H3 Lezen (les 1)

Welkom!
Leg alvast klaar:
  • je etui
  • je leerwerkboek deel A


Les 1
1 / 18
volgende
Slide 1: Tekstslide
NederlandsMiddelbare schoolvwoLeerjaar 1

In deze les zitten 18 slides, met tekstslides.

time-iconLesduur is: 50 min

Onderdelen in deze les

Welkom!
Leg alvast klaar:
  • je etui
  • je leerwerkboek deel A


Les 1

Slide 1 - Tekstslide

Planning
  • Periode 4: hoe ziet dat eruit?
  • Leerdoelen 3.3 Lezen en uitleg deel 1
  • Werkmoment
  • Afsluiten van de les

Slide 2 - Tekstslide

Leerdoelen 3.3 Lezen (p. 170)
  • Ik weet wat een betogende tekst is (herhaling).
  • Ik weet wat argumenten zijn.
  • Ik kan de leesstrategie kritisch lezen toepassen.
  • Ik kan het tekstverband oorzaak en gevolg herkennen.

Voor VWO ook: tegenargumenten en weerleggingen.

Slide 3 - Tekstslide

Wat is een betogende tekst?
Welk doel heeft de schrijver van een betogende tekst?

Kunnen in een betogende tekst feiten voorkomen?

Hoe kijk/lees je als lezer naar zo'n tekst?


timer
1:30

Slide 4 - Tekstslide

Betogende tekst (p. 170)
  • Hij wil de lezer overtuigen dat zijn mening juist is. 
  • Hij doet dat door argumenten te gebruiken.

Voorbeelden: een opiniërend artikel, boekbespreking of klachtenbrief.

opinie = mening

Slide 5 - Tekstslide

Indeling betogende tekst
Vaak heeft een betoog een driedeling:
  • inleiding: onderwerp en mening
  • kern: argumenten voor die mening
  • slot: conclusie of samenvatting

Hoofdgedachte: mening van de schrijver, meestal met daarbij zijn/haar belangrijkste argument.
Hoofdgedachte: het belangrijkste wat de schrijver over het onderwerp zegt.

Slide 6 - Tekstslide

Argumenten (p. 171)
Een argument is informatie waarmee de schrijver wil bewijzen dat hij gelijk heeft, dat zijn mening juist is. Een argument kan zowel een feit als een mening zijn.

• Ik vind Groningen een leuke stad, want je kunt er goed winkelen.
• Ik vind Rotterdam een leuke stad, want er zijn veel musea.

Wat overtuigd meer: een feit of een mening?

Slide 7 - Tekstslide

Opdracht 3 (p. 171)
Voorbeeldzin
uit de leerwerktekst
F / M
Mening
Zin 1:
Zin 2:
Argument z1
Argument z2
oordeel, opvatting, standpunt, stelling

Slide 8 - Tekstslide

4 - 7

Slide 9 - Tekstslide

Werkmoment
Maak van 3.3: 4 tot en met 7 bij tekst 1: Multitasken

  • Tip bij vraag 4b: p. 231 voor vragen verkennend lezen.
  • Tip bij vraag 4d: p. 104 functies inleiding.
  • Tip bij vraag 5: argument => want...
  • Tip bij vraag 6: p. 27 voor hoofdgedachte

Slide 10 - Tekstslide

Vraag 4b
Onderwerp: de vraag of leraren moeten inspelen op multitaskende leerlingen.
Tekstsoort en tekstdoel: tekst 1 is een betogende tekst, het tekstdoel is de lezer overtuigen.
Tekstopbouw: de tekst bestaat uit twee delen: inleiding (alinea 1: mening) en kern (alinea 2 tot en met 5: argumenten).
Bron: Onderwijsblad en de schrijver is Jos van G.

Slide 11 - Tekstslide

Vraag 5a

Slide 12 - Tekstslide

Vraag 6 en 7 (p. 173)
Hoofdgedachte tekst 1: Multitasken

Leraren hoeven geen rekening te houden 
met leerlingen die multitasken (r. 7), 
want dit gaat ten koste van de kwaliteit (9r. 9).

Slide 13 - Tekstslide

12 - 16

Slide 14 - Tekstslide

Oorzaak en gevolg (p. 175)

Slide 15 - Tekstslide

Tekstdoel en tekstsoort
Tekstdoel: wat wil de schrijver bereiken? Hij/zij wil je ....
informeren                 overtuigen               activeren             amuseren
Tekstsoort

Slide 16 - Tekstslide

Afsluiting
Volgende les:

bespreken 12 t/m 16
verder met 4.3 => leerwerkboek deel B

Slide 17 - Tekstslide

timer
10:00

Slide 18 - Tekstslide