Beeld & Geluid Onderwijs
Een enorme collectie interessant AV-materiaal, gratis voor gebruik in het onderwijs

Mama Sranan - De weg naar onafhankelijkheid - deel 1

Wat doet muziek met je hersenen tijdens het leren?
De weg naar onafhankelijkheid
Mama Sranan - Moeder Suriname
Een les met een persoonlijke verhaal over de weg naar onafhankelijkheid Suriname

Naar een film van Tessa Leuwsha
1 / 20
volgende
Slide 1: Tekstslide
GeschiedenisNederlands+1Middelbare schoolvmbo, mavo, havoLeerjaar 1-3

In deze les zitten 20 slides, met interactieve quizzen en tekstslides.

time-iconLesduur is: 60 min

Introductie

Historie verteld vanuit een persoonlijk verhaal Deze twee lessen gaan over de weg naar de onafhankelijkheid van Suriname. De lessen zijn gebaseerd op de film Mama Sranan van schrijfster en documentairemaakster Tessa Leuwsha. Het is háár persoonlijke verhaal dat als leidraad dient met daarin de historische feiten verweven. Dat maakt deze les bijzonder omdat zo alles over 50 jaar onafhankelijkheid op een andere manier - persoonlijker - overgebracht wordt aan de leerlingen. Centrale vragen bij de historische gebeurtenissen in deze lessen zijn dan ook steeds Wat doet dit met mensen Hoe denk jij daarover / wat zou het met jou doen Les 1: De weg naar onafhankelijkheid (1) - de koloniale geschiedenis tot de wens om onafhankelijk te worden Suriname als kolonie: plantages Anton de Kom Macht, ongelijkheid & identiteit - de waarde van een land

Instructies

Zie bijlage

Instructies

Onderdelen in deze les

Wat doet muziek met je hersenen tijdens het leren?
De weg naar onafhankelijkheid
Mama Sranan - Moeder Suriname
Een les met een persoonlijke verhaal over de weg naar onafhankelijkheid Suriname

Naar een film van Tessa Leuwsha

Slide 1 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Leerdoelen:

  • Je begrijpt de koloniale relatie tussen Nederland en Suriname
  • Je kent de argumenten voor de onafhankelijkheid van Suriname
  • Je begrijpt de invloed van slavernij en ongelijkheid op de identiteit van de Surinamers - vroeger en nu
Leerdoelen van de les

Slide 2 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

In deze documentaire vertelt schrijfster en documentairemaker Tessa Leuwsha de geschiedenis van Suriname via het leven van een wasvrouw, haar grootmoeder Fansi. 

Fansi woonde in Suriname en is net voor de onafhankelijkheid in 1975 naar Nederland verhuisd. Het bijzondere aan deze documentaire is dat het verhaal wordt verteld in de ik-vorm. Tessa gebruikt hiervoor verschillende archiefbeelden, waardoor je als kijker heel dicht op, of bijna ín de geschiedenis zit. Via fragmenten maak je kennis met haar verhaal.
Het persoonlijke verhaal van Mama Sranan
Je kunt ook de hele film bekijken (72 min)

Slide 3 - Tekstslide

In de docentenhandleiding vind je meer informatie over Tessa Leuwsha.
Maak kennis de hoofdpersoon: Fansi
Bekijk hier het fragment
In bovenstaand fragment zie je Fansi. Ze zit in een Nederlands bejaardenhuis. Ze voelt zich alleen en lijkt niet gelukkig, terwijl op de televisie de onafhankelijkheid van Suriname te zien is. 

  • Kun je bedenken waarom ze niet gelukkig is?
  • Ze zegt: “Ik heb mijn eigen beelden’. Wat bedoelt ze daarmee?
Handig om te weten is dat Fansi het vaak heeft over haar blanke moeder en donkere vader, Ma Louise,  haar man Prince en haar zoon John. Deze namen zul je in de fragmenten tegenkomen.

Slide 4 - Tekstslide

In de docentenhandleiding vind je een extra vraag.
  • Introductie Suriname
  • Suriname als kolonie: plantages
  • Wie was Anton de Kom
  • Macht, ongelijkheid & identiteit - de waarde van een land
  • Reflectie & afsluiting



Inhoud
Via korte fragmenten worden verschillende onderwerpen uit de film belicht.

Slide 5 - Tekstslide

Je hoeft deze les niet chronologisch te volgen. Het is mogelijk om een bepaalde module van deze les te doen.
Wat weet je al over Suriname?

Slide 6 - Woordweb

Deze slide heeft geen instructies

Introductie Suriname: geografisch
Waar ligt Suriname en aan welke landen grenst het?

Slide 7 - Tekstslide

Afbeelding is te vergroten door erop de klikken en is ook verplaatsbaar.
Introductie Suriname: verschillende periodes
Vóór 1667
De oorspronkelijke bewoners, de Indianen, leven in het gebied
1667
Na Engelse overheersing wordt het een Nederlandse kolonie
17e eeuw
Invoering slavernij. Bevolkingsgroepen uit andere landen worden naar Suriname gehaald, waaronder Afrikaanse slaven en later contractarbeiders
1863
Afschaffing slavernij in Nederlandse koloniën
1954
Suriname wordt een autonoom land binnen het Koninkrijk der Nederlanden.
25 - 11 - 1975
Suriname wordt een onafhankelijk land, de Republiek Suriname, na meer dan 300 jaar Nederlandse controle.
rond 1975
Veel Surinamers emigreren naar Nederland

Slide 8 - Tekstslide

In de docentenhandleiding vind je nog een extra opdracht.
Geschiedenis & koloniale tijd - Suriname als kolonie: plantages
Bekijk hier het fragment: grondstoffen
Engeland was de eerste overheerser in Suriname. In 1667 ruilde Engeland met Nederland Suriname voor New York en werd Nederland de baas In Suriname.

  • Waarom was Suriname interessant voor Nederland om te ruilen?


Slide 9 - Tekstslide

In de docentenhandleiding vind je een extra vraag.
Geschiedenis & koloniale tijd - slavernij & plantages
Bekijk hier het fragment
Kijkvraag: Waaraan zie je dat de Nederlanders meer macht hadden dan Surinamers?

Slide 10 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

“De rijkdom van Nederland is vooral te danken aan koloniale uitbuiting."
Eens
Oneens
Geen mening

Slide 11 - Poll

Deze slide heeft geen instructies

Macht, ongelijkheid & identiteit
Doordat Suriname een kolonie van Nederland was, was er sprake van ongelijkheid. De witte Nederlanders waren aan de macht. In 1863 werd de slavernij afgeschaft, maar de verhoudingen bleven lang ongelijk. Heel lang. Vanuit het historisch perspectief van de slavernij is het een moeizaam proces om weer naast elkaar te komen staan. 

Je kunt je afvragen in hoeverre de gevoelens van macht en ongelijkheid, die met 50 jaar onafhankelijkheid al in een verleden liggen, vandaag de dag nog van invloed zijn?

Wat vind jij?

Slide 12 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Macht, ongelijkheid & identiteit
Bekijk hier het fragment: Fansi's leven
In dit fragment hoor je de ongelijkheid in het dagelijks leven.

Kijkvraag: Probeer elementen te ontdekken waaraan je de ongelijkheid merkt.

Slide 13 - Tekstslide

In de docentenhandleiding vind je een extra verdiepende vraag.
Macht, ongelijkheid & identiteit - het verzet van Anton de Kom
Dit is Anton de Kom

Wie van jullie had zijn naam al eens gehoord?

Hoe komt het dat hij zowel in Suriname als Nederland een verzetsstrijder is geweest?




Slide 14 - Tekstslide

In de docentenhandleiding vind je een extra verdiepende vraag.
Macht, ongelijkheid & identiteit - Loskomen van je verleden
Bekijk hier het fragment: Anton de Kom

Je hoort een citaat van Anton de Kom uit zijn boek: Wij slaven van Suriname:

‘Geen beter middel om het minderwaardigheidsgevoel bij een ras aan te kweken dan dit geschiedenisonderwijs waar wij uitsluitend de zonen van een ander volk worden genoemd en geprezen’

Wat zou hij hiermee bedoelen?


Slide 15 - Tekstslide

In de docentenhandleiding vind je een extra verdiepende vraag.

De link gaat naar een boekles over het boek Wij slaven van Suriname die te vinden is in de transkoloniale leeslijst.
Macht, ongelijkheid & identiteit: kansen voor arm & rijk
Bekijk hier het fragment: arm & rijk
Ondanks verzet van onder anderen Anton de Kom, bleef het verschil tussen arm en rijk heel duidelijk zichtbaar. 

Je ziet het dagelijks leven. Maar je ziet ook de ongelijkheid. 

Wat doet dat met een mens en hoe onttrek je jezelf eraan? 

Slide 16 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Macht, ongelijkheid & identiteit - De waarde van een land
Bekijk hier het fragment: Bauxiet in WOII
Grondstoffen waren in WOII erg belangrijk - Princes Juliana komt op bezoek en vindt Suriname geweldig! Is dat zo? Luister goed naar wat ze zegt. Denk je dat ze gelijk heeft? Wat voor gevoel zal dit de Surinamers geven? Kun je dat terugzien in de beelden?

Vraag: Gaf dit Surinamers meer zelfvertrouwen?


Slide 17 - Tekstslide

In de docentenhandleiding vind je een extra verdiepende vraag.
Afsluiting & reflectie – verleden dichterbij
Wat valt je op bij het gebruik van het historisch materiaal? 


Korte schrijfopdracht: Vertel in een kort essay een herinnering van iemand van een vorige generatie (opa/oma)



Slide 18 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Afsluiting & reflectie - Tessa's boodschap
Tessa zegt: 
We leren door verhalen te delen." 
Wat bedoelt ze daarmee?



Slide 19 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Meer lesmateriaal over Suriname?
Kijk op onze website met digitaal lesmateriaal

Daar vind je onder meer lessen over slavernij, Keti koti en een transkoloniale leeslijst met (jeugd)boeken over Suriname.

Of ga zelf op zoek in onze onderwijscollectie.

Slide 20 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies