les 2 Zaffier

les 2
Begeleider praktijkleren
1 / 56
suivant
Slide 1: Diapositive
Verpleging en verzorgingBeroepsopleiding

Cette leçon contient 56 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 3 vidéos.

time-iconLa durée de la leçon est: 200 min

Éléments de cette leçon

les 2
Begeleider praktijkleren

Slide 1 - Diapositive

Keuzedeel 1226 
Begeleider Praktijkleren 
Dag 2 



Organisatie: Talland College
Docent: Korine Honingh 
k.honingh-bouwmeester@talland.nl

Slide 2 - Diapositive

Keuzedeel 1226 
Begeleider Praktijkleren 


Les 2 : Jij als begeleider praktijkleren 

Slide 3 - Diapositive

Doel Keuzedeel 1226 
  • Je weet hoe je het leerproces van de deelnemer in de praktijk moet organiseren en begeleiden

  • Je weet hoe je de deelnemer in de praktijk moet opleiden en beoordelen 

Slide 4 - Diapositive

Planning
Vrijdag 09.00 - 15.30 
    

  1. 16-5-2025
  2.  13-6-2025
  3. 27-6-2025
  4. 5-9-2025
  5.  19-9-2025
  6.  3-10-2025
  7. (examen) 17-10-2025
  8.  (certificering) 14-11-2025 of 28-11-2025

Slide 5 - Diapositive

Portfolio 
Het portfolio bevat de uitwerking van minimaal 10 opdrachten uit het boek. 
Opdracht 5, 10, 12 en 14 zijn verplicht
Daarnaast bevat het portfolio jouw reflectie- , feedback- en  intervisieverslagen 

Slide 6 - Diapositive

Portfolio 

  1. Interview met je leidinggevend begeleider praktijkleren​ (opdracht 11 hfdst 2) 
  2. Een bedrijfsprofiel maken​ (opdracht 13 hfdst 3) 
  3. Een kennismakingsgesprek bijwonen​ (opdracht 14 hfdst 3)
  4. Een kennismakingsgesprek voeren (opdracht 15 hfdst 3)

Slide 7 - Diapositive

Portfolio
5. De leerbehoefte vaststellen (opdracht 16 hfdst 3)
6. Een inwerkprogramma maken​ (opdracht 17 hfdst 3)
7. De leeractiviteiten bepalen​ (opdracht 5 hfdst 4)
8. Een planning maken​ (opdracht 6 hfdst 4)
9. Instructie geven (opdracht 17 hfdst 5)



Slide 8 - Diapositive

Portfolio
10. Feedback geven (opdracht 18 hfdst 5)
11. Het begeleiden en beoordelen van praktijkexamens (opdracht 19 hfdst 5)
12. Observeren en bijsturen (opdracht 12 hfdst 6)
13. Een voortgangsgesprek bijwonen (opdracht 13 hfdst 6)

Slide 9 - Diapositive

Portfolio
14. Een voortgangsgesprek voeren​ (opdracht 14 hfdst 6)

15. Een medewerker beoordelen​ (opdracht 15 hfdst 6)
16. Een afrondingsgesprek bijwonen​ (opdracht 5 hfdst 7)
17. Een afrondingsgesprek voeren​ (opdracht 6 hfdst 7)



Slide 10 - Diapositive

Examen
Examen van Consortium. ​ Kan iedereen in Digibib? 
 

​Je gaat een medewerker op je BPV/werk begeleiden​
Hierover schrijf je een procesverslag. ​
Daarna voer je een examengesprek. Hierin verantwoord je welke theorie en beroepseisen je hebt toegepast tijdens de uitvoering van de voorbereidende opdracht. ​
Examengesprek is op vrijdag 17 oktober

Portfolio is voorwaardelijk om mee te kunnen doen aan examen







Slide 11 - Diapositive

Programma vandaag 
  • Terugblik ​ op vorige les en huiswerk (jezelf ontwikkelen) 
  • Taken en rolbeschrijving werkbegeleider Zaffier 
  • Theorie 21ste eeuwse vaardigheden + invullen WISH/WOOP
  • Kernkwaliteiten ​
  • communicatie "de basis"
  • Opdrachten ​
  • Huiswerk ​
  • Evaluatie 









Slide 12 - Diapositive

Doelen
  • Je kan de taken die passen bij "werkbegeleider Zaffier" benoemen en uitleggen
  • Je kan verklaren waarom aandacht voor 21 e eeuwse vaardigheden van belang zijn voor het leerproces van de student 
  • Je kan jouw eigen kernkwaliteiten en allergieen uitzetten in een kwadrant en inzetten in de praktijk
  • Je kan de elementen van een kennismakingsgesprek toepassen in dit gesprek 

Slide 13 - Diapositive

vooruitblik Evaluatie 
  • "Het meest waardevolle inzicht vandaag was..."
  • "Dit ga ik zodra het kan uitproberen in de praktijk:".....
  • "Ik ben benieuwd wat er gebeurt als ik..."

Slide 14 - Diapositive

jezelf ontwikkelen terugkoppeling  reflectieverslag 

Slide 15 - Diapositive

terugkoppeling Huiswerk
Jezelf blijven ontwikkelen
  • Maak groepjes van 3 a 4 personen
  • Leg aan elkaar uit hoe jij up to date blijft in jouw vakgebied en maak dit specifiek voor onderstaande deelgebieden
De Branche/ De arbeidsmarkt/ beroepsonderwijs/werkveld 
  • op welke wijze doe je dit?  bevraag elkaar hierop 
  • Waar wil je nog specifiek in (door) ontwikkelen?  (vul een WOOP formulier in als oefening) 

Slide 16 - Diapositive

doelstelling via WISH/WOOP
  • Wensen
  • Inbeelden
  • Struikelblokken
  • handelen

Slide 17 - Diapositive

Rolbeschrijving werkbegeleider
  • jouw rol als werkbegeleider
  • samen bouwen aan duidelijkheid

Slide 18 - Diapositive

herken je dit? 
  • Wat is mijn rol precies als werkbegeleider
  • Wat wordt er van mij verwacht in deze rol? En van mijn collega's?
  • Wie doet wat rondom begeleiding, feedback en beoordeling?
Veel organisaties worstelen met deze vragen. En als dat niet (helemaal) duidelijk is.... 

Slide 19 - Diapositive

Waarom is een rolbeschrijving belangrijk?

  • Geeft richting en duidelijkheid
  • voorkomt misverstanden in het team
  • ondersteunt de deelnemer bij goed leren
  • laat zien wie welke verantwoordelijkheid heeft 

Slide 20 - Diapositive

Hoe is het bij Zaffier? 
Wat ligt er al aan afspraken over de rol van werkbegeleider?
Dit nemen we met elkaar onder de loep
We gaan vervolgens de rol van werkbegeleider aanscherpen

Slide 21 - Diapositive

Wat is een rolbeschrijving precies?
het omschrijft:
  • De doelen van jouw rol
  • De taken en verantwoordelijkheden
  • de samenwerking met anderen
  • de grenzen van jouw rol
  • jouw bijdrage aan het leerproces van de deelnemer

Slide 22 - Diapositive

We gaan: 
  • De rol van werkbegeleider ontleden
  • nieuwe bouwstenen toevoegen voor deze rolbeschrijving
  • jullie ervaringen en ideeën toevoegen
  • presenteren en afstemmen
Aan het eind hebben we de eerste versie van de rolbeschrijving die past bij Zaffier 

Slide 23 - Diapositive

minianalyse 
Lees het fragment uit deze rolbeschrijving
  • wat valt op?
  • Wat zou je wel/niet zo over willen nemen? 

Slide 24 - Diapositive

Ieder tweetal pakt 2 kerntaken en werkt de opdracht uit
  1. Introductie deelnemer
  2. opstellen en bijstellen van het leerplan voor de deelnemer
  3. ondersteuning van de leervragen van de deelnemer (ieder leert op zijn eigen manier) 
  4. De  deelnemer aanzetten tot  het nemen van eigen regie 
  5. ondersteunen van het leerklimaat
  6. samenwerking binnen het team rondom de leerbehoeften van de deelnemer
  7. optimaliseert de randvoorwaarden waarbinnen de deelnemer leert 
  8. Beoordeling competenties en hier inzicht in geven binnen het team
  9. Werken aan eigen begeleidingsvaardigheden (je eigen deskundigheidsbevordering) 
  10. Beëdiging van het leerproces 
  11. Werving en selectie van nieuwe deelnemers


Slide 25 - Diapositive

21e eeuwse vaardigheden

Slide 26 - Diapositive

21ste-eeuwse vaardigheden  
Met 21e-eeuwse vaardigheden worden vaardigheden bedoeld die belangrijk zijn om te kunnen meedoen in de wereld van nu; de 21e-eeuw.
In de tijd waarin we nu leven hebben we te maken met snelle technologische vooruitgang, wereldwijde beschikbaarheid van internet en internationale samenwerkingen. En...... AI! 
Hoe was dit vroeger? 
Telefoon, post, televisie, fotografie en film, informatie zoeken, shoppen, geldzaken

Slide 27 - Diapositive

geef een paar concrete voorbeelden van 21e eeuwse vaardigheden in jouw werk

Slide 28 - Carte mentale

1

Slide 29 - Vidéo

00:00
Hoe laat je de BP de deelnemer oefenen met 21e -eeuwse vaardigheden?
Tekst

Slide 30 - Question ouverte

21e eeuwse vaardigheden
Maak de opdrachten van het opdrachtenvel 

Slide 31 - Diapositive

Kernkwaliteit 
Is te herkennen aan iemands bijzondere kwaliteit waarover hij/zij zelf zegt: ​

”Dat kan toch iedereen!”​

Het verschil tussen kwaliteiten en vaardigheden is:​
Kwaliteiten komen van binnen uit.​
Vaardigheden zijn van buiten af aangeleerd.​




Slide 32 - Diapositive

Valkuil 
Te veel van het goede -> wordt ook wel vervorming genoemd of valkuil. ​

De kernkwaliteit en de valkuil zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. ​
 ​
Van valkuil naar kernkwaliteit​
Als verwijt krijg je vaak te horen: Wees niet zo….. (vul zelf maar in).​
Vervolgens kun je je afvragen van welke positieve kwaliteit dit te veel is… en zie daar!... je kernkwaliteit!​




Slide 33 - Diapositive

Uitdagingen
Uitdagingen zijn te achterhalen door: 

  • Welke kwaliteit mis ik in mijzelf of doe ik te weinig?
  • Wat wensen anderen mij toe?
  • Waar heb ik bewondering voor?

Slide 34 - Diapositive

Allergieën
Allergieën kun je achterhalen door: 

  • Welk gedrag (van anderen) heb ik een hekel aan, minacht ik, of word ik boos om?
  • Welk gedrag zou je bij jezelf verafschuwen?
  • Waar vinden anderen je te veel over opwinden?

Slide 35 - Diapositive

Slide 36 - Diapositive

Slide 37 - Diapositive

Slide 38 - Vidéo

Dus, samenvattend;
Kernkwaliteit
dit is een eigenschap die jij bezit
waar jij van denkt dat iedereen het kan
die anderen in jou waarderen
die je niet ‘uit’ kunt zetten (maar wel verborgen kunt houden als de omgeving er niet op zit te wachten)
en wat jij bij anderen als vanzelfsprekend verwacht
Valkuil
je sterke kant in de doorgeschoten vorm
die je neigt te rechtvaardigen bij jezelf
dat wat jou soms wordt verweten
maar wat jij bij anderen door de vingers ziet
en hoewel gedrag dat bij deze valkuil succesvol kan zijn (een doel is bereikt)
kost het je veel energie
Allergie
Dit is de doorgeschoten variant van jouw uitdaging, hier zit de ergernis in een ander (waar je een allergische reactie op hebt)
Het negatief tegenovergestelde van je kwaliteit
Wat je in jezelf zou verafschuwen , waardoor jij in je valkuil kunt schieten, maar wat je effectiever kunt gebruiken als alarmbel (welke uitdaging ligt hier ook alweer voor mij?) 

Uitdaging
het positief omgekeerde van je valkuil
de eigenschap die je bij jezelf mist
die je zou kunnen ontwikkelen om meer in balans te komen
die anderen je toewensen
en die jij in anderen bewondert

Slide 39 - Diapositive

Hoe kom ik achter mijn kernkwaliteit?
Geef antwoord op de onderstaande vragen. Er zijn meerdere antwoorden mogelijk
  • Wat waarderen anderen in mij?
  • Wat vind ik heel gewoon om te doen?
  • Wat moedig ik anderen aan om te doen, waar stimuleer ik anderen in, of wat eis ik van anderen?

Slide 40 - Diapositive

Opdracht

  • Ga aan de slag met het opdrachtenvel wat je uitgereikt krijgt
  • verwerk jouw kernkwadrant in je portfolio 

Slide 41 - Diapositive

Communicatie 
De Basis

Slide 42 - Diapositive

Slide 43 - Diapositive

opdracht 
maak de opdracht behorend bij het "uitgebreide" communicatiemodel van je opdrachtenvel 

Slide 44 - Diapositive

Slide 45 - Diapositive

Communicatie 
Verbale communicatie
  • schriftelijke communicatie
  • visuele communicatie
  • digitale communicatie
non-verbale communicatie/ para-verbale communicatie 

Slide 46 - Diapositive

vragen stellen 
Soorten vragen​

  • Gesloten vragen ​
  • Open vragen ​
  • Suggestieve vragen ​
  • Reflectieve vragen ​




Slide 47 - Diapositive

wat voor vraag? 

➔ "Welke doelen wil jij graag bereiken vandaag?"

➔ "Wat zegt het over jou dat je juist vandaag met dit doel aan de slag gaat?"

➔ "Heb jij momenteel een duidelijk geformuleerd doel? "

➔ "Je vindt het vast ook motiverend om kleine stappen naar je doel te zetten, klopt dat?"



Slide 48 - Diapositive

LSD
"Het is veel beter om interesse te tonen dan interessant te zijn"

Slide 49 - Diapositive

Slide 50 - Diapositive

opdracht 
Echt luisteren 
Maak de mobiele foto opdracht van je opdrachtenvel

Slide 51 - Diapositive

Presentatie 
Uitleg over de opdracht presentatie begeleiden van specifieke doelgroepen in de praktijk 

De presentatie is op vrijdag  5 september 2025 

Slide 52 - Diapositive

kennismakingsgesprek
onderdelen binnen dit gesprek. Dit zegt het boek 
  • Begin van het gesprek
  • informatiefase 
  • inwerkprogramma
  • leerbehoefte vaststellen

Slide 53 - Diapositive

Slide 54 - Vidéo

video/opdracht 

  •  welke fouten worden gemaakt  bij deze "kennismaking"
  • hoe zou je je voelen als je eerste dag en/of gesprek zo verloopt

Maak de opdrachten van het opdrachtenvel 
Deel 3 bespreken we plenair

Slide 55 - Diapositive

nabespreking 
• Wat werkt heel goed in de huidige gesprekken en is overdraagbaar?
• Waar wil je komende keren mee experimenteren en anders/beter doen?
• Hoe kunnen jullie studenten actiever betrekken in het gesprek?

Slide 56 - Diapositive