Les 8: Resilience

1 / 35
volgende
Slide 1: Video

In deze les zitten 35 slides, met tekstslides en 4 videos.

Onderdelen in deze les

Slide 1 - Video

Leerdoelen keuzecursus IGOKAS01 Klimaatverandering en de stad van morgen
  1. Uitleggen welke effecten klimaatverandering heeft (begrijpen) -> Les 1: Verschillende visies over de omvang van effecten en mogelijke oplossingsrichtingen + KNMI Klimaatsignaal '21 (huiswerk Les 2) + 4 artikelen over klimaatadaptatie bij zeespiegelstijging (huiswerk Les 3) + Les 3: Verschillende visies over omgaan met zeespiegelstijging + Les 8: Samenvatting
  2. Uitleggen hoe klimaatmitigatie, klimaatadaptatie en transitiethema’s positief kunnen bijdragen aan negatieve effecten van klimaatverandering (begrijpen) -> Les 1: Uitleg over klimaatmitigatie en klimaatadaptatie (verbeeld met illustraties) + Les 2: Klimaatadaptatie bij gebiedsontwikkeling (4 scenario's) + Les 3: Klimaatadaptatie bij zeespiegelstijging + Les 4: Rekening houden met klimaatinclusiviteit en klimaatongelijkheid bij klimaatadaptatie / klimaatmitigatie + Les 5: Integrale (gebieds)visie Jan Rotmans + Energietransitie, Duurzame verstedelijking, Gezonde leefomgeving, Pandemie-proof stad, Smart city en Smart mobility + Les 6: Circulaire economie + Les 7: Duurzame haven en Transport (incl. energietransitie als onderdeel van klimaatmitigatie) + Les 8: Resilience
  3. Een stelling onderbouwen met argumenten uit betrouwbare en/of wetenschappelijke bronnen (analyseren/evalueren)              -> Lessen 3 en 5: Stelling formuleren + Les 5: Rubrics en opstellen bouwplan voor betogende essay + Les 6: Plenair feedback geven op enkele stellingen van studenten + Les 7: Zelf beoordelen van betogende essay m.b.v. rubrics + plenair beoordelen stelling en bouwplan met feedbackformulieren + Les 8: Peerreview/consult
  4. Een betoog (tekst) schrijven dat correct is wat betreft spelling, grammatica, structuur en inhoudelijke samenhang -> Les 7/8

Slide 2 - Tekstslide

Lesopbouw keuzecursus 
Les 1 (introductieles): Klimaat staat centraal met de 3 K’s: Klimaatverandering, Klimaatmitigatie en Klimaatadaptatie.
Les 2 t/m 4: De stad van morgen staat centraal: Stedelijke gebiedsontwikkeling, Waterhuishouding, en Omgevingswet en Participatie & Klimaatinclusiviteit en Klimaatongelijkheid. Voor deze lessen zijn gastdocenten uitgenodigd.
Les 5 t/m 8: Transitiethema’s staan centraal die zowel raakvlakken hebben met Klimaat als met de Stad van morgen. 

Slide 3 - Tekstslide

Leerdoelen toetsen: Betogende essay
  1. Gebaseerd op een oplossingsgerichte stelling die betrekking heeft op hoe klimaatadaptatie in combinatie met klimaatmitigatie en/of een transitiethema een negatief effect van klimaatverandering oplost in de stad van morgen. Een transitiethema kan een thema zijn dat in een les behandeld is of een thema uit de eigen opleiding, beroepsgroep of werkveld.
  2. De oplossing heeft betrekking op minimaal één negatief effect van klimaatverandering.
  3. De stelling wordt onderbouwd met minimaal 2 voorargumenten en 1 tegenargument dat weerlegd wordt.
  4. Op basis van serieuze informatiebronnen met bronvermelding volgens APA-richtlijnen.
  5. Minimaal 2 en maximaal 3 A-4 pagina’s exclusief titelpagina en bronnenlijst. 

Slide 4 - Tekstslide

Check modulewijzer (incl. rubrics)!

Slide 5 - Tekstslide

Programma Les 8: Resilience
  1. Introductie
  2. Relatie met Les 7: Duurzame haven en transport
  3. Resilience
  4. Pauze van 5 minuten
  5. Peerreview, individuele check of consult

Slide 6 - Tekstslide

TERUGBLIK LESSEN

Slide 7 - Tekstslide

Soorten effecten door klimaatverandering

Slide 8 - Tekstslide

Visies op toekomst Nederland: 
Techniek, Natuur, Financieel en Ontwerp

Slide 9 - Tekstslide

Ontdekkingstocht naar de stad van morgen

Slide 10 - Tekstslide

Klimaatmitigatie
Een langdurig proces waarbij structurele veranderingen in energieopwekking en energiegebruik optreden met als doel de toename van de wereldgemiddelde temperatuur tot ruim onder 2 graden Celsius boven het pre-industriële niveau te houden (Klimaatakkoord Parijs, 2015). Dit kan o.a. door duurzame energiebronnen, CO2-afvang en -opslag, energiebesparing, energieopslag en elektrisch vervoer.

Slide 11 - Tekstslide

Klimaatmitigatie verbeeld

Slide 12 - Tekstslide

Klimaatadaptatie
Het weerbaar maken van de leefomgeving en samenleving tegen de gevolgen van de klimaatverandering en de toenemende kans op wateroverlast, hitte, droogte en overstromingen.

Slide 13 - Tekstslide

Klimaatadaptatie verbeeld

Slide 14 - Tekstslide

Voorbeelden klimaatadaptatie

Slide 15 - Tekstslide

Samenhang tussen klimaatverandering, klimaatmitigatie en klimaatadaptatie 

Slide 16 - Tekstslide

Transitiethema's 
(ook wel maatschappelijke opgaven genoemd) 

Slide 17 - Tekstslide

Belangrijk transitiethema: Circulaire economie 
(te verweven met andere transitiethema’s)

Slide 18 - Tekstslide

  • Inclusiviteit
  • Tegengaan ongelijkheid
  • Participatie
  • Omgevingswet
  • Energietransitie
  • Duurzame verstedelijking
  • Duurzame leefomgeving
  • Pandemie-proof stad
  • Smart city
  • Smart mobility
  • Circulaire economie
  • Duurzame haven
  • Duurzaam transport
  • Resilience

  • Woningbouw
  • Duurzaamheid
  • Biodiversiteit
  • Landbouwtransitie
  • Biologische producten
  • Tegengaan verspilling
  • Tegengaan plastic soup
  • Digitalisering
  • Smart water
  • Armoedebestrijding
  • Vluchtelingenopvang
  • Etc.

Slide 19 - Tekstslide

Voorbeelden transitiethema’s 

Slide 20 - Tekstslide

Vragen om jezelf te stellen bij onderwerp over klimaatmitigatie en/of interessant transitiethema
  • Welke stelling kun je hieruit halen?
  • Welke relatie heeft dit met de stad?
  • Welke relatie zie je met klimaatadaptatie (groene adaptatie en/of blauwe adaptatie)?
  • Welke relatie zie je met klimaatmitigatie?
  • Wat zijn voorargumenten?
  • Wat is een tegenargument?
  • Wat is de weerlegging van dit tegenargument?

Slide 21 - Tekstslide

RESILIENCE: SAMENHANG

Slide 22 - Tekstslide

Slide 23 - Video

Global Resilient Cities Network (GRCN)

Slide 24 - Tekstslide

Definitie Resilience
Global Resilient Cities Network is een netwerk van steden, waaronder Rotterdam en Den Haag, dat is opgericht om het gedachtegoed van resilience wereldwijd te verspreiden en toe te passen. Hun definitie is: “Het vermogen van individuen, gemeenschappen, instituten, bedrijven en systemen binnen een stad om te overleven, zich aan te passen en te groeien ongeacht de soort chronische stress en acute schokken die zij ondervinden”. (Bron: https://resilientcitiesnetwork.org/FAQ/)


De definitie van Rotterdam is: “Weerbaar en veerkrachtig.” ... “Ontwikkelingen zoals klimaatverandering, digitalisering, de nieuwe economie en globalisering brengen nieuwe kansen en risico’s. Steden die weten in te spelen op deze veranderingen kunnen groeikansen pakken.” (Bron: https://www.resilientrotterdam.nl/rotterdam-resilient-city)

Slide 25 - Tekstslide

Resilience doelen Rotterdam

Slide 26 - Tekstslide

Slide 27 - Video

Klimaatadaptatie in Rotterdam Resilience strategie: Rotterdams Adaptatie Strategie (RAS)

Slide 28 - Tekstslide

Klimaatbestendig Rotterdam: Voorbeelden acties

Slide 29 - Tekstslide

Slide 30 - Video

BETOGENDE ESSAY

Slide 31 - Tekstslide

Groepsopdracht: 
Beoordelen betogende essay m.b.v. rubrics
Maak groepjes van 5 personen en verzamel de 5 bijbehorende betogende essays. Geef ieder een betogende essay om te beoordelen (5 min).
  1. Ronde 1: Lees de betogende essay voor je door en beoordeel die m.b.v. de rubrics-categorie 1 (10 min.). Schrijf de feedback in het vak linksonder.
  2. Ronde 2: Schuif de eerste betogende essay door en ontvang een nieuwe betogende essay met bijbehorende beoordelingsformulier. Lees de inleiding en beoordeel die m.b.v. rubrics-categorie 2 (5 min.)
  3. Ronde 3: Schuif de tweede betogende essay door en ontvang een nieuwe betogende essay met bijbehorende beoordelingsformulier. Lees de inleiding en de kern en beoordeel de kern met rubrics-categorie 3 (5 min.)
  4. Ronde 4: Idem. Lees de inleiding en de kern en beoordeel de kern met rubrics-categorie 4 (10 min.).
  5. Ronde 5: Idem. Lees de inleiding, kern en slot en beoordeel het slot met rubrics-categorie 5 (10 min.).

Zorg dat ieder het beoordelingsformulier voor zijn eigen betogende essay terugkrijgt. Bespreek de uitkomsten met elkaar. Wat gaat al goed? Wat zijn aandachtspunten? Wat zijn de adviezen? (5 min.)

Slide 32 - Tekstslide

Opdracht voor tweetallen: 
Beoordeel stelling en/of bouwplan
Maak groepjes van 2 personen en wissel elkaars stelling en/of bouwplan uit.
  1. Lees elkaars stelling en/of bouwplan.
  2. Geef feedback op de stelling en/of het bouwplan met het bijbehorende beoordelingsformulier.
  3. Bespreek de feedback met elkaar.

Slide 33 - Tekstslide

Opdracht voor jezelf
  1. Formulier een stelling m.b.v. het betreffende feedbackformulier
  2. Stel een bouwplan op m.b.v. het betreffende feedbackformulier
  3. Beoordeel jouw eigen concept-betogende essay m.b.v. de rubrics

Slide 34 - Tekstslide

NOG VRAGEN?

Slide 35 - Tekstslide