Met de Leessandwich van De Vos en Pronk (2019) motiveer je leerlingen om meer te lezen. Het lezen vormt het beleg en de activiteiten vóór en na het lezen, verrijken het geheel. Het thema is de smaakmaker van dit didactische model. In deze reeks van drie lessen verzamelen leerlingen informatie via film en teksten om daarna een betogende tekst te schrijven over het thema criminaliteit en strenger straffen.
In deze derde en laatste les uit de reeks gaan leerlingen een betogende tekst schrijven over het thema criminaliteit en strenger straffen. Ze onderbouwen hun standpunt aan de hand van de film en de artikelen uit de vorige lessen.
Instructies
Leerdoel
De leerlingen kunnen een betogende tekst schrijven over een maatschappelijk thema, waarbij zij hun mening onderbouwen met argumenten uit verschillende bronnen.
Benodigde materialen
digibord of scherm
pen en papier
mindmaps over de film van les 1
geannoteerde artikelen uit les 2
samenvattingen van de artikelen uit les 2
Film en Nederlands
Dit is de variant van de lessenreeks Leessandwich bij het thema criminaliteit en strenger straffen die gekoppeld is aan de film Als ik je zie, dan groet ik je. Kijk hier voor varianten van deze reeks gekoppeld aan andere films en een algemene variant die je aan een film naar keuze kunt verbinden.
Bekijk voor meer lessen, filmtips en opdrachten de vakpagina Film en Nederlands.
Instructies
Onderdelen in deze les
Les
3
BETOGENDE TEKST SCHRIJVEN
Slide 1 - Tekstslide
Inleiding (les 3 van 3)
Kom kort terug op wat leerlingen in de vorige lessen hebben gedaan. Aan de hand van een film en teksten hebben ze informatie verzameld over het thema criminaliteit en strenger straffen.
Vertel dat de leerlingen in deze les een betogende tekst gaan schrijven. Ze gaan een eigen standpunt formuleren en onderbouwen met argumenten aan de hand van de film en de artikelen uit de vorige lessen.
In deze les ga je ...
... een betogende tekst schrijven over het thema criminaliteit en strenger straffen.
... je betogende tekst verbeteren met behulp van de feedback van een klasgenoot.
Uitleg van de les
Slide 2 - Tekstslide
Uitleg van de les
In deze les ga je ...
... een betogende tekst schrijven over het thema criminaliteit en strenger straffen.
... je betogende tekst verbeteren met behulp van de feedback van een klasgenoot.
Schrijf een betogende tekst over het thema criminaliteit en strenger straffen:
Betogende tekst schrijven
Zorg dat het duidelijk is wat je standpunt is.
Geef ten minste drie argumenten voor je standpunt en onderbouw deze.
Noem daarnaast een tegenargument en weerleg dit.
Maak gebruik van de film die je hebt gezien en/of de artikelen die je hebt gelezen.
Zorg ervoor dat je tekst uit ongeveer 300 woorden bestaat.
Slide 3 - Tekstslide
Betogende tekst schrijven
Laat de leerlingen een betogende tekst schrijven over het thema criminaliteit en strenger straffen. Ze moeten een duidelijk standpunt formuleren en hiervoor ten minste drie argumenten geven, die ze onderbouwen. Ook moeten ze een tegenargument noemen en dit weerleggen. Laat ze hiervoor gebruikmaken van de film en artikelen uit de vorige lessen, eventueel aangevuld met andere bronnen. De tekst moet uit ongeveer 300 woorden bestaan.
1. Wissel je tekst uit met een klasgenoot.
2. Beoordeel de tekst van je klasgenoot:
3. Verbeter je tekst aan de hand van de feedback van je klasgenoot.
4. Lever de verbeterde tekst in bij je docent.
Feedback geven en tekst verbeteren
Bevat de tekst een duidelijk standpunt?
Geeft je klasgenoot ten minste drie argumenten voor dit standpunt? Zijn de standpunten goed onderbouwd?
Noemt je klasgenoot een tegenargument? Wordt dit tegenargument overtuigend weerlegd?
Maakt je klasgenoot in diens onderbouwing gebruik van de film die jullie hebben bekeken en/of de artikelen die jullie hebben gelezen?
Bestaat de tekst uit ongeveer 300 woorden?
Slide 4 - Tekstslide
Feedback geven en tekst verbeteren
1. Wissel je tekst uit met een klasgenoot. 2. Beoordeel de tekst van je klasgenoot:
Bevat de tekst een duidelijk standpunt?
Geeft je klasgenoot ten minste drie argumenten voor dit standpunt? Zijn de standpunten goed onderbouwd?
Noemt je klasgenoot een tegenargument? Wordt dit tegenargument overtuigend weerlegd?
Maakt je klasgenoot in diens onderbouwing gebruik van de film die jullie hebben bekeken en/of de artikelen die jullie hebben gelezen?
Bestaat de tekst uit ongeveer 300 woorden?
3. Verbeter je tekst aan de hand van de feedback van je klasgenoot.
4. Lever de verbeterde tekst in bij je docent.
Afsluiting
Slide 5 - Tekstslide
Afsluiting
Kom kort terug op wat jullie in deze les hebben behandeld en sluit de les af.