Klas G1MHb - 9-5-2025 - LV §6 inleiding - middenstuk - slot - les 2

Welkom bij Nederlands
Todo:
  • liggen de spullen die je nodig hebt op tafel?
  • Ga aan de slag met de startopdracht die je hebt gekregen.

Op tafel heb je liggen:
  • lesboek (dicht)
  • schrift
  • pen

1 / 14
volgende
Slide 1: Tekstslide
NederlandsMiddelbare schoolmavoLeerjaar 1

In deze les zitten 14 slides, met interactieve quizzen en tekstslides.

time-iconLesduur is: 40 min

Onderdelen in deze les

Welkom bij Nederlands
Todo:
  • liggen de spullen die je nodig hebt op tafel?
  • Ga aan de slag met de startopdracht die je hebt gekregen.

Op tafel heb je liggen:
  • lesboek (dicht)
  • schrift
  • pen

Slide 1 - Tekstslide

Wat gaan we deze les doen
  • Wat weten we nog?
  • Bespreken huiswerk: Meer dan lezen - Cursus 1 - § 6 blz. 37.
  • Opdrachten maken
  • Enquête invullen

Slide 2 - Tekstslide




C1 §6 (blz. 37) ik kan/weet:
  • de inleiding, het middenstuk en het slot van een tekst herkennen.
  • een inleiding en slot schrijven.


Leerdoel

Slide 3 - Tekstslide

Bespreken huiswerk
Cursus 1 - Meer dan lezen

§6 blz. 37: Opdrachten 1 t/m 3


Slide 4 - Tekstslide

Inleiding, middenstuk, slot (herhaling)

Slide 5 - Tekstslide

Inleiding, middenstuk, slot
Inleiding
Je maakt kennis met het onderwerp.
Anekdote: grappig verhaaltje.
De inleiding bestaat vaak uit een of twee alinea's.

Middenstuk
Grootste gedeelte van de tekst.
Meeste informatie over het onderwerp en kan uit meerdere alinea's bestaan.
Heeft soms meerdere tussenkopjes.

Slot
Laatste deel van een tekst, bestaat uit een of twee alinea's. 
belangrijkste van de tekst wordt herhaald of er wordt naar de toekomst gekeken.
Veel teksten hebben geen duidelijke inleiding of slot. Nieuwsberichten hebben vaak geen slot

Slide 6 - Tekstslide

Samen lezen: tekst 2 (blz. 39)

Slide 7 - Tekstslide

Winnen of verliezen.

Wat vinden jullie van de tekst?

Slide 8 - Tekstslide

Wat:
Maken:
C1  §6: opdracht 4 (v.a. blz. 39).

Hoe:
Je mag samenwerken met je buurman of buurvrouw als je naast  iemand zit. 

Klaar:
Maak opdracht 5 (blz. 40) 

Opdrachten 4 en 5 zijn het huiswerk
voor maandag.









Hulp nodig?
Kijk naar het stoplicht

rood: stil! 
Vraag het de docent als
je het echt niet meer weet.
geel: fluisterniveau 
Voor deze opdracht overleg je zachtjes met je buurman of buurvrouw.
groen:  fluisterniveau 
Kom je er zelf echt niet uit overleg dan met je buurman/buurvrouw of vraag het de docent .


Aan het werk!
timer
10:00

Slide 9 - Tekstslide



Na het maken van C1 §6 (blz. 37) kan/weet ik:
  • de inleiding, het middenstuk en het slot van een tekst herkennen.
  • een inleiding en slot schrijven.

Lesdoel

Slide 10 - Tekstslide

Waaraan kun je een alinea herkennen?

Slide 11 - Woordweb

Omschrijf in je eigen woorden wat een kernzin is (en waar je deze vaak kunt vinden).

Slide 12 - Open vraag

Maak de enquête
De link staat bij de bijlagen (Nederlands)

Slide 13 - Tekstslide

Huiswerk
Maandag 12 mei
Maken
:
Cursus 1 - Meer dan lezen
§6 (v.a. blz. 37): Opdrachten 4 en 5













Slide 14 - Tekstslide