Shorts by Kids IMC_ Les 1

Filmmaken les 1
1 / 17
volgende
Slide 1: Tekstslide
FilmeducatieBasisschoolGroep 6-8

In deze les zitten 17 slides, met interactieve quiz, tekstslides en 2 videos.

time-iconLesduur is: 90 min

Introductie

In vier lessen maken leerlingen hun eigen korte film. Van scenario tot filmen en montage.

Instructies

Intro 

In de vier Shorts by Kids lessen maken de leerlingen een eigen korte film. Gedurende de vier lessen komen meerdere beroepen aan bod die nodig zijn om een film te maken. De leerlingen gaan alle beroepen zelf uitproberen.  


In deze les gaan de leerlingen aan de slag als scenario-schrijver en ontdekken ze wat een regisseur doet. Ze schrijven een script voor hun film, en denken na over welke props en kostuums ze mee moeten nemen volgende week. 

Lesduur 

1,5 uur 


Lesdoelen 

  • De leerling weet wat een scenario schrijver doet.  
  • De leerling weet wat een regisseur doet.   
  • De leerling kan aan de hand van het werkblad een verhaal schrijven.  

 

Lesopzet 

  • Introductie | 10 min. 
  •  Filmberoep: Regisseur | 10 min. 
  • Filmberoep: Scenario Schrijver | 15 min. 
  • Zelf doen: Schrijven | 45 min.  
  • Afsluiting | 10 min. 
 

 

Benodigdheden 

Digiboard met wifi  

Scenario werkblad (1 per groepje) 

 

Overige voorbereidingen 

Zorg ervoor dat het thema vanuit de school bekend is voordat je de les gaat geven (indien van toepassing).  

Hou er bij het maken van de scenarios rekening mee dat er geen filmverhalen worden geschreven die gebaseerd zijn op geweld. Vaak komen de leerlingen als eerste idee met een schietfilm...daag ze dan uit om verder te denken. Een thema helpt hier ook bij. 

De leerlingen gaan deze lessen in steeds hetzelfde groepje van 4-5 werken. Vraag aan het begin van de les of de leerkracht alvast kan nadenken over een indeling van groepjes. 
 
Voor als er tijd over is staat op de laatste slide nog een korte film om te bekijken. 

 

Praktische informatie 

In het beeld staat af en toe een vraagteken of een ander icoontje. Dat zijn altijd vragen, uitleg of een opdracht voor de klas. Als je er op klikt wordt de vraag zichtbaar. 


Bij elke slide staan in de notities instructies voor het geven van de les en extra uitleg bij elke slide.  

Ook kun je hier de antwoorden vinden die horen bij het vraagteken op de slide. 

Staat er 'eigen antwoord' dan is de vraag en open vraag en is er geen goed of fout antwoord. 

 

 

Let op 

Als je de les aan het geven bent en de notities aanklikt, kunnen de leerlingen die ook zien. Het is daarom handig als je de les eerst uitprint, dan heb je alle notities bij de hand. 

 

 

 

 

 

Werkbladen

Onderdelen in deze les

Filmmaken les 1

Slide 1 - Tekstslide

Welkom bij de (vernieuwde) Shorts bij Kids lessen! 
Voor je de les begint, zorg dat 'devices in de klas' niet is aangevinkt. 


Introductie
10
Filmberoep: Scenarioschrijver
15
Filmberoep: Regisseur
10
Afsluiting
10
Zelf doen: Schrijven
45

Slide 2 - Tekstslide

Check met de IMC coördinator - is dit in de dagopening al besproken? Zo ja dan hoef je deze slide niet meer te bespreken.

We hebben vandaag 1,5 uur. Daarin gaan we deze dingen doen:
Ga kort door de planning van vandaag heen.

Introductie | 10 min.
filmberoep: Regisseur. | 10 min.
Filmberoep: Scenarioschrijver | 15 min.
Zelf schrijven | 45 min. 
Afsluiting | 10 min.


Shorts by Kids
LES 1
Scenario
Stel je eens voor!

Slide 3 - Tekstslide

Stel jezelf voor.
- Wie ben jij?
- Wat is je beroep? (Ben je zelf ook werkzaam als filmmaker of doe je in het dagelijks leven ook iets met film? Vertel hier kort iets over. Wat vind je zo leuk aan film en waarom?)
- Wat vind je verder leuk om te doen?

Kennen de leerlingen elkaar allemaal al? 
Zo niet, doe een kort rondje met alle namen.

Nodig de leerlingen uit vragen te stellen over je beroep als ze die nu of later hebben.



Shorts by Kids
LES 1
Scenario
Wie is er wel eens bij Cinekid geweest?

Slide 4 - Tekstslide

V: Wie is er wel eens op Cinekid geweest?
A: Eigen antwoord

Cinekid is een filmfestival, speciaal voor kinderen. Het is zelfs het grootste filmfestival voor kinderen in de hele wereld! Je kunt er met school heen, maar ook buiten school. 

Het is altijd in herfstvakantie en er zijn allerlei kinderfilms te zien van over de hele wereld én er zijn een heleboel film- en mediaworkshops te doen. 

Cinekid heeft een groot festival in Amsterdam, maar er zijn door het hele land heen ook Cinekid locaties waar je heen kan. 

(check eerst nog of dit klopt:) Aan het einde van deze lessen reeks krijgen jullie allemaal een kaartje voor het cinekid festival, zodat jullie zelf in de buurt naar het Cinekid festival kunnen!



?
Wat gaan we de komende weken doen?
Leren over filmberoepen
Zelf films maken!

Slide 5 - Tekstslide

Wat gaan we de komende weken doen?

Leren over filmberoepen: Welke beroepen komen er allemaal kijken bij het filmmaken? Wie kan er al een paar noemen? 

Zelf film maken! Jullie gaan in groepjes aan de slag en gaan in de komende vier weken samen een eigen film maken. Deze film gaan jullie dan ook in premiere zien gaan in een echte bioscoop! 
Les 1
Scenarioschrijver en Regisseur - verhaal schrijven.
Les 2
Les 3
Les 4
Camera persoon en Acteur - Storyboard en filmen.
Film week! 
Editor en Foley artist - editen en geluid maken.
Premiere in de bioscoop!
Les 5

Slide 6 - Tekstslide

Overzicht van de lessen. We vertellen ze alvast wat er de komende weken gaat gebeuren: 
  •  Scenarioschrijver en Regisseur - verhaal schrijven.
  • Camera persoon en Acteur - Storyboard en filmen.
  • Film week! 
  • Editor en Foley artist - editen en geluid maken.
  • Bioscoop!

Noem alvast foley, en laat ze tijdens t schrijven nadenken over welke geluiden ze zouden willen maken. 



Omdat bij filmmaken veel komt kijken, is het makkelijk om het in drie delen te zien: Pre-Productie, Productie en Post Productie. 
Pre- Productie
Productie
Post Productie
Wat zouden die termen betekenen? 
Bij elk  deel van het filmmaken zijn andere taken belangrijk. Welke taken horen waar?? 
Regisseur hoort natuurlijk eigenlijk bij alle drie de delen van het filmmaken. Die is namelijk van het begin tot het einde verantwoordelijk voor de film!
Regisseur
Schrijver
Foley
Editor
Camera
Acteur

Slide 7 - Sleepvraag

Omdat bij filmmaken veel komt kijken, is het makkelijk om het in drie delen te zien: Pre-Productie, Productie en Post Productie. 

Wat zouden die termen betekenen? 
Pre-Productie = Voor het filmen
Productie = filmen
Post productie = na het filmen. 

Bij elk deel van het filmmaken zijn andere taken belangrijk. Welke taken horen waar?? 
Doe samen de sleep opdracht.

Regisseur hoort natuurlijk eigenlijk bij alle drie de delen van het filmmaken. Die is namelijk van het begin tot het einde verantwoordelijk voor de film!

Filmberoep: 
Regisseur
Wie weet wat een regisseur is? 
Kijk nu mee naar een video van regisseur Zainab Goelaman!

Slide 8 - Tekstslide

Wie weet wat een regisseur is? 
Eigen antwoord

Kijk nu mee naar een video van regisseur Zainab Goelaman!

Slide 9 - Video

Deze slide heeft geen instructies

Tips voor regisseurs:
  • Maak jouw film!
  • Je bent niet streng, zorg dat iedereen zich goed voelt.
  • Houd het klein, zodat je kan vertellen wat je wilt vertellen.
  • Nog een take of volgende scene? 

Slide 10 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Filmberoep: 
Scenarioschrijver
Wie weet wat een Scenarioschrijver is? 
Kijk nu mee naar een video van scenarioschrijver Ashar Medina!

Slide 11 - Tekstslide

Wie weet wat een Scenarioschrijver is? 
Eigen antwoord

Kijk nu mee naar een video van scenarioschrijver Ashar Medina!

Slide 12 - Video

Deze slide heeft geen instructies

Tips voor schrijven:
  • Schrijf alleen wat je kan zien en horen. 
  • Bedenk van te voren wat het begin, midden en einde  van het verhaal is. 
  • Voor je personage: Weet wat ze wel en niet leuk  vinden. Dan weet je wie ze zijn. 
  • Luister naar elkaar: Team work makes the dream work!

Slide 13 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Extra aanduidingen - Wat zijn problmen die jij hebt?

EXTRA TIPS
Een verhaal heeft altijd een PROBLEEM. Dat probleem heeft meestal te maken met iets dat de HOOFDPERSOON heel graag wil, maar door iets wat er gebeurd wordt dat moeilijk gemaakt!
 

Slide 14 - Tekstslide

Het plot van een film kunnen we meestal beschrijven met :
Iemand wil iets, maar heeft problemen om dat te krijgen. 

Denk maar eens aan de laatste film of serie die je hebt gezien. Wat wilde de hoofdpersoon? En wat was het probleem waar ze tegen aan liepen? Meestal staan het probleem en wat je hoofdpersoon wil recht tegen over elkaar. Dat maakt de film extra spannend. 

Begin dus met denken wat het probleem is, of wat je personage wilt. En zorg dat de een de ander in de weg staat. 

Als je je verhaal kort opschrijft, wil je tussen de verschillende scenes de woorden Daarom of Maar kunnen zetten. 

Zoals: Ali ging naar de supermarkt MAAR werd bestolen van zijn geld. DAAROM moest Ali op straat gaan zingen om geld te verdienen. 

Als je die woorden steeds gebruikt krijg je een verhaal dat logisch te volgen is, en wordt het ook makkelijker om te schrijven. 
Het document helpt met een verhaal schrijven. TOEN gebruiken we niet. Dus en Maar. 
We gaan nu zelf aan de slag met ons eigen script! 
Vul samen met je groepje het werkblad in. Deze zal je helpen met je script schrijven. 
Heb je meer scenes nodig? Dat kan. Vraag nog een formulier, en sla scene 1 over. 
Als je klaar bent met het schrijven, dan kan je onderaan je script invullen welke props en kostuums er nodig zijn voor het filmen. 

Slide 15 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Volgende week
Volgende week komen de beroepen Camera Persoon en Acteur aan bod!
Volgende week gaan we van ons script een storyboard maken en beginnen met filmen!
Vergeet niet mee te nemen wat je hebt ingevuld bij Props en Kostuums in je script!

Slide 16 - Tekstslide

Check met de IMC coördinator - als het goed is heb je deze vragen deels al besproken. De IMC dagafsluiting doen zij met de klas.

- Hoe ging het?
- Wat is je mening over deze les?
- Hoe zijn de gemaakte afspraken verlopen?
- Wat gaan we volgende keer doen?

Tot volgende week!

Slide 17 - Tekstslide

Check met de IMC coördinator - als het goed is heb je deze vragen deels al besproken. De IMC dagafsluiting doen zij met de klas.

- Hoe ging het?
- Wat is je mening over deze les?
- Hoe zijn de gemaakte afspraken verlopen?
- Wat gaan we volgende keer doen?