H3 Lezen (les 1)

Welkom!
Leg alvast klaar:
  • je leerwerkboek;
  • je schrift.
Les 1
1 / 14
volgende
Slide 1: Tekstslide
NederlandsMiddelbare schoolvwoLeerjaar 1

In deze les zitten 14 slides, met interactieve quiz en tekstslides.

time-iconLesduur is: 50 min

Onderdelen in deze les

Welkom!
Leg alvast klaar:
  • je leerwerkboek;
  • je schrift.
Les 1

Slide 1 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Planning
  • Planning periode 4 
  • Leerdoelen 3.3 Lezen
  • Uitleg deel 1
  • Werkmoment
  • Afsluiten van de les 

Slide 2 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Leerdoelen 3.3 Lezen  (p. 172)
  • Ik weet wat een betogende tekst is. (herhaling)
  • Ik weet wat argumenten, tegenargumenten en weerleggingen zijn.
  • Ik kan de leesstrategie kritisch lezen toepassen.
  • Ik kan het tekstverband oorzaak en gevolg herkennen.

Slide 3 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Stelling
In een betogende tekst komen
geen feiten voor.

waar                                                                 niet waar

Slide 4 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Stelling
In een betogende tekst geeft de schrijver 
zijn mening over een onderwerp.

waar                                                               niet waar

Slide 5 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Stelling
Een argument is altijd een feit.

waar                                                               niet waar

Slide 6 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Noem een voorbeeld van
een betogende tekst.

Slide 7 - Woordweb

recensie (boek/concert/game), ingezonden brief krant, klachtenbrief, opiniestuk
Betogende tekst (p. 172)
Vaak heeft een betoog een driedeling:
  • inleiding: onderwerp en mening
  • kern: argumenten voor die mening
  • slot: conclusie of samenvatting

Hoofdgedachte: mening van de schrijver, meestal met daarbij zijn/haar belangrijkste argument.
Vraag je steeds af: ben ik het eens met de schrijver, met zijn mening, met zijn argumenten?

Slide 8 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

p. 174
oordeel, opvatting, mening, stelling

Slide 9 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Werkmoment
Maak 3.3: 4, 6 t/m 9

  • Tip vraag 6b: verkennend lezen vragen p. 241
  • Tip vraag 6c: functies inleiding p. 101

Einde les deel nakijken.

Slide 10 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Vraag 4 (p. 175)

Slide 11 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Vraag 6b
Onderwerp: meer kunstvakken op school
Tekstsoort en tekstdoel: betogende tekst, betoog/overtuigen.
Tekstopbouw: driedeling: inleiding (alinea 1: mening), kern (alinea 2-7: achtergrond mening + argumenten), slot (alinea 8: conclusie).
Bron: www.sevendays.nl (online krant voor jongeren van 12-18 jaar). Schrijver: Lotte Rolleman

Slide 12 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Vraag 7c (p. 177)








Vraag 9: Er moet meer aandacht komen voor kunst op middelbare scholen (mening), 
omdat je daar andere dingen leert dan bij de ‘gewone’ vakken (argument).

Slide 13 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Afsluiting
  • Volgende les: Jij-toets lezen

Opgeladen iPad mee en je leesboek (bij tijd over)

Slide 14 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies