Les 3: Waterhuishouding

1 / 16
volgende
Slide 1: Video
WatermanagementHBOStudiejaar 2

In deze les zitten 16 slides, met interactieve quizzen, tekstslides en 3 videos.

time-iconLesduur is: 100 min

Onderdelen in deze les

Slide 1 - Video

Leerdoelen keuzecursus
  1. Uitleggen welke effecten klimaatverandering heeft (begrijpen) -> Les 1: Verschillende visies over de omvang van effecten en mogelijke oplossingsrichtingen + KNMI Klimaatsignaal '21 (huiswerk Les 2) + 4 artikelen over klimaatadaptatie bij zeespiegelstijging (huiswerk Les 3)
  2. Uitleggen hoe klimaatmitigatie, klimaatadaptatie en transitiethema’s positief kunnen bijdragen aan negatieve effecten van klimaatverandering (begrijpen) -> Les 1: Uitleg over klimaatmitigatie en klimaatadaptatie (verbeeld met illustraties) + Les 2: Klimaatadaptatie bij stedelijke gebiedsontwikkeling (4 scenario's) + Les 3: Klimaatadaptatie bij zeespiegelstijging
  3. Een stelling onderbouwen met argumenten uit betrouwbare en/of wetenschappelijke bronnen (analyseren/evalueren) -> Les 3: Stelling formuleren
  4. Een betoog (tekst) schrijven dat correct is wat betreft spelling, grammatica, structuur en inhoudelijke samenhang (toepassen).

Slide 2 - Tekstslide

Lesopbouw keuzecursus
.Les 1 (introductieles): Klimaat staat centraal met de 3 K’s: Klimaatverandering, Klimaatmitigatie en Klimaatadaptatie. 
Les 2 t/m 4: De stad van morgen staat centraal: Stedelijke gebiedsontwikkeling, Waterhuishouding, en Omgevingswet & participatie.  Voor deze lessen zijn gastdocenten uitgenodigd. 
Les 5 t/m 8: Transitiethema’s staan centraal die zowel raakvlakken hebben met Klimaat als met de Stad van morgen. In les 6 bezoeken we BlueCity.

Slide 3 - Tekstslide

Voorbereiding Les 3: Waterhuishouding
Doornemen:

Slide 4 - Tekstslide

Visie Jan Rotmans: ‘Omarm de chaos’

Slide 5 - Tekstslide

Slide 6 - Tekstslide

Programma Les 3: Waterhuishouding
  1. Introductie
  2. Relatie met Les 2
  3. Waterhuishouding (Andy Bruijns)
  4. Pauze van 5 minuten
  5. Formuleren stelling (Wendalin)
  6. Relatie met Les 4

Slide 7 - Tekstslide

Slide 8 - Video

Stelling-standpunt-argumentatie
In een stelling wordt een uitspraak of bewering over een onderwerp gedaan. 
Bijv. Rotterdam heeft een goed klimaatbeleid

Met een standpunt geef je je mening over die stelling.
Bijv. Ik vind dat Rotterdam een goed klimaatbeleid voert

Standpunten herken je aan signaalwoorden als: ik vind, volgens mij, kortom, alles bij elkaar genomen denk ik dat, dus. Een hulpmiddel voor het formuleren van een stelling is om eerst een standpunt te formuleren: “Ik vind …” Voor het hard maken van een standpunt moet je komen met argumenten (= de argumentatie) om de ander te overtuigen.




Slide 9 - Tekstslide

Slide 10 - Video

Kenmerken goede stelling

Slide 11 - Woordweb

Kenmerken van een goede stelling
  1. Een stelling vormt het onderwerp van het debat. Een goede stelling gaat over een afgebakend onderwerp. De nuance mag best ontbreken voor een goed debat.
  2. Een stelling bestaat uit één zin en is kort en krachtig. Benoem het onderwerp kernachtig en schrap alle overbodige informatie. 
  3. Een stelling is geen vraag. Achter een goede stelling staat een punt of een uitroepteken. Gebruik liever geen komma’s in de stelling.
  4. Een stelling bevat geen argumenten.
  5. De stelling moet gaan over iets waar zowel voor- als tegenstanders argumenten voor kunnen bedenken.
  6. Een stelling bevat geen ontkenningen.
  7. Toevoeging voor keuzevak IGOKAS01K: Een stelling heeft een oplossingsrichting in zich!



Slide 12 - Tekstslide

Welke stelling is niet goed?
A
De stad van de toekomst vraagt om klimaatadaptatie
B
Hoe kunnen groene daken wateroverlast in de stad voorkomen?
C
Armlastige Rotterdammers moeten terecht kunnen in 'Niet Rotterdam'
D
Kernenergie is geen oplossing om opwarming van de aarde tegen te gaan.

Slide 13 - Quizvraag

Welke stelling is goed?
A
Een enorme zeewering van Noord-Frankrijk tot Denemarken moet Rotterdam beschermen
B
Een reeks met dammen verbonden eilanden voor de Scheveningse kust moet Rotterdam beschermen
C
Rotterdam moet een stadseiland worden
D
Rotterdam moet meedeinende stadspolders krijgen

Slide 14 - Quizvraag

Meer voorbeelden van stellingen
  1. Rotterdam moet verhuizen naar Limburg
  2. Burgers in hooggelegen Nederland moeten meebetalen aan het uitkopen van 'medelanders' in laaggelegen Nederland
  3. Rotterdam moet komen te liggen aan het 'Blauwe Hart'
  4. ...

Slide 15 - Tekstslide

Les 4: Omgevingswet en inclusiviteit
In het NRC-artikel ‘Hoogleraar transitiekunde: De Randstad ligt in 2121 aan het Blauwe Hart’ geeft Jan Rotmans zijn visie op klimaatadaptatie en energietransitie. 

Het artikel is verschenen vanwege zijn onlangs uitgegeven boek 'Omarm de chaos' (2021). In dit boek besteed Rotmans onder andere aandacht aan de nieuwe Omgevingswet die per 1 juli 2022 in werking treedt en het belang daarvan voor klimaatadaptatie en energietransitie. Een belangrijk aspect van de Omgevingswet is inclusiviteit. 

In Les 4 gaan we in op de Omgevingswet en inclusiviteit. 

Slide 16 - Tekstslide