MM 2B - 4.3 Naar een ander soort samenleving (les 6)

Welkom
Mens en Maatschappij
1 / 10
volgende
Slide 1: Tekstslide
Mens & MaatschappijMiddelbare schoolvmbo bLeerjaar 2

In deze les zitten 10 slides, met tekstslides en 1 video.

time-iconLesduur is: 50 min

Onderdelen in deze les

Welkom
Mens en Maatschappij

Slide 1 - Tekstslide

Hoofdstuk 4: Mensen en machines
4.3 Naar een ander soort samenleving
Programma
  • Bespreken werkstuk H4. Zie hand-out (10 minuten).
  • Uitleg theorie (10 minuten).
  • Zelfstandig maken opdrachten (25 minuten).
  • Afronden (5 minuten).

Lesdoel
  • Je weet welke veranderingen kwamen na de industriële revolutie.

Slide 2 - Tekstslide

Hoofdstuk 4: Mensen en machines
4.3 Naar een ander soort samenleving
Opdracht
  • Maak opdracht 1-3 (blz 18-19).

Lesdoel
  • Je weet welke veranderingen kwamen na de industriële revolutie.

Slide 3 - Tekstslide

Hoofdstuk 4: Mensen en machines
4.3 Naar een ander soort samenleving
Leerdoel
  • Je weet wat er bedoeld wordt met verstedelijking.
  • Je kunt de kenmerken van de industriële samenleving beschrijven.

Uitleg
19e eeuw, Groot-Brittanië
  • Gebruik landbouwmachines > veel werkloosheid op platteland > werkzoekenden naar de steden > groei van de steden.
  • Bouw van fabrieken in steden > veel werknemers nodig > verstedelijking (urbanisatie).
  • Fabrieken hadden grondstoffen nodig en stadsbewoners hadden producten nodig > gebruik stoomtreinen.

Slide 4 - Tekstslide

Hoofdstuk 4: Mensen en machines
4.3 Naar een ander soort samenleving
Leerdoel
  • Je weet wat er bedoeld wordt met verstedelijking.
  • Je kunt de kenmerken van de industriële samenleving beschrijven.

Uitleg
19e eeuw, Groot-Brittanië
  • Door industriële revolutie veranderde de samenleving > industrie en diensten werden belangrijke middelen van bestaan.
  • De meeste mensen leefden in de steden > industriële samenleving.
  • 19e eeuw = tijd van burgers en stoommachines.

Slide 5 - Tekstslide

Hoofdstuk 4: Mensen en machines
4.3 Naar een ander soort samenleving
Leerdoel
  • Je weet wat er bedoeld wordt met verstedelijking.
  • Je kunt de kenmerken van de industriële samenleving beschrijven.

Opdracht 
  • Lees de theorie (blz 19).
  • Maak opdracht 4 
  • Lees de theorie (blz 20).
  • Maak opdracht 5.

Slide 6 - Tekstslide

Slide 7 - Video

Hoofdstuk 4: Mensen en machines
4.3 Naar een ander soort samenleving
Leerdoel
  • Je weet wat imperialisme betekent.

Uitleg
  • Steeds meer mensen kochten producten uit fabrieken > fabrieken hadden steeds meer grondstoffen nodig (rubber, tin, olie, koper). 
  • Veel grondstoffen kwamen uit andere werelddelen > grote, Europese industrielanden (zoals Groot-Brittannië) veroverden grote gebieden in Azië en Afrika > macht, grondstoffen, rijkdom.
  • Imperialisme = het ontstaan van grote rijken met kolonies.
  • Kolonies > wingebieden voor grondstoffen, afzetmarkten voor producten en gebied om de Europese cultuur en beschaving te brengen.

Slide 8 - Tekstslide

Hoofdstuk 4: Mensen en machines
4.3 Naar een ander soort samenleving
Leerdoel
  • Je weet wat er bedoeld wordt met verstedelijking.
  • Je kunt de kenmerken van de industriële samenleving beschrijven.
  • Je weet wat imperialisme is.

Opdracht 
  • Lees de theorie (blz 20).
  • Maak opdracht 6.
  • Werk aan vraag 5-7 (deel 1) van de praktische opdracht.

Slide 9 - Tekstslide

Hoofdstuk 4: Mensen en machines
Introductie
Programma
  • Afronden (5 minuten).

Controle lesdoel
  • Stelling: De industrialisatie heeft onze wereld veranderd.
  • Ben jij het eens of oneens met deze stelling? 
  • Leg je mening uit met argumenten.

Huiswerk
  • Maak opdracht 5, 6 en 7 (deel 1) van de praktische opdracht.

Slide 10 - Tekstslide