Het debat, les 1 CONA

Hoe doen we dat?
1 / 19
volgende
Slide 1: Tekstslide
NederlandsMiddelbare schoolhavoLeerjaar 4

In deze les zitten 19 slides, met tekstslides en 1 video.

time-iconLesduur is: 30 min

Onderdelen in deze les

Hoe doen we dat?

Slide 1 - Tekstslide

Leerdoelen
Je weet wat een beleidsdebat is en welke regels en afspraken horen bij een beleidsdebat.
Je weet hoe een goede opzetbeurt is opgebouwd en hoe de opzetbeurt inhoudelijk zit.

Slide 2 - Tekstslide

Slide 3 - Video

Beleidsdebat voorbereiding
Bij het beleidsdebat draait het altijd om een bepaald beleid
De debatterende partijen vormen teams van twee personen. De teams bereiden het debat als volgt voor:
 

· Ze documenteren zich over de beleidsstelling
· Ze verzamelen zo veel mogelijk argumenten voor en tegen de stelling. Door na te denken over de argumenten die de tegenstanders vermoedelijk naar voren zullen brengen, kunnen ze tegen die argumenten alvast een verweer formuleren.
· Ze bepalen de volgorde waarin de argumenten (gelabeld) ingebracht gaan worden. Eventueel bereiden ze al een speech voor. Let op: het is géén voorleesbeurt!


Slide 4 - Tekstslide

Organisatieregels:
  • In een beleidsdebat mogen de debatterende partijen elkaar niet in de rede vallen. 
  • Het debat is daarom verdeeld in vastgestelde spreekbeurten met een bepaalde tijdsduur.
  •  Inhoudelijk ligt vast wat er in welke spreekbeurt naar voren gebracht mag worden. 
  • De jury bepaalt wie het debat gewonnen heeft.
    Daarom spreek je in een debat altijd de jury aan: ‘Geachte jury, …’.
  • De docent bepaalt de cijfers. Er worden individuele cijfers gegeven.
  • Er is een tijdwaarnemen die onverbiddelijk ‘stop’ zegt als de spreektijd voorbij is. De spreker mag dan nog wel zijn zin afmaken.











Slide 5 - Tekstslide

Slide 6 - Tekstslide

Slide 7 - Tekstslide

Oefenen met argumentatie in drietallen
We gaan zo een klein debat in drietallen doen:
1. De docent verdeelt de klas m.b.v. Somtoday in groepjes van 3 leerlingen
2. We werken met de stelling 'Alle openbare wc's moeten een glazen deur krijgen.'
3. Jullie gaan deze stelling verdedigen. 
4. Je krijgt 4 minuten voorbereidingstijd om
argumenten te bedenken bij de stelling.


timer
4:00

Slide 8 - Tekstslide

Stelling verdedigen
Maak groepjes van drie personen.​

Om de beurt verdedig je je stelling 1,5 minuut lang.​ Zorg dat je de tijd volspreekt! (zie volgende stelling)
Steeds observeert één van de leerlingen en geeft feedback, deze observatietaak krijgt iedereen een keer. De andere leerling staat in de actieve luisterhouding. Tussen de beurten door wordt kort feedback (top-tip-top) gegeven.


timer
1:30

Slide 9 - Tekstslide

Hoe ging dit?

Slide 10 - Tekstslide

Opbouwbeurt
In de opbouwbeurt leid je het onderwerp in en beschrijf je de situatie zoals die nu is. Het voorstel, de debatstelling waar jij voorstander van bent, roept op tot een verandering van een bepaalde situatie of van een bepaald beleid. De argumenten ondersteunen de stelling: ze leggen uit waarom de voorgestelde beleidsverandering nodig is.



timer
1:00

Slide 11 - Tekstslide

Structuur opzetbeurt
- INLEIDING:
Zorg voor een mooie binnenkomer/aandachtstrekker
Standpunt
Benoem wat je gaat vertellen (labels)
-MIDDEN
Werk alle argumenten uit
S - state - noem je argument
Ex - explain - leg je argumenten uit (cijfers, onderzoek, meer informatie, etc)
I - illustrate - voorbeelden
-SLOT
Herhaal wat je hebt gezegd + afsluiter 

Slide 12 - Tekstslide

Inhoud opzetbeurt 

Slide 13 - Tekstslide

Opzetbeurt
- Je moet al je argumenten hebben genoemd in je opzetbeurt. 
Je mag geen nieuwe onderwerpen aansnijden in je verdere debat als die niet zijn genoemd in de opzetbeurt. 

-Inhoud moet indrukwekkend zijn, maar het gaat om het invoelbaar maken van het onderwerp (je hart) en om de presentatiestijl/overtuigingskracht

-labels + frames 

Slide 14 - Tekstslide

00:16:54 - 00:19:20

Slide 15 - Tekstslide

Slide 16 - Link

Wat viel je op?

Slide 17 - Tekstslide

Presentatie is belangrijk!
https://www.youtube.com/watch?v=8S0FDjFBj8o


Slide 18 - Tekstslide

Aan de slag
Verzin een stelling die gaat over de monarchie.
Werk op papier een opzetbeurt uit waarin je deze stelling verdedigt. 
Voor deze opbouwbeurt krijg je 1,5 minuut. 

Slide 19 - Tekstslide