Les 1 inleiding dagbesteding, LVB audiovisueel, groepsgesprek MZ3

Inleiding in de dagbesteding
les 1 
1 / 19
volgende
Slide 1: Tekstslide
WelzijnMBOStudiejaar 1

In deze les zitten 19 slides, met tekstslides en 1 video.

Onderdelen in deze les

Inleiding in de dagbesteding
les 1 

Slide 1 - Tekstslide

Wat gaan we doen?
  • Kennis maken met verschillende activiteiten
  • Kennis maken met verschillende doelgroepen
  • Hoe activiteiten organiseren
  • Hoe activiteiten begeleiden
  • Methodisch handelen

Slide 2 - Tekstslide

Thema deze week 
  • Cliënten met een licht verstandelijke beperking

  • Audiovisuele activiteiten

Slide 3 - Tekstslide

Waar denk je aan bij mensen met een licht verstandelijke beperking?

Slide 4 - Tekstslide

Slide 5 - Video

Wat wordt er bedoeld met audiovisueel?

Slide 6 - Tekstslide

Activiteitenschema in 5 stappen
  • Beginsituatie
  • Doelen
  • Plan voorbereiden en voorbereiding van de uitvoering
  • Activiteit uitvoeren
  • Evalueren


Slide 7 - Tekstslide

Beginsituatie van de doelgroep
In verhaalvorm geschreven. Om wie gaat het?
  • Aantal personen
  • Leeftijd
  • Interesses
  • Begeleidingsbehoefte
  • Cognitieve mogelijkheden, motorische mogelijkheden, sociaal-emotionele mogelijkheden


Analyse van de beginsituatie:
  • Wat is de hulpvraag van de doelgroep? 







Slide 8 - Tekstslide

Doelen
Aan de hand van de hulpvraag formuleer je het doel.

  • Wat is het hoofddoel?
  • Wat zijn de werkdoelen*?

Formuleer het werkdoel SMART.


*Een werkdoel bestaat uit een activiteiten onderdeel en agogisch onderdeel. Het agogisch onderdeel gaat over gedrag of een gedragsverandering. 





Slide 9 - Tekstslide

Plan voorbereiden
  • Noem minimaal 3 activiteiten die je kunt aanbieden om bovenstaande doelen te bereiken.
  • Voor welke activiteit kies ik?
  • Motiveer je activiteitenkeuze. Beschrijf de appèlwaarde van de gekozen activiteit.
  • Keuze begeleidingsvorm: Wat moet ik doen om te zorgen dat de cliënt zijn doel kan behalen?
  • Werk je alleen of met collega’s?
  • Welke taken zijn er?
  • Hoe is de taakverdeling? 






Slide 10 - Tekstslide

Plan voorbereiden
  • Waar vindt de activiteit plaats?
  • Op welk moment vindt de activiteit plaats?
  • Hoe lang duurt de activiteit? Maak een tijdsplanning
  • Welke middelen en materialen heb je nodig? 



Slide 11 - Tekstslide

Voorbereiding van de uitvoering
Inleiding:

Hoe leid je de activiteit in? Beschrijf het alsof je al voor de groep staat.

Uitleg:
Leg de activiteit in stappen uit.

Variatie:
Hoe maak je de activiteit makkelijker? Hoe maak je de activiteit moeilijker?

Aanwijzingen:
Welke aanwijzingen kun je geven om het doel te bereiken? Welke aanwijzingen kun je geven ten aanzien van de veiligheid? 






Slide 12 - Tekstslide

Voorbereiding van de uitvoering
Afsluiting / nabespreking
Hoe ga je de activiteit afsluiten?

Hoe ga je de activiteit nabespreken met de cliënten? 
Hoe bespreek je het doel van de cliënten na?

Opruimen:
Hoe organiseer je het opruimen?
Wat zijn de (mogelijke) vervolg-activiteiten? 





Slide 13 - Tekstslide

Activiteit uitvoeren

Slide 14 - Tekstslide

Evalueren
  • Geef aan de hand van een voorbeeld aan of je de mogelijkheden van de cliënt juist hebt ingeschat?
  • Welke appèlwaarde had de activiteit voor de cliënt?
  • Op welke wijze heb ik de cliënten geactiveerd en gemotiveerd?
  • Hoe verliep het proces tussen de cliënten onderling?
  • Hoe verliep het proces tussen de cliënten en de begeleider?
  • Heeft de activiteit het gewenste resultaat opgeleverd? Beantwoord de vraag aan de hand van een voorbeeld.
  • Wat zou een vervolg activiteit kunnen zijn?
  • Welke aandachtspunten heb je voor het aanbieden van een volgende activiteit? 







Slide 15 - Tekstslide

Vakantieherinneringen

Slide 16 - Tekstslide

Kies twee vakantie foto's 

Vertel om de beurt waarom deze foto's voor jou bijzonder zijn

Heeft iemand nog vragen over de foto?

Belangrijk: Je laat de ander uitpraten, luistert en mag vragen stellen



Slide 17 - Tekstslide

Dank voor de verhalen!

Kon iedereen zich houden aan de afspraken?
 (uit laten praten, luisteren) 

Hoeveel groepsgenoten heb je gesproken?

Heb je ook vragen gesteld?

Slide 18 - Tekstslide

Evaluatie
• Heb ik mijn gestelde doelen bereikt? (ja/nee; toelichten)
• Heb ik het concrete gedrag waargenomen?
• Was de voorbereiding voldoende? (loop alle punten van punt 5 nog eens na)
• Hoe verliep de begeleiding tijdens de activiteit?
• Hoe verliep de samenwerking met collega’s?
• Wat had je anders moeten/kunnen doen?
• Waar wil je een volgende keer rekening mee houden?




Slide 19 - Tekstslide