Keuzedeel lvb met moeilijk verstaanbaar gedrag, les 3

Keuzedeel: Licht verstandelijk beperkt met moeilijk verstaanbaar gedrag, bijeenkomst 3
1 / 25
volgende
Slide 1: Tekstslide
keuzedeel lvbMBOStudiejaar 3

In deze les zitten 25 slides, met interactieve quizzen, tekstslides en 1 video.

Onderdelen in deze les

Keuzedeel: Licht verstandelijk beperkt met moeilijk verstaanbaar gedrag, bijeenkomst 3

Slide 1 - Tekstslide

Lesdoelen
  • Je weet hoe je moet communiceren met mensen met LVB en MVG.
  • Je kunt gesprekstechnieken toepassen bij mensen met LVB met MVG.
  • Je kunt het gedrag van iemand met LVB met MVG beïnvloeden. 

Slide 2 - Tekstslide

Lesopbouw
8.30 - 8.45        Terugblik vorige les
8.45 - 9.15          Theorie over verschillende onderwerpen (professionele relatie, cirkel van 8, Roos
                                van Leary etc.).
9.15 - 9.30          Vragen bedenken gastles
9.30 - 11.00        Gastles (met tussendoor een pauze)
11.00 - 11.15         Pauze
11.15 - 11.45         Presentatie door Mirjam
11.45 - 12.15        Hoe nu verder? Examinering en go's

Slide 3 - Tekstslide

Enquête keuzedeel

Slide 4 - Tekstslide

Wat is moeilijk verstaanbaar gedrag?

Slide 5 - Open vraag

Noem vier aanleidingen voor probleemgedrag.

Slide 6 - Open vraag

Waarmee kun je probleemgedrag in kaart brengen? Geef twee voorbeelden.

Slide 7 - Open vraag

Wat is een triple diagnose?

Slide 8 - Open vraag

Professionele relatie
Basishouding

Aandachtspunten
  • Afstand en nabijheid
  • Respect
  • Empathie en echtheid
  • Assertiviteit 

Slide 9 - Tekstslide

Mensen met LVB begeleiden
  • Richten op positieve kenmerken
  • Werken aan beschermende factoren
  • Bieden van structuur 

Slide 10 - Tekstslide

Wat zijn de valkuilen tijdens een gesprek?

Slide 11 - Open vraag

Valkuilen in een gesprek
  • Vooronderstelling
  • Een stiekeme helper zijn
  • Onrust en ongeduld
  • Analyseren
  • Onvoldoende afstand bewaren
  • Vermijden van onmiddellijke spontane reacties
  • Oordelen 

Slide 12 - Tekstslide

De cirkel van 8
Tool om te leren hoe je invloed uitoefent op een lastige situatie

De onderste cirkel
Denken in problemen - DIP

De bovenste cirkel
Denken in mogelijkheden - DIM

Slide 13 - Tekstslide

Slide 14 - Video

Casus Koen
Koen is 25 jaar en heeft een licht verstandelijke beperking met gedragsproblemen. Koen woont in een begeleide woonvorm. Er zijn afspraken met Koen over uitgaan, drank- en drugsgebruik. Ieder weekend probeert Koen weer te onderhandelen over de afspraken om zo tot nieuwe afspraken te komen. Bij de ene begeleider lukt dit wel en bij de ander niet. Dit leidt tot veel frustratie bij Koen en bij het team begeleiders.

De afspraken zijn:
  • uitgaan alleen op vrijdag en zaterdag, om 01.00 uur weer thuis, melden bij de slaapdienst als je thuis bent;
  • drank, thuis niet meer dan één kratje bier per week, bij het uitgaan voor niet meer dan drie biertjes geld mee;
  • drugs niet toegestaan, betrapt ... dan die week niet uit.

Speel de situatie na. Een van jullie is Koen. De ander is begeleider. En de ander heeft de rol van observator. Kijk hoe je als begeleider het gedrag van Koen zou kunnen beïnvloeden met behulp van de Roos van Leary

Slide 15 - Tekstslide

Motiverende gespreksvoering
Om iemand te motiveren in beweging te komen met het doel dat hij zich anders gaat gedragen.


Gesprekstechnieken:
  • Open vragen stellen
  • Reflectief luisteren
  • Bevestigen
  • Samenvatten
  • Verandertaal uitlokken

Slide 16 - Tekstslide

Oplossingsgericht werken
Richten op de oplossing in plaats van het probleem.

Uitgangspunten:
  • Als iets werkt, doe er dan meer van.
  • Als iets niet werkt, doe er dan minder van of doe dan iets anders.
  • De oplossing hoeft geen verband te hebben met het probleem. Denk dus niet (alleen) lineair.
  • Verandering vindt voortdurend plaats en is onvermijdelijk, alles verandert altijd, stabiliteit is een illusie.
  • Als iets voldoende of goed genoeg is, ga er dan niet aan 'sleutelen'.
  • 'Zoom in', vertraag en vraag naar details, kleine stapjes kunnen voor grote veranderingen zorgen.

Slide 17 - Tekstslide

Gastles
Bedenk vragen die je kan stellen. 

Slide 18 - Tekstslide

Gastles

Slide 19 - Tekstslide

Presentatie door Mirjam

Slide 20 - Tekstslide

Het krijgen van een go voor dit examen
Het maken van de glossy.

De vakdocent geeft de go. 

Slide 21 - Tekstslide

Examinering in de beroepspraktijk
Examen van het consortium, gedragsobservaties. 

Slide 22 - Tekstslide

Simulatie examen op school
Dit examen bestaat uit twee delen, namelijk: presentatie en voorlichtingsmateriaal. 

Je mag dit examen samen doen.

Om een afspraak te maken voor dit examen mail je naar Danielle Bakker: dbakker@davinci.nl

Slide 23 - Tekstslide

Slide 24 - Tekstslide

Slide 25 - Tekstslide