Leessandwich bij het thema criminaliteit en strenger straffen: LES 3

Les
3
BETOGENDE TEKST SCHRIJVEN
1 / 5
volgende
Slide 1: Tekstslide
NederlandsMiddelbare schoolhavo, vwoLeerjaar 4,5

In deze les zitten 5 slides, met tekstslides.

time-iconLesduur is: 45 min

Introductie

Met de Leessandwich van De Vos en Pronk (2019) motiveer je leerlingen om meer te lezen. Het lezen vormt het beleg en de activiteiten vóór en na het lezen, verrijken het geheel. Het thema is de smaakmaker van dit didactische model. In deze reeks van drie lessen verzamelen leerlingen informatie via film en teksten om daarna een betogende tekst te schrijven over het thema criminaliteit en strenger straffen. In deze derde en laatste les uit de reeks gaan leerlingen een betogende tekst schrijven over het thema criminaliteit en strenger straffen. Ze onderbouwen hun standpunt aan de hand van de film en de artikelen uit de vorige lessen.

Instructies

Leerdoel
  • De leerlingen kunnen een betogende tekst schrijven over een maatschappelijk thema, waarbij zij hun mening onderbouwen met argumenten uit verschillende bronnen.
Benodigde materialen
  • digibord of scherm
  • pen en papier
  • mindmaps over de film van les 1
  • geannoteerde artikelen uit les 2
  • samenvattingen van de artikelen uit les 2
Film en Nederlands
Dit is de algemene variant van de lessenreeks Leessandwich bij het thema criminaliteit en strenger straffen. Je kunt voor deze reeks dus een film naar keuze gebruiken. Kijk hier voor uitgewerkte varianten van deze lessenreeks die gekoppeld zijn aan specifieke films.

Bekijk voor meer lessen, filmtips en opdrachten de vakpagina Film en Nederlands.

Instructies

Onderdelen in deze les

Les
3
BETOGENDE TEKST SCHRIJVEN

Slide 1 - Tekstslide

Inleiding (les 3 van 3)

Met de Leessandwich van De Vos en Pronk (2019) motiveer je leerlingen om meer te lezen. Het lezen vormt het beleg en de activiteiten vóór en na het lezen, verrijken het geheel. Het thema is de smaakmaker van dit didactische model. In deze reeks van drie lessen verzamelen leerlingen informatie via film en teksten om daarna een betogende tekst te schrijven over het thema criminaliteit en strenger straffen.

In deze derde en laatste les uit de reeks gaan leerlingen een betogende tekst schrijven over het thema criminaliteit en strenger straffen. Ze onderbouwen hun standpunt aan de hand van de film en de artikelen uit de vorige lessen.
In deze les ga je ...

... een betogende tekst schrijven over het thema criminaliteit en strenger straffen.
... je betogende tekst verbeteren met behulp van de feedback van een klasgenoot.

      Uitleg van de les

Slide 2 - Tekstslide

Uitleg van de les

In deze les ga je ...
... een betogende tekst schrijven over het thema criminaliteit en strenger straffen.
... je betogende tekst verbeteren met behulp van de feedback van een klasgenoot.

  Schrijf een betogende tekst over het thema criminaliteit en strenger straffen:



     
      Betogende tekst schrijven
  • Zorg dat het duidelijk is wat je standpunt is.
  • Geef ten minste drie argumenten voor je standpunt en onderbouw deze.
  • Noem daarnaast een tegenargument en weerleg dit.
  • Maak gebruik van de film die je hebt gezien en/of de artikelen die je hebt gelezen.
  • Zorg ervoor dat je tekst uit ongeveer 300 woorden bestaat.

Slide 3 - Tekstslide

Betogende tekst schrijven

Laat de leerlingen een betogende tekst schrijven over het thema criminaliteit en strenger straffen. Ze moeten een duidelijk standpunt formuleren en hiervoor ten minste drie argumenten geven, die ze onderbouwen. Ook moeten ze een tegenargument noemen en dit weerleggen. Laat ze hiervoor gebruikmaken van de film en artikelen uit de vorige lessen, eventueel aangevuld met andere bronnen. De tekst moet uit ongeveer 300 woorden bestaan.

1. Wissel je tekst uit met een klasgenoot.
2. Beoordeel de tekst van je klasgenoot:







3. Verbeter je tekst aan de hand van de feedback van je klasgenoot.
4. Lever de verbeterde tekst in bij je docent.




     
      Feedback geven en tekst verbeteren
  • Bevat de tekst een duidelijk standpunt?
  • Geeft je klasgenoot ten minste drie argumenten voor dit standpunt? Zijn de standpunten goed onderbouwd?
  • Noemt je klasgenoot een tegenargument? Wordt dit tegenargument overtuigend weerlegd?
  • Maakt je klasgenoot in diens onderbouwing gebruik van de film die jullie hebben bekeken en/of de artikelen die jullie hebben gelezen?
  • Bestaat de tekst uit ongeveer 300 woorden?

Slide 4 - Tekstslide

Feedback geven en tekst verbeteren

1. Wissel je tekst uit met een klasgenoot.
2. Beoordeel de tekst van je klasgenoot:
  • Bevat de tekst een duidelijk standpunt?
  • Geeft je klasgenoot ten minste drie argumenten voor dit standpunt? Zijn de standpunten goed onderbouwd?
  • Noemt je klasgenoot een tegenargument? Wordt dit tegenargument overtuigend weerlegd?
  • Maakt je klasgenoot in diens onderbouwing gebruik van de film die jullie hebben bekeken en/of de artikelen die jullie hebben gelezen?
  • Bestaat de tekst uit ongeveer 300 woorden?
3. Verbeter je tekst aan de hand van de feedback van je klasgenoot.
4. Lever de verbeterde tekst in bij je docent.

      Afsluiting

Slide 5 - Tekstslide

Afsluiting

Kom kort terug op wat jullie in deze les hebben behandeld en sluit de les af.