Kijk|Kunst / groep 3-4 / Cinekid / Les 3 - Geluid in film

Kijk|Kunst
Met een beetje hulp van mijn vrienden
Les 3: Geluid in film
GROEP
3 - 4
1 / 16
next
Slide 1: Slide
filmeducatieMediawijsheid+1BasisschoolGroep 3,4

This lesson contains 16 slides, with text slides and 6 videos.

time-iconLesson duration is: 50 min

Introduction

Filmles van 50 minuten voor groep 3 en 4 van het primair onderwijs. Aanbod Kijk|Kunst schooljaar 23-24 De wereld is in beweging en ook Kijk|Kunst staat niet stil. Film, en in bredere zin beeld, is niet meer weg te denken uit onze samenleving. Beelden kijken, maken, delen: het speelt een enorme rol in het leven van kinderen en jongeren. Daarom is het belangrijk om met leerlingen stil te staan bij wat ze zien en hoe ze kunnen kijken. Met ingang van schooljaar 2023-2024 maakt film onderdeel uit van de programmering van Kijk|Kunst. Voor de verschillende doelgroepen is een project samengesteld dat bestaat uit 3 lessen. In iedere les staat een korte film centraal. Bij groep 3-4 en 5-6 wordt de eerste les begeleid door een vakdocent film. Het programma is zorgvuldig samengesteld uit verschillende soorten (genres) en verschillende verhalen die aansluiten bij de leef- en belevingswereld van de leerling. Ook film is een kunstvorm om naar te kijken. Film vertelt niet alleen een verhaal (een herkenbaar verhaal, of juist het verhaal over iemand anders), maar heeft ook verschillende manieren en middelen om betekenis over te brengen. Geen beeld in een film is daar ‘per ongeluk’ terechtgekomen. Film is een kunstvorm waarin vorm, kleur, beweging, licht en donker, dialoog en muziek bij elkaar komen. Net zoals er veel stijlen in de beeldende kunst zijn, en veel genres in theater en muziek, kent ook film veel verschijningsvormen. Omdat beeld overal in de wereld van de leerling voorkomt, zou je denken dat iedereen kan kijken naar film. Maar wat zie je precies en hoe kun je kritisch en tegelijkertijd vol verwondering kijken? Hoe kijk je naar film in verschijningsvormen die je nog niet kent? Kortom: hoe leer je film ‘spreken’? Dat leren de leerlingen in de filmprojecten van Kijk|Kunst! De lessen bieden handvatten om te leren kijken naar wat je ziet en er over in gesprek te gaan. Ook gaan de leerlingen aan de slag met doe-opdrachten om meer betekenis te geven aan wat ze hebben gezien. We wensen de leerlingen een prachtige reis door de wereld van internationale cinema!

Instructions

Dit is de derde les van de lessenreeks Kijk|Kunst en film. In deze les kijk je naar de korte animatiefilm 'Kuap' (7 minuten). De leerlingen onderzoeken aan de hand van deze film hoe geluid in film bijdraagt aan de beleving. De les wordt afgesloten met een maakopdracht, waarbij leerlingen geluid maken bij een scene.

Lesdoelen
  • De leerling legt het belang van geluid bij film uit
  • De leerling maakt eigen geluidseffecten bij een filmfragment.
Benodigdheden
  • Eventueel spullen uit het lokaal waar leerlingen geluid mee kunnen maken.
Film
Kuap
Nils Hedinger (Zwitserland, 2018 - 8 min.)

Een kikkervisje mist de kans om een kikker te worden en blijft alleen achter. Maar er is veel te ontdekken in de vijver en de lente komt zeker volgend jaar weer. Een klein verhaal over groot worden.
 

Items in this lesson

Kijk|Kunst
Met een beetje hulp van mijn vrienden
Les 3: Geluid in film
GROEP
3 - 4

Slide 1 - Slide

Voorbereiding
Het is fijn om de les vooraf al een keer door te nemen. Voor de doe-opdracht bij slide 13 heb je materialen nodig waarmee je geluid kunt maken. Leg deze voorafgaand aan de les klaar . 

Thema 
Geluid in film. De leerlingen onderzoeken aan de hand van deze film welk effect geluid en muziek heeft op een film. Aan het einde van de les maken de leerlingen eigen geluid bij een fragmentje uit de animatie.
weetje
Dit is een weetje
Legenda
vraag
Dit is een vraag
kijken
Dit is een kijkopdracht
doen
Dit is een doe-opdracht
luisteren
Dit is een luisteropdracht

Slide 2 - Slide

Legenda
LessonUp maakt gebruik van icoontjes, deze worden hotspots genoemd. Een hotspot kun je aanklikken voor meer informatie. Als er een icoon in beeld staat kun je erop klikken. Er zijn kijk-, luister-, vraag- en doe-opdrachten.

Tip Zet de notities aan door op het icoon met het schrijfblokje onderin de balk te klikken. Bekijk de notities vooraf of print ze uit. Hierin staat extra informatie. 

Heb je nog niet eerder met LessonUp gewerkt? Hier vind je aanvullende informatie.

Behandel de vraag, kijk naar een aanvullend fragment of krijg meer informatie.
  • Je kijkt een korte animatiefilm.
  • Je ontdekt waarom geluid zo belangrijk is bij film.
  • Je maakt je eigen geluiden bij een film.
Wat gaan we deze les doen?

Slide 3 - Slide

Introductie
Wat gaan we deze les doen?
In deze les gaan we de derde en laatste korte animatiefilm kijken. We gaan ontdekken hoe belangrijk geluid is bij een film en we gaan meteen oefenen met onze eigen geluiden maken bij een stukje film.

De film die we deze les gaan kijken heet Kuap. Ik vertel nog niet waar de film over gaat, want dat gaan we straks proberen te ontdekken met een geluidje uit de film.
Luister goed naar het geluidsfragment uit de film dat we zo gaan kijken. Wat hoor je allemaal?
Waar denk je dat de film over gaat als je deze geluiden hoort?
In de vorige film hebben we gekeken naar hoe je gevoel kunt zien. Weet je nog wat daar goed bij helpt in een film?

Slide 4 - Slide

Activatie
V: In de vorige film hebben we gekeken naar hoe je gevoel kunt herkennen in een film. Weten jullie nog wat daar goed bij helpt?
A: Gezichten, kleuren en geluid

In deze les gaan we onderzoeken hoe belangrijk geluid is in film. Dat betekent dat je goed moet luisteren!
Dat gaan we gelijk eens oefenen. 

V: Uit de vorige les weten we nog dat geluid kan helpen bij het vertellen van een verhaal. Luister goed naar dit geluidsfragment uit de film. Wat hoor je allemaal?
A: Eigen antwoord

V: Waar denk je dat de film over gaat als je deze geluiden hoort?
A: Eigen antwoord
Vraag door: Waarom denk je dat?

De film gaat over een kikkervisje dat per ongeluk te laat is om net als de andere kikkervisjes een kikker te worden. Ze blijft alleen achter in de vijver. Maar er is veel te ontdekken daar, dus zo erg is dat helemaal niet.

We gaan nu de hele film kijken en daarna gaan we verder met het geluid van de film.

Slide 5 - Video

This item has no instructions

Wat gebeurde er in de film?
Muziek helpt bij het vertellen van het verhaal van de film. Kijk maar eens naar de volgende 2 filmpjes. Welk muziekje vind je het beste passen bij het fragment?
Wat vond je van de film? En waarom?

Slide 6 - Slide

Kijkvragen
V: Wat gebeurde er in de film?
A: Eigen antwoord

V: Wat vond je van de film? 
A: Eigen antwoord

Vraag door: Waarom? Wat vond je van de geluiden van de film? Etc.

In de film heb je behalve allemaal watergeluiden ook muziek gehoord. Muziek is heel belangrijk in een film, want ook dat helpt bij het vertellen van het verhaal van de film. 
Kijk maar eens naar de volgende fragmenten. 2 keer hetzelfde maar met een ander muziekje. Welk muziekje vind je het beste passen bij het fragment?

Slide 7 - Video

Fragment 1
Kuap met originele muziek

Slide 8 - Video

Fragment 2
Kuap met andere muziek
Welk gevoel kreeg je van het eerste muziekje? En welk van het tweede muziekje?
Welk muziekje vond je het beste passen bij de video? 
Behalve muziek zijn er nog heel veel andere geluidjes te horen in een film. Dat zijn de geluidseffecten. Kijk en luister maar naar het volgende fragment. Welke  geluiden hoor je ?

Slide 9 - Slide

Kijkvragen
We hebben net 2 fragmenten bekeken, allebei met een ander muziekje. 

V: Welk gevoel kreeg je van het eerste muziekje? En welke van het tweede muziekje?
A: Eigen antwoord

V: Welk muziekje vond je het beste passen bij de video?
A: Eigen antwoord
Vraag door: Waarom? Als het muziekje niet bij deze film hoorde, waar dan wel bij? Etc.

Behalve muziek zij er nog heel veel andere geluidjes te horen in een film. Dat zijn de geluidseffecten
Kijk en luister maar naar het volgende fragment. Alle geluiden die je hoort zijn door mensen bedacht en gemaakt!

Slide 10 - Video

Fragment 3
De leerlingen moeten vooral goed luisteren. Je kunt ze eerst vragen om hun ogen dicht te doen, en daarna misschien nog een keer met hun ogen open luisteren.
Welke geluiden hoorde je?
Deze kikkervisjes zijn getekend dus die maken geen écht geluid. Hoe denk je dat de geluiden voor deze film gemaakt zijn?
Alle geluiden die je hoort in een animatiefilm zijn door mensen bedacht en gemaakt. In het volgende korte filmpje zie je iemand die laat zien hoe je sommige dierengeluiden kunt namaken voor een film. 

Slide 11 - Slide

Kijkvragen
V: Welke geluidjes hoorde je allemaal?
A: Eigen antwoord

V: Deze kikkervisjes zijn getekend dus die maken geen écht geluid. Hoe denk je dat de geluiden voor deze film gemaakt zijn?
A: Eigen antwoord

Alle geluiden die je hoort in een animatiefilm zijn door mensen bedacht en gemaakt. Dat moet wel, want een animatie zelf is getekend en maakt dus geen geluid. 

In het volgende korte filmpje zie je iemand die laat zien hoe je sommige dierengeluiden kunt namaken voor een film.

Slide 12 - Video

This item has no instructions

Welke dierengeluiden werden in de video gemaakt?
Wat gebruikte hij om dierengeluiden te maken?
Doe-opdracht

Slide 13 - Slide

V: Welke dierengeluiden werden in de video gemaakt? En wat gebruikte hij daarvoor?
A: Paard (hoeven) - Kokosnoot
Duif (vliegen) - Handschoenen
Hond (lopen) - Handschoen + nepnagels
Rat/Cavia - Nepnagels + rekje


We gaan met de klas geluid maken bij het clipje op de volgende slide. Volg de stappen hier onder.
Doe-opdracht
Bekijk de video goed. Welke geluiden zou je allemaal horen? 
Schrijf ze op op het bord.
Hoe zou je deze geluiden kunnen maken met spullen uit de klas? 
Het kan ook met geluiden die je zelf kan maken.
Bepaal wie welke geluiden mag doen en probeer het uit!
Daarna kan je het nog een keer proberen. Kan je de geluiden andrs doen?

Slide 14 - Slide

Doe-opdracht: Je eigen Kuap-geluid
We hebben nu een beetje ontdekt hoe het zit met muziek en de andere geluiden in de film. Laten we nu zelf als echte geluidenmakers aan de slag gaan! 

Ik laat een klein stukje zien van Kuap zonder geluid. 

Notities vor de leerkracht:
Je kunt klassikaal aan de slag, maar je kunt ook in groepjes werken.

Hotspot 2: We kijken het fragment eerst een keer en verzinnen daarna met elkaar welke geluiden nodig zijn voor dit filmpje.

Hotspot 3: Als we weten welke geluiden we nodig hebben, dan kunnen we gaan bedenken hoe we die willen maken. 

Hotspot 4: Op de volgende slide staat het fragment waarbij de leerlingen geluid kunnen maken. Het is een kort fragment waarin de kikkervisjes op een rij lopen en het wandelstokje van Kuap breekt. (Zie gifje)

Er zijn in ieder geval 4 geluiden die de leerlingen kunnen maken:
- Voetstapjes
- Stokje breekt
- Kikkervisjes zijn verbaasd
- Kikkervisjes lachen

Maar denk ook aan: 
- Hoe klinkt het water om hen heen? 
- Maken de staartjes geluid?
- Hoe klinkt het als Kuap op de grond valt?

Slide 15 - Video

Fragment 4
Bedoeld voor de opdracht. 
Hoe vond je het om de geluiden bij de film te maken?
Wat heeft je verrast in deze les?
Dit is de laatste van de 3 filmlessen. We hebben het gehad over wat animatie is. Over hoe je gevoel kunt laten zien in een film én over hoe belangrijk geluid is. 
Kijk je voortaan anders als je weer een animatiefilm ziet?
Einde

Slide 16 - Slide

Terugblik en Afsluiting
V: Hoe vonden jullie het om de geluiden bij de film te maken?
A: Eigen antwoord

Vraag door: Wat vond je leuk? Wat vond je moeilijk? Heb je nog goede ideeën opgedaan door wat je hebt gezien bij iemand anders? Etc.

V: Is er iets dat je heeft verrast in deze les?
A: Eigen antwoord
Vraag door: Wat ga je niet meer vergeten? Waar wil je wel meer over weten? Etc.
 
Dat waren de 3 filmlessen. We hebben het gehad over wat animatie is. Over hoe je gevoel kunt laten zien in een film én over hoe belangrijk geluiden zijn voor een animatie. 

Denk je dat je vanaf nu anders gaat kijken als je weer een animatiefilm ziet?

Zin in meer Filmeducatie? Hier vind je meer lessen voor PO.