VRIJ 26/01/2024 2A - LEESVAARDIGHEID les 2

1 / 29
volgende
Slide 1: Tekstslide
NederlandsMiddelbare schoolvwoLeerjaar 2

In deze les zitten 29 slides, met tekstslides en 1 video.

Onderdelen in deze les

Slide 1 - Tekstslide

Leerdoelen kwintaal 3
  • Hoofd- en bijzaken
  • Feiten, meningen en argumenten
  • Kernzinnen
  • Tekstverbanden en signaalwoorden
  • Kritisch lezen
  • Tekst en publiek

Slide 2 - Tekstslide

Hoofdzaken en bijzaken
De belangrijke informatie in een tekst noem je de hoofdzaken.
Wat niet zo belangrijk is zijn de bijzaken.
Vorige les

Slide 3 - Tekstslide

Hoofdzaken
Voorkeursplaatsen tekst:
Inleiding & slot

Voorkeursplaatsen alinea:
Kernzin

Vorige les

Slide 4 - Tekstslide

Huiswerk
HUISWERK
p. 14 opdracht 3 - 1  t/m 12


Slide 5 - Tekstslide

Slide 6 - Tekstslide

Feiten en meningen

Slide 7 - Tekstslide

Startopdracht
Schrijf op: 
Wat is een feit? 
Wat is een mening? 
Wat zijn argumenten?

Feiten: Noteer zoveel mogelijk feiten. Voorbeeld: het is vandaag woensdag 17 januari. 
Mening: Noteer zoveel mogelijk voorbeelden van meningen. Voorbeeld: Het eten van vlees is zielig. Onderbouw je mening met een goed argument.

Als de tijd voorbij is, bespreek je met een ander duo of je het eens bent dat het een feit of mening is

Slide 8 - Tekstslide

Slide 9 - Video

Feit
Een feit is iets wat werkelijk zo is
Een feit is iets wat echt is gebeurd
Een feit kun je controleren
Een feit is iets dat vaststaat en dat je kunt bewijzen (objectief)


Slide 10 - Tekstslide

Mening

Een mening is wat een persoon van iets vindt.
Een mening staat niet vast, het is persoonlijk en een mening kan per persoon verschillen (subjectief)

Andere woorden voor mening zijn:
standpunt, oordeel, opinie en opvatting.

Slide 11 - Tekstslide

Argument
Een goed argument is op feiten of concrete voorbeelden gebaseerd en is relevant voor je standpunt

Bijvoorbeeld:
Kinderen zouden dagelijks minstens 8 uur slaap moeten krijgen, want studies laten zien dat voldoende slaap hun concentratie verbetert en het risico op gezondheidsproblemen vermindert. 

Slide 12 - Tekstslide

FEIT OF MENING?

Slide 13 - Tekstslide

FEIT OF MENING?

Slide 14 - Tekstslide

FEIT OF MENING?

Slide 15 - Tekstslide

FEIT OF MENING?

Slide 16 - Tekstslide

OPDRACHT

Ieder duo kiest een bewering. Verzamel zoveel mogelijk feiten en meningen over de bewering. 
Noteer de feiten, meningen en bronnen etc.
1. Vapen is net zo schadelijk als roken
2. Dierproeven zijn vanaf 2030 verboden
3. Steeds meer scholen worstelen met Gossip-Girl accounts
4. Een filterbubbel kan gevaarlijk zijn.
5. Steeds meer kinderen zijn hoogbegaafd
6. Een meerderheid in Nederland wil de kiesgerechtigde leeftijd verlagen naar 16 jaar. 
7. Het wordt verplicht voor leraren om een cursus 'social media' te volgen.
8. Duurzaamheid en klimaatverandering wordt een nieuw vak op de middelbare school
9. Striktere regels zijn nodig om online pesten tegen te gaan.
10. Fake news en mediawijsheid moeten op school worden onderwezen.
11. Klimaatverandering veroorzaakt extremere weersomstandigheden, zoals hittegolven en overstromingen.
12. Jongeren worden vaak blootgesteld aan druk en negatieve invloeden op hun zelfbeeld via social media.


Klaar? 
Nieuw Nederlands - blz. 102 + 103
Opdracht 1
Opdracht 2
Opdracht 3
Opdracht 4

Slide 17 - Tekstslide

Opdrachten
Nieuw Nederlands - blz. 102 + 103

Opdracht 1
Opdracht 2
Opdracht 4

Slide 18 - Tekstslide

HUISWERK
Nieuw Nederlands - blz. 102 + 103

Opdracht 1
Opdracht 2
Opdracht 4
Opdracht 1 en 2
Opdracht 4

Slide 19 - Tekstslide

STARTOPDRACHT
Lesboek Nieuw Nederlands - blz. 257

Lees de theorie op blz. 256
Maak daarna opdracht 3 op blz. 257

Slide 20 - Tekstslide

Tekstverbanden en signaalwoorden
tekstverband
signaalwoorden
chronologisch
daarna, vervolgens, dan
opsommend
ten eerste, ook, bovendien
tegenstellend
maar, echter, in tegenstelling tot
toelichtend
bijvoorbeeld, zo, neem nou
concluderend
dus, daarom, concluderend, dat houdt in
redengevend (waarom iemand iets doet)
omdat, daarom, dus, want, dankzij
oorzakelijk (waardoor iets gebeurt)
doordat, daardoor, als gevolg van
doel-middel
opdat, zodat, om te, door middel van
vergelijkend
zoals, in vergelijking met, als, evenals...
samenvattend
kortom, samengevat, met andere woorden, al met al

Slide 21 - Tekstslide

HUISWERK
Maak daarna opdracht 1: 1 t/m 17 op blz. 43
1 t/m 8
9 t/m 17

Slide 22 - Tekstslide

Mindmap maken bij lezen - in duo's -
Voor het lezen
  • Je noteert wat je al weet over het onderwerp
  • Filmpje kijken
Tijdens het lezen
  • Je kijkt eerst naar de titel
  • Wat verwacht je van de tekst, naar welke informatie ben je benieuwd? Noteer dat in de mindmap
  • Lees het artikel en noteer in de mindmap het onderwerp en de kern (hoofdgedachte) van elk artikel
  • Markeer de standpunten en argumenten
  • Bekijk de stelling, bepaal of jullie het daarmee eens zijn en ga op zoek naar bronnen om je argumenten te onderbouwen
Na het lezen
  • Kort debat over de stelling
  • Noteer feiten die je hebt gevonden en gebruik deze in het debat
STELLING

Kunstmatige intelligentie zal in de toekomst de mens overnemen 


Leerdoelen:

Hoofd- en bijzaken
Feiten, meningen en argumenten
Kernzinnen
Tekstverbanden en signaalwoorden
Kritisch lezen
timer
1:00

Slide 23 - Tekstslide

Slide 25 - Tekstslide

Slide 26 - Tekstslide

Slide 27 - Tekstslide

OPDRACHT
  • Kijken naar een filmpje
  • Teksten lezen over  het onderwerp
  • Maak een mindmap - in duo's
Stelling: Alternatieve straffen zijn effectiever dan gevangenisstraffen

Bedenk argumenten voor en tegen:
Onderbouw je argumenten met bijvoorbeeld feiten, gebruik de teksten erbij.
Zoek aanvullende bronnen



Slide 28 - Tekstslide