Les 2: Lezen (KLAAR)

1 / 33
volgende
Slide 1: Tekstslide
GesMiddelbare schoolmavoLeerjaar 1

In deze les zitten 33 slides, met interactieve quizzen, tekstslides en 1 video.

time-iconLesduur is: 50 min

Onderdelen in deze les

Slide 1 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

              Startklaar
  • Op je plek zitten 
  • Telefoon in het Zakkie 
  • Jas over de stoel, oortjes in de tas, tas op de grond
  • Schoolspullen op tafel: Boek, Chromebook, JdW-map, etui 
timer
3:00

Slide 2 - Tekstslide

1. Startklaar
Bij de start van iedere les verwelkomt de docent de leerlingen bij de ingang van de deur, noemt leerlingen bij naam, maakt oogcontact en besteedt aandacht aan hun welbevinden. De docent geeft het goede voorbeeld en spreekt hoge verwachtingen uit voor het verloop van de les door succescriteria op gewenst gedrag, schooltaal en effectief leren te benoemen. De leerlingen zijn startklaar: ingelogd in LessonUp, telefoons opgeborgen in het Zakkie, en JdW-map op tafel.
Inleiding
Een schrijver heeft altijd een bedoeling met een tekst. 
Dit noem je het tekstdoel.

Tijdens deze- en de volgende les, ontdek je verschillende tekstdoelen en leer je hoe je deze kunt herkennen.

Slide 3 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

           Leerdoelen
Aan het einde van de les ...
  • weet ik welke tekstsoorten en tekstdoelen bij elkaar horen.
  • kan ik het tekstdoel van een tekstsoort bepalen. 

Slide 4 - Tekstslide

3. Leerdoelgericht werken
De docent geeft het onderwerp, RTTI geformuleerde leerdoelen en de lesopbouw aan. De docent weet de leerdoelen goed te laten aansluiten bij de voorkennis en het (taal)niveau van de leerlingen. Gedurende de les wordt continu een terugkoppeling naar de leerdoelen gemaakt om de mate van beheersing te controleren.   
Inleiding
In thema 5 en 6 hebben we de verschillende tekstdoelen al behandeld. Het zijn er vier.

Ken je de tekstdoelen nog? 
We checken het met een sleepvraag! 

Slide 5 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Amuseren
Instrueren
Informeren
Activeren
De schrijver geeft de lezer uitleg over hoe je iets moet doen of hoe iets werkt.
De schrijver geeft de lezer uitleg over hoe je iets moet doen of hoe iets werkt.
De schrijver wil de lezer overhalen om iets te doen.
De schrijver wil dat de lezer plezier heeft.

Slide 6 - Sleepvraag

Deze slide heeft geen instructies

Hoeveel combinaties had je goed?
Vier
Drie
Twee
Een
Geen

Slide 7 - Poll

Deze slide heeft geen instructies

Instructie
Wanneer je bij de sleepvraag alle combinaties goed hebt gemaakt, kun je zelfstandig aan de slag.
     » Lees eerst uitleg 1 op blz. 179 t/m 181. 
     » Maak daarna de opdrachten.

Heb je (een) foutje(s) gemaakt bij de sleepvraag? 
Doe dan mee met de instructie.

Slide 8 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Theorie 

Slide 9 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Theorie 

Slide 10 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Theorie 

Slide 11 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Amuseren
Instrueren
Informeren
Activeren
Een tekst met feiten over een onderwerp. De schrijver geeft geen eigen mening.
Een uitleg in stappen, vaak met afbeelding om de stappen te verduidelijken. Aan het begin van elke stap staat een werkwoord.
Een tekst waarin je redenen krijgt om iets te gaan doen.
Een verzonnen of waargebeurd verhaal in de tekst.

Slide 12 - Sleepvraag

Deze slide heeft geen instructies

Hoeveel combinaties had je goed?
Vier
Drie
Twee
Een
Geen

Slide 13 - Poll

Deze slide heeft geen instructies

Instructie
Leerlingen die 3 of 4 combinaties goed hadden, kunnen in tweetallen aan de slag met opdracht 2 en 3 op blz. 182 t/m 190.

De andere leerlingen maken de opdrachten samen met de docent.

Slide 14 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

6

Slide 15 - Video

Deze slide heeft geen instructies

01:19
Welke tekstsoort kun je
hierbij bedenken?

Slide 16 - Woordweb

Deze slide heeft geen instructies

01:33
Welke tekstsoort kun je
hierbij bedenken?

Slide 17 - Woordweb

Deze slide heeft geen instructies

01:41
Welke tekstsoort kun je
hierbij bedenken?

Slide 18 - Woordweb

Deze slide heeft geen instructies

01:51
Welke tekstsoort kun je
hierbij bedenken?

Slide 19 - Woordweb

Deze slide heeft geen instructies

02:01
Welke tekstsoort kun je
hierbij bedenken?

Slide 20 - Woordweb

Deze slide heeft geen instructies

02:13
Welke tekstsoort kun je
hierbij bedenken?

Slide 21 - Woordweb

Deze slide heeft geen instructies

 Aan de slag!
Je maakt in tweetallen opdracht 2 en 3 op blz. 182 t/m 190. 

Slide 22 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

           Begrippen
           uit deze les
  • tekstsoort
  • tekstdoel

Slide 23 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Activeren
Amuseren
Instrueren
Informeren
Nieuwsbericht
Gebruiksaanwijzing
Reclametekst
Sprookje

Slide 24 - Sleepvraag

Deze slide heeft geen instructies

Heb je de doelen behaald?
Aan het einde van de les ...
  • weet ik welke tekstsoorten en tekstdoelen bij elkaar horen.

Slide 25 - Tekstslide

Leerdoelgericht werken: 
Voor iedere leerling is duidelijk waar er aan gewerkt gaat worden. Docenten geven vanuit deze leerdoelen vorm aan
de inhoud van hun lessen. Om dit voor leerlingen behapbaar te houden wordt alleen het hoognodige aangeboden. Iedere les worden de beoogde leerdoelen kenbaar gemaakt en
worden onderwijsactiviteiten ingezet die moeten leiden tot het beoogde leerdoel. Hierbij wordt gericht ingezet op succeservaringen. Leerdoelen worden vanuit hoge positieve verwachtingen van alle leerlingen geformuleerd en zetten in op succeservaringen. 
Ik heb het leerdoel behaald.
😒🙁😐🙂😃

Slide 26 - Poll

Deze slide heeft geen instructies

Heb je de doelen behaald?
Aan het einde van de les ...
  • kan ik het tekstdoel van een tekstsoort bepalen.

Slide 27 - Tekstslide

Leerdoelgericht werken: 
Voor iedere leerling is duidelijk waar er aan gewerkt gaat worden. Docenten geven vanuit deze leerdoelen vorm aan
de inhoud van hun lessen. Om dit voor leerlingen behapbaar te houden wordt alleen het hoognodige aangeboden. Iedere les worden de beoogde leerdoelen kenbaar gemaakt en
worden onderwijsactiviteiten ingezet die moeten leiden tot het beoogde leerdoel. Hierbij wordt gericht ingezet op succeservaringen. Leerdoelen worden vanuit hoge positieve verwachtingen van alle leerlingen geformuleerd en zetten in op succeservaringen. 
Ik heb het leerdoel behaald.
😒🙁😐🙂😃

Slide 28 - Poll

Deze slide heeft geen instructies

           Afsluiting

Slide 29 - Tekstslide

8. Afsluiting
De docent controleert in de slotfase van de les of de leerdoelen door alle leerlingen behaald zijn en plaatst de les in de context van de betreffende periode. De docent evalueert samen met de leerlingen het leren en het gedrag en blikt vooruit aan de hand van de JdW-planner. 

Eindslide.

Ruimte voor een afsluitend woord.Ruimte voor een afsluitend woord.

Slide 30 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies


Titel kan hier geplaatst worden.

Slide 31 - Open vraag

Deze slide heeft geen instructies

Slide 32 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 33 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies