No meat today

===================================================

Colofon
Deze digibordles is gemaakt in opdracht van Nationale Week zonder Vlees.


De opdracht werd uitgevoerd door GDO, Gemeenten voor Duurzame Ontwikkeling, in samenwerking met de NME- en duurzaamheidscentra:
Rémon Dammers; Natuur & Milieu Educatie, te Den Haag
Marijtje Mulder en Ida van Praag; NMCX, Centrum voor Duurzaamheid, te Haarlemmermeer.

Technische vormgeving, ontwerp infographics en digitale didactiek:
BK Onderwijsadvies - Barry Kuijpers en Ivo Wouters

Disclaimer
Deze digibordles is bedoeld voor educatieve doeleinden en mag niet worden gekopieerd zonder uitdrukkelijke toestemming van auteursrechthebbende(n).
Heeft u suggestief voor verbeteringen of aanpassingen, neemt u dan contact op met de Nationale Week zonder Vlees.


================================================================================================
Gezonde school - Voeding
Les 1
Iets minder vlees, waarom?
1 / 26
volgende
Slide 1: Tekstslide
GroenMiddelbare schoolvmboLeerjaar 1

In deze les zitten 26 slides, met interactieve quizzen, tekstslides en 2 videos.

time-iconLesduur is: 45 min

Onderdelen in deze les

===================================================

Colofon
Deze digibordles is gemaakt in opdracht van Nationale Week zonder Vlees.


De opdracht werd uitgevoerd door GDO, Gemeenten voor Duurzame Ontwikkeling, in samenwerking met de NME- en duurzaamheidscentra:
Rémon Dammers; Natuur & Milieu Educatie, te Den Haag
Marijtje Mulder en Ida van Praag; NMCX, Centrum voor Duurzaamheid, te Haarlemmermeer.

Technische vormgeving, ontwerp infographics en digitale didactiek:
BK Onderwijsadvies - Barry Kuijpers en Ivo Wouters

Disclaimer
Deze digibordles is bedoeld voor educatieve doeleinden en mag niet worden gekopieerd zonder uitdrukkelijke toestemming van auteursrechthebbende(n).
Heeft u suggestief voor verbeteringen of aanpassingen, neemt u dan contact op met de Nationale Week zonder Vlees.


================================================================================================
Gezonde school - Voeding
Les 1
Iets minder vlees, waarom?

Slide 1 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Doelen
Leerlingen weten wat de impact is van vleesconsumptie op klimaat en milieu. 
Leerlingen weten dat niet alle soorten vlees dezelfde impact hebben op de wereld. 
Leerlingen kunnen naast vlees nog 5 andere eiwitbronnen noemen. 



Slide 2 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Introductie: Wat is de impact van vleesconsumptie?
Speel het Duurzaamheid sleepspel op de volgende dia.

Slide 3 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Stelling: Een week zonder vlees is best lastig!
A
Eens
B
Oneens

Slide 4 - Quizvraag

Deze slide heeft geen instructies

Hoe vaak eten jullie per week thuis vlees?
0x
1x
2x
3x
4x
5x
6x
7x

Slide 5 - Poll

Deze slide heeft geen instructies

Stelling: Zuivel kan ik makkelijk laten staan!
A
Eens
B
Oneens

Slide 6 - Quizvraag

Deze slide heeft geen instructies

flexitarisch
vegetarisch
veganistisch

Slide 7 - Sleepvraag

flexitarisch: wel vlees, vis en zuivel maar kleine porties
vegetarisch: geen vlees, wel dierlijke producten (kaas, ei)
veganistisch: ook geen boter, melk eieren. Peulvruchten, noten/zaden, sojaproducten belangrijk voor eiwitten, vitamines, mineralen.
Bij welk voedingspatroon past het gerecht het best? 
Vegatarisch
Flexitarisch 
Veganistisch

Slide 8 - Sleepvraag

Deze slide heeft geen instructies

Verschil vegatariër en veganist
Vegetariër:
Geen vlees, gevogelte en vis.
Wel melkproducten, kaas, eieren.

Veganist:
Geen producten van dierlijke oorsprong.
(melkproducten, leer, eieren, vlees, vis).

Flexitariër
Parttime vegetariërs, een of meer dagen per week geen vlees eten.

Slide 9 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Ben je vegetarisch, veganistisch of flexitarisch?
A
Ja
B
Nee

Slide 10 - Quizvraag

Deze slide heeft geen instructies

Slide 11 - Video

Deze slide heeft geen instructies

NO MEAT TODAY

Slide 12 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 13 - Video

Deze slide heeft geen instructies








Voor een duurzaam consumptiepatroon eten we minder:
Voor een duurzaam consumptiepatroon eten we meer:
Vlees
Zuivelproducten
Groente
Peulvruchten
Vleesvervangers

Slide 14 - Sleepvraag

Deze slide heeft geen instructies

De impact van vleesconsumptie

Slide 15 - Woordweb

Deze slide heeft geen instructies

Heb je een keer geprobeerd om minder vlees te eten?
A
Ja
B
Nee

Slide 16 - Quizvraag

Deze slide heeft geen instructies

Stelling: Schoolkantines zouden vegetarisch moeten zijn
A
Eens
B
Oneens

Slide 17 - Quizvraag

Deze slide heeft geen instructies

Stelling: Iedereen moet vegetariër worden
A
Eens
B
Oneens

Slide 18 - Quizvraag

Deze slide heeft geen instructies

Slide 19 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Peulvruchten, noten en eieren bevatten veel natuurlijke...
A
vetten
B
vezels
C
eiwitten
D
suikers

Slide 20 - Quizvraag

Deze slide heeft geen instructies

Welke vleessoort is het minst slecht voor het milieu?
A
Rund
B
Kip
C
Varken
D
Maakt geen verschil

Slide 21 - Quizvraag

Deze slide heeft geen instructies

Hoeveel procent van de Nederlandse broeikasgassen (zoals CO2) wordt veroorzaakt door veeteelt?
A
10%
B
20%
C
30%
D
40%

Slide 22 - Quizvraag

Deze slide heeft geen instructies

Wat zou voor jou een belangrijke reden zijn bewust te kiezen tussen wel of geen vlees eten?

Slide 23 - Open vraag

Deze slide heeft geen instructies

Huiswerkopdracht

Slide 24 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Week Zonder Vlees
Ga zelf een week door het leven als: vegetariër of veganist.

Maak foto’s van je ontbijt, lunch en avondeten. Voeg deze samen in een verslagje en beantwoord de volgende vragen:
Hoe is het je bevallen om minder/geen vlees te eten?
Hoe vond je het om dit te doen?
Hebben ze thuis met je meegedaan?
Wat vond je er het moeilijkste aan?

Slide 25 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Presenteer
Presenteer je huiswerkopdracht volgende les aan de groep.

SUCCES!

Slide 26 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies