2.2 lezen informatieve tekst, interviewverslag, inleiding en slot

Lesopbouw
MySkills: kritisch naar jezelf kijken! 10 minuten lezen
1. Terugblik vorige les 
2. Lesdoelen 
3. Voorkennis activeren
4. Instructie
5. Zelfstandig werken
6. Afsluiting (MySkills: aandacht voor je werkplek! Opruimen en stoelen aanschuiven)
1 / 23
volgende
Slide 1: Tekstslide
NederlandsMiddelbare schoolvmbo g, tLeerjaar 2

In deze les zitten 23 slides, met interactieve quizzen, tekstslides en 2 videos.

Onderdelen in deze les

Lesopbouw
MySkills: kritisch naar jezelf kijken! 10 minuten lezen
1. Terugblik vorige les 
2. Lesdoelen 
3. Voorkennis activeren
4. Instructie
5. Zelfstandig werken
6. Afsluiting (MySkills: aandacht voor je werkplek! Opruimen en stoelen aanschuiven)

Slide 1 - Tekstslide

Lezen....
timer
10:00
timer
10:00

Slide 2 - Tekstslide

informatieve tekst
  • belangrijkste doel: informeren, geen mening van de schrijver
  • voorbeelden: nieuwsbericht, sportverslag, interviewverslag, schoolboektekst, handleiding
  • feitelijke informatie

Slide 3 - Tekstslide

Interviewverslag
1. Letterlijk interviewverslag: vragen en antwoorden worden letterlijk weergegeven

2. samenvattend interviewverslag: de vragen zijn weggelaten, antwoorden zijn  gedeeltelijk in eigen woorden samengevat

Slide 4 - Tekstslide

Slide 5 - Video

Slide 6 - Video

Tekstopbouw

Slide 7 - Tekstslide

Inleiding - kern - slot
Inleiding: onderwerp tekst wordt aangekondigd
Soms is de inleiding een korte samenvatting of bevat het een vraag of mening.

Kern: langste deel v/d tekst behandelt het onderwerp, soms deelonderwerpen.

Slot: vat het belangrijkste v/d tekst samen (géén nieuwe informatie meer!)
Soms geeft het slot een antwoord of conclusie.

Slide 8 - Tekstslide

Wat zijn de functies van 
deze inleiding?

 

Slide 9 - Tekstslide

functies inleiding
  • aandacht trekken
  • onderwerp benoemen
  • aanleiding geven, waarom tekst is geschreven
  • centrale vraag stellen
  • mening schrijver geven
  • samenvatting geven


Slide 10 - Tekstslide

functies slot
  • conclusie geven
  • samenvatting geven
  • advies geven

Slide 11 - Tekstslide

Wat zijn functies die een inleiding kan hebben?
A
het onderwerp noemen
B
de aanleiding noemen
C
de centrale vraag stellen
D
de mening van de schrijver geven

Slide 12 - Quizvraag

Wat zijn functies die een slot kan hebben?
A
een advies geven
B
een conclusie geven
C
de aanleiding noemen
D
een samenvatting van de inhoud geven

Slide 13 - Quizvraag

Wat zijn signaalwoorden van samenvattend tekstverband?
A
kortom
B
in tegenstelling tot
C
dus
D
al met al

Slide 14 - Quizvraag

Slide 15 - Tekstslide

Tekstverband
Samenvattend tekstverband: 
Herken je aan de woorden: kortom, samenvattend, al met al.
Deze geven aan dat er iets samengevat wordt.

Slide 16 - Tekstslide

Aan de slag!

Maak van  H2.2 Lezen blz. 58 en 59: opdrachten 2, 3, 4, 5 en 6 
Klaar? Maken: alle andere paragrafen van hoofdstuk 1
Afspraken tijdens het zelfstandig werken: 
1. Als je iets niet snapt, mag je je schoudermaatje vragen. Doe dit zachtjes.
  1. Kom je er samen niet uit, dan steek je je vinger op. Je gaat ondertussen verder met de volgende opdracht. 
3.Tijdens mijn ‘service-rondje’ probeer ik je te helpen.
timer
20:00

Slide 17 - Tekstslide

Aan de slag!

Maak van H2.2 Lezen blz.60: opdrachten 7, 8, 9, 10, 11 en 13
Klaar? Maken: alle andere paragrafen van hoofdstuk 1
Afspraken tijdens het zelfstandig werken: 
1. Als je iets niet snapt, mag je je schoudermaatje vragen. Doe dit zachtjes.
  1. Kom je er samen niet uit, dan steek je je vinger op. Je gaat ondertussen verder met de volgende opdracht. 
3.Tijdens mijn ‘service-rondje’ probeer ik je te helpen.
timer
20:00

Slide 18 - Tekstslide

Aan de slag!

Maak van  Leestaak  blz. 62 en 63: opdrachten 14, 15, 16, 17, 18, 20, 21 en 22 
Klaar? Maken: alle andere paragrafen van hoofdstuk 1
Afspraken tijdens het zelfstandig werken: 
1. Als je iets niet snapt, mag je je schoudermaatje vragen. Doe dit zachtjes.
  1. Kom je er samen niet uit, dan steek je je vinger op. Je gaat ondertussen verder met de volgende opdracht. 
3.Tijdens mijn ‘service-rondje’ probeer ik je te helpen.
timer
20:00

Slide 19 - Tekstslide

Aan de slag!

Maak van  Extra Leestaak  blz. 88 en 89 opdr. 2, 3 en 4 
Klaar? Maken: alle andere paragrafen van hoofdstuk 1
Afspraken tijdens het zelfstandig werken: 
1. Als je iets niet snapt, mag je je schoudermaatje vragen. Doe dit zachtjes.
  1. Kom je er samen niet uit, dan steek je je vinger op. Je gaat ondertussen verder met de volgende opdracht. 
3.Tijdens mijn ‘service-rondje’ probeer ik je te helpen.
timer
20:00

Slide 20 - Tekstslide

Aan de slag!

Maak van  Extra Leestaak  blz. 88 en 89 opdr. 5, 6 en 8
Klaar? Maken: alle andere paragrafen van hoofdstuk 1
Afspraken tijdens het zelfstandig werken: 
1. Als je iets niet snapt, mag je je schoudermaatje vragen. Doe dit zachtjes.
  1. Kom je er samen niet uit, dan steek je je vinger op. Je gaat ondertussen verder met de volgende opdracht. 
3.Tijdens mijn ‘service-rondje’ probeer ik je te helpen.
timer
20:00

Slide 21 - Tekstslide

Huiswerk
Afmaken: H 2.2 Lezen blz. 58 en 59 opdr. 2, 3, 4, 5 en 6

Slide 22 - Tekstslide

Doel behaald?
Doel: 
1. informatieve tekst
2. tekstopbouw: functies van inleiding en slot
3. samenvattend tekstverband

Slide 23 - Tekstslide