dagelijks leven

Slide 26 - Poll

Lesdoelen check

- kan je benoemen wat de opbouw is van de module.

- kan je benoemen uit welke onderdelen de eindopdracht bestaat.
- Heb je een doelgroep gekozen waar je de eindopdracht op richt.
- Kun je benoemen wat een stoornis is.
- kun je de zes dimensies van positieve gezondheid benoemen: Lichaamsfuncties, Mentaal Welbevinden, Zingeving, Kwaliteit van Leven, Meedoen en Dagelijks Leven.



Slide 27 - Slide

Literatuur/theorie + Aanwezigheid
Om de eindopdracht te kunnen maken heb je literatuur/theorie nodig. Deze verwerken jullie door de lesopdrachten te verwerken in jullie eindproduct. .

Aanwezigheid in de lessen is van groot belang om de informatie mee te krijgen die je kunt gebruiken voor je eindopdracht.
Om kennis jullie kennis te toetsen is er aan het eind van de module een toets, deze moet met een voldoende behaald worden.

Inleveren eindopdracht: vrijdag 23 januari 2026, vóór 17:00


Slide 28 - Slide

Afsluiting

Slide 29 - Slide