Kijk|Kunst / Groep 3-4 / Cinekid / Les 2 - Gevoel in film

Kijk|Kunst
Met een beetje hulp van mijn vrienden
Les 2: Gevoel in film
GROEP
3 - 4
1 / 13
volgende
Slide 1: Tekstslide
filmeducatieMediawijsheid+1BasisschoolGroep 3,4

In deze les zitten 13 slides, met tekstslides en 3 videos.

time-iconLesduur is: 50 min

Introductie

Filmles van 50 minuten voor groep 3 en 4 van het primair onderwijs. Aanbod Kijk|Kunst schooljaar 23-24 De wereld is in beweging en ook Kijk|Kunst staat niet stil. Film, en in bredere zin beeld, is niet meer weg te denken uit onze samenleving. Beelden kijken, maken, delen: het speelt een enorme rol in het leven van kinderen en jongeren. Daarom is het belangrijk om met leerlingen stil te staan bij wat ze zien en hoe ze kunnen kijken. Met ingang van schooljaar 2023-2024 maakt film onderdeel uit van de programmering van Kijk|Kunst. Voor de verschillende doelgroepen is een project samengesteld dat bestaat uit 3 lessen. In iedere les staat een korte film centraal. Bij groep 3-4 en 5-6 wordt de eerste les begeleid door een vakdocent film. Het programma is zorgvuldig samengesteld uit verschillende soorten (genres) en verschillende verhalen die aansluiten bij de leef- en belevingswereld van de leerling. Ook film is een kunstvorm om naar te kijken. Film vertelt niet alleen een verhaal (een herkenbaar verhaal, of juist het verhaal over iemand anders), maar heeft ook verschillende manieren en middelen om betekenis over te brengen. Geen beeld in een film is daar ‘per ongeluk’ terechtgekomen. Film is een kunstvorm waarin vorm, kleur, beweging, licht en donker, dialoog en muziek bij elkaar komen. Net zoals er veel stijlen in de beeldende kunst zijn, en veel genres in theater en muziek, kent ook film veel verschijningsvormen. Omdat beeld overal in de wereld van de leerling voorkomt, zou je denken dat iedereen kan kijken naar film. Maar wat zie je precies en hoe kun je kritisch en tegelijkertijd vol verwondering kijken? Hoe kijk je naar film in verschijningsvormen die je nog niet kent? Kortom: hoe leer je film ‘spreken’? Dat leren de leerlingen in de filmprojecten van Kijk|Kunst! De lessen bieden handvatten om te leren kijken naar wat je ziet en er over in gesprek te gaan. Ook gaan de leerlingen aan de slag met doe-opdrachten om meer betekenis te geven aan wat ze hebben gezien. We wensen de leerlingen een prachtige reis door de wereld van internationale cinema!

Instructies

Dit is de tweede les van de lessenreeks Kijk|Kunst voor groep 3/4. In deze les kijk je met de klas naar de korte animatiefilm 'Sam's droom' (7 minuten). De leerlingen onderzoeken aan de hand van deze film hoe je gevoelens kan verbeelden. De les wordt afgesloten met een maakopdracht. Leerlingen vertalen in deze opdracht gevoelens in beeld.

Lesdoelen 
  • De leerling herkent hoe gevoel aan de hand van geluid en kleur wordt verbeeld.
  • De leerling kan een gevoel verbeelden. 

Benodigdheden
  • Kleurpotloden
  • Tekenpapier
  • Eventueel ander knutselmateriaal

Film
Sam's droom
Nolwenn Roberts (Frankrijk, 2019 - 7 min.)

Op een zonnige lentedag besluit het muisje Sam om zijn – nogal dwaze – droom te verwezenlijken. Hij wil met de zwaluwen vliegen die het jaar erop weer zullen terugkeren. Het blijkt echter nog moeilijker dan gedacht... Om de lucht in te komen heeft Sam de hulp van zijn vrienden uit het bos nodig om zijn droom waar te maken.

 

Onderdelen in deze les

Kijk|Kunst
Met een beetje hulp van mijn vrienden
Les 2: Gevoel in film
GROEP
3 - 4

Slide 1 - Tekstslide

Voorbereiding
Het is fijn om de les vooraf al een keer door te nemen. Voor de spelopdracht bij slide 12 heb je materialen nodig. Leg deze voorafgaand aan de les klaar voor elke leerling. 

Thema 
Gevoel in film. De leerlingen onderzoeken aan de hand van deze film hoe je emoties kan verbeelden. De les wordt afgesloten met een tekenopdracht, waarbij de leerlingen emoties in beeld vertalen.
weetje
Dit is een weetje
Legenda
vraag
Dit is een vraag
doen
Dit is een doe-opdracht
kijken
Dit is een kijkopdracht

Slide 2 - Tekstslide

Legenda
LessonUp maakt gebruik van icoontjes, deze worden hotspots genoemd. Een hotspot kun je aanklikken voor meer informatie. Als er een icoon in beeld staat kun je erop klikken. Er zijn kijk-, luister-, vraag- en doe-opdrachten.

Tip Zet de notities aan door op het icoon met het schrijfblokje onderin de balk te klikken. Bekijk de notities vooraf of print ze uit. Hierin staat extra informatie. 

Heb je nog niet eerder met LessonUp gewerkt? Hier vind je aanvullende informatie.

Behandel de vraag, kijk naar een aanvullend fragment of krijg meer informatie.
  • Je kijkt een korte animatiefilm.
  • Je ontdekt hoe je gevoel kunt herkennen in een film. 
  • Je tekent zelf een gevoel. 
Wat gaan we deze les doen?

Slide 3 - Tekstslide

Introductie
Wat gaan we in deze les doen?
In deze les gaan we weer een korte animatiefilm kijken. We gaan met die film onderzoeken hoe je gevoelens kunt herkennen in film én we gaan een eigen gevoel tekenen.

De film die we deze les gaan kijken heet Sam's droom. De film gaat over een kleine muis met een grote droom. Hij wil net als de zwaluwen leren vliegen.
Wie kan nog vertellen wat een animatiefilm is?
Sam heeft een heleboel soorten gevoelens. Dat zul je straks zien. Wat zijn gevoelens ? 
Sam's droom is ook een animatiefilm, net als de vorige film die we hebben gekeken. 

Slide 4 - Tekstslide

Terugblik en activatie
V: Wie kan nog vertellen wat een animatiefilm is?
A: Een animatiefilm is een film gemaakt van een heleboel tekeningen achter elkaar. Voor elke verandering is een nieuwe tekening gemaakt. Door alle tekeningen snel na elkaar af te spelen krijg je een animatiefilm.

Bespreek dat we naar een korte film gaan kijken over een muis Sam. Sam praat niet, maar toch snappen we goed wat de gevoelens van Sam zijn. 

V: Wie kan uitleggen wat gevoelens zijn?
A: Eigen antwoord.
Vraag door: welke gevoelens kennen de leerlingen allemaal?
We gaan nu de film kijken. Let goed op. Welke gevoelens zie je allemaal?
Noem met elkaar zoveel mogelijk gevoelens!
Kijk eens naar deze plaatjes uit de film. Hoe zou muis Sam zich voelen? 
Waar kun je aan zien hoe Sam zich voelt?

Slide 5 - Tekstslide

Voorbereiden op de film
V: Kijk eens naar deze plaatjes uit de film. Hoe zou muis Sam zich voelen? 
A: Eigen antwoord

V: Waar kun je aan zien hoe Sam zich voelt?
A: Zijn gezicht én zijn oren. 
De kleuren van de omgeving tonen zijn gevoelens ook (bijv. donkerdere kleuren als Sam sip is.)

Slide 6 - Video

Deze slide heeft geen instructies

Noem met elkaar zoveel mogelijk gevoelens!
Wat gebeurde er in de film?
Welk plaatje past het beste bij wat jij van de film vond?
Heb je gelet op hoe muis Sam zich voelde in de film? Welke gevoelens heb je gezien?

Slide 7 - Tekstslide

Kijkvragen
V: Wat gebeurde er allemaal in de film?
A: Eigen antwoord

V: Welk plaatje past het beste bij wat jij van de film vond?
A: Eigen antwoord
Vraag door: Waarom? 

V: Welke gevoelens heb je gezien in de film?
A: Eigen antwoord
Muis Sam praat niet in de film. Hoe kan het dat je toch weet hoe hij zich voelt?
We kijken naar 2 korte stukjes uit de film. In allebei de stukjes kijkt Sam op zijn kalender. Wat zijn de verschillen? Let goed op het geluid en de kleuren!

Slide 8 - Tekstslide

V: Muis Sam praat niet in de film. Hoe kan het dat jullie toch weten hoe hij zich voelt?
A: - Zijn oren
- Zijn gezicht
- De muziek/geluiden
- De kleuren om hem heen

We gaan nu kijken naar nog 2 korte stukjes uit de film. In allebei de stukjes kijkt Sam op zijn kalender. Wat zijn de verschillen? Let goed op het geluid en de kleuren!

Slide 9 - Video

Fragment 1

Slide 10 - Video

Fragment 2

Bespreek de fragmenten na met behulp van slide 11.

Welke verschillen zagen of hoorden de leerlingen?

(opties: vrolijk geluid in fragment 1, de oren hingen naar beneden bij fragment 2, de kleuren waren donkerder bij fragment 2)

Hoe zou Sam zich voelen in de verschillende fragmenten?
Passen de verschillen die je net hebt opgenoemd bij Sams gevoelens?
Welke verschillen zag je tussen de 2 stukjes film?

Slide 11 - Tekstslide

Kijkvragen
V: Welke verschillen zag je tussen de 2 stukjes film? 
A: In het eerste fragment was Sam blij. Dat hoorde je aan de muziek.
In het tweede fragment was Sam helemaal niet vrolijk. De kleuren waren donker en grijs en zijn oren hingen omlaag.

Herhaal de fragmenten om bovenstaande nog eens te laten zien. Merk op dat de muziek en de kleuren helpen om het gevoel van Sam te laten zien.
Welke gevoelens zijn makkelijk uit te beelden en welke moeilijker? 
Waarom zou dat zijn?
Doe-opdracht
Draai aan het rad. Beeld het gevoel uit zonder woorden of geluiden te gebruiken!

Slide 12 - Tekstslide

Doe Opdracht:

De leerkracht klikt op het rad (of laat een leerling dit doen). De hele klas beeldt de emotie uit en kijkt naar elkaar. 

Alternatief: 1 leerling komt naar voren, draait het rad zonder dat dit te zien is op het digibord (bijv. op een eigen device, of freeze het digibord) en beeldt dit uit. De andere leerlingen moeten raden welke emotie de leerling uitbeeldt.
Wat onthoud je van deze les?
Wat vond je er van om gevoelens uit te beelden? 
Dit was de les over Sam's droom. De volgende les kijken we naar een andere animatiefilm: Kuap. Welk dier speelt de hoofdrol in deze film, denk je? 
Einde

Slide 13 - Tekstslide

Terugblik en Afsluiting
V: Wat vond je ervan om een tekening van je gevoel te maken?
A: Eigen antwoord
Vraag door.

V: Wat denk je dat je gaat onthouden van deze les?
A: Eigen antwoord.
Vraag door: Waarom? Waar zou je wel meer over willen weten? Wat ga je juist niet onthouden? Etc.

Dit was de les over Sam's droom. In de volgende les gaan kijken naar weer een andere korte animatiefilm: Kuap. Daar zie je hier vast een plaatje van.

Het is een film over de avonturen van een heel bijzonder kikkervisje. In die les gaan we meer ontdekken over geluid in film.