2025 - BPV training les 12; Jongeren

Module BPV training, Les 12 - week van 2 Juni
Leerjaar: 1 , Fase 1 
Docent: Shermien & Angelika

1 / 15
volgende
Slide 1: Tekstslide
WelzijnMBOStudiejaar 1

In deze les zitten 15 slides, met tekstslides.

time-iconLesduur is: 90 min

Onderdelen in deze les

Module BPV training, Les 12 - week van 2 Juni
Leerjaar: 1 , Fase 1 
Docent: Shermien & Angelika

Slide 1 - Tekstslide

De studenten maken vandaag de opdracht van Mona af! 

Volgende week wisselen we kort uit in groepjes/ klas 
En gaan we aantal oefeningen doen rondom solliciteren. 


Aanwezigheidsregistratie
Aanwezigheid zal door de docent geregistreerd worden. Aanwezigheid kan meerdere malen tijdens de les worden gedaan. Bij vroegtijdig verlaten van de les, zonder geldige reden, zal je op 'ongeoorloofd afwezig' staan. 

Ben je te laat? Geef dit dan door aan het einde van de les aan de docent. Dit is jouw verantwoordelijkheid. 

Slide 2 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Verwachtingen
- Om goed te kunnen leren en een stage te krijgen, kom je voorbereid in de les.  Je neemt je laptop (opgeladen), schrift, pen mee 
- TIP! Maak een mapje op je laptop aan met de naam ''BPV'' en zet hier alle informatie, BPV wijzer, en je sollicitatiebrieven in

- De module kun je alleen afsluiten met volledige aanwezigheid + inzet! Wees dus aanwezig en doe mee zodat je de module kan afsluiten. 
Inzet= in de les actieve deelname (beroepshouding)+ opdrachten in les + je hebt een stage voor februari en/of je kunt laten zien waar je hebt gesolliciteerd! 

- Verwachtingen klas- docent 

Slide 3 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Module doelen
  1. Je hebt kennis genomen van de BPV studiewijzer en kunt in eigen woorden uitleggen wat er van je word verwacht tijdens je BPV periode
  2. Je hebt een motivatiebrief en CV opgesteld (in samenwerking met het vak Nederlands) die representatief is voor een sollicitatie in het werkveld
  3. Je laat zien dat je de vijf kernkwaliteiten beheerst en kennis hebt van het BPV-woord IMAGO
  4. Je hebt kennis van de taken en rollen binnen het werkveld van de maatschappelijke zorg.
  5. Je benoemt welke omgangsvormen gelden als een maatschappelijk zorg stagiaire.
  6. Je toont aan dat je open staat voor meningen die anders zijn dan die van jou in praktijksituaties.

Slide 4 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Programma
  • Welkom, AWR 
  • Lesdoelen
  •  Introductie: jongeren
  • Korte theorie
  • Individuele opdracht: praktijksituaties
  • Klassikale nabespreking van de opdracht 
  • Les evaluatie
  • Vooruitblik
Tijd:  1 lesuur per week + zelfstudie 
Benodigheden: Laptop, pen, schrift 
Informatie BPV: In de les, documenten als BPV studiewijzer->ITS learning van je klas

Slide 5 - Tekstslide

Welkom, AWR 
Mededeling BPV
---------------------------------------------10 min 


Kort bespreken van de opdracht Mona
--------------------------------------------10 min 

Zelfstandig aan de slag met stage zoeken
-------------------------------------------20 min 

Afsluiten, check lesdoelen 
5 min 
Doelgroepen in het werkveld
Volgend schooljaar in september zullen jullie 2 dagen in de week stagelopen. De stagedagen zijn donderdag en vrijdag.

de doelgroepen waar jullie mee kunnen samenwerken zijn:
- ouderenzorg
- gehandicaptenzorg
- speciaal onderwijs
- psychiatrie
- verslavingszorg
- jongeren

In de komende lessen zullen wij per les ons richten op 1 doelgroep. Bij elke doelgroep krijg je een kort filmpje te zien om een indruk te krijgen. Vervolgens zal er een opdracht aan gekoppeld worden die we dan zelfstandig of klassikaal gaan uitvoeren. 

Slide 6 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Lesdoelen vandaag
Je kunt:
  •  Benoemen welke kenmerken er vallen onder de term jongeren
  •  Uitleggen  welke problemen er onder de jongeren leven
  •  Een gesprek voeren met jongeren waar de oplossingsgerichte methodiek wordt toegepast 

Slide 7 - Tekstslide

Variatie tip:

Je kunt aan de hand van deze hoofddoelen iedere student een persoonlijk leerdoel laten formuleren voor deze les- wanneer is de les voor jou geslaagd? Waar leg je vandaag je focus op? 

Je kunt ook de leerdoelen op het bord zetten en de studenten hier op wijzen. Zo kunnen ze tijdens de les steeds checken of ze aan de leerdoelen voldoen. 
Introductie 
Wat versta jij onder ‘jongere’?

Welke beelden heb jij bij jongeren tussen de 12 en 23 jaar?

Welke uitdagingen kom je tegen als je met jongeren werkt?

Slide 8 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Veel voorkomende problemen onder de jongeren
  • Psychische problemen (depressie, angst)
  • Middelengebruik
  • Problemen thuis of op school
  • Identiteitsvragen (gender, seksualiteit)
  • Sociale media en prestatiedruk

Slide 9 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Oplossingsgerichte methodiek
Als ME’er zal je voornamelijk veel gesprekken voeren met de jongeren. Het is handig om hierbij de oplossingsgerichte methodiek toe te passen.

De oplossingsgerichte benadering is meer een gespreksstijl dan een standaardmethode. Het draait erom dat je als gesprekspartner de jongere helpt hun eigen oplossingen te vinden door te focussen op wat al goed gaat, waar ze trots op kunnen zijn, en wat ze al bereikt hebben, hoe klein ook. Het is een positieve, toekomstgerichte en actieve benadering, waarin jij als begeleider niet de expert bent, maar een begeleider die de jongere helpt om zijn of haar eigen kracht en mogelijkheden te ontdekken.

Slide 10 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Oplossingsgerichte methodiek
  • In plaats van te vragen "Wat is het probleem?" of "Hoe komt dit probleem?", vraag je bijvoorbeeld "Wanneer het goed gaat, wat gebeurt er dan?" of "Wat werkt er al voor je?
  • De methodiek gaat uit van de sterke kanten van de jongere. Het doel is om te ontdekken wat er goed gaat en hoe dat verder versterkt kan worden.
  • Dit kan ook concreet worden gemaakt met vragen zoals "Hoe ziet je ideale situatie eruit?" of "Wat zou je willen dat er verandert in de komende weken?"
  •  als gesprekspartner heb je een coachende rol, niet als een expert die alle antwoorden heeft. Je vraagt en luistert actief, zonder te oordelen of direct adviezen te geven.
  •  Vraag bijvoorbeeld: "Op een schaal van 1 tot 10, hoe tevreden ben je met hoe je omgaat met je situatie? Wat zou er nodig zijn om van een 4 naar een 5 te gaan?"

Slide 11 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Whatts app bericht 

🔹 22:11: “Ik heb vandaag niks gedaan, weer… gewoon geen zin man.”
🔹 22:15: “Iedereen lijkt z’n shit op orde te hebben behalve ik.”
🔹 22:16: “Mijn moeder zegt dat ik me aanstel. Ze snapt er niks van.”
🔹 22:18: “Misschien moet ik gewoon ff weg. Alles achter me laten.
Beantwoord individueel de vragen:
  1. Welke signalen zie je in het gesprek?
  2. Hoe zou je contact leggen met Mike?
  3. Wanneer zou je hulp inschakelen?

Slide 12 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Whatts app bericht 

Daniël – 07:12 "Ik kom niet naar school vandaag. Zeg maar dat ik ziek ben ofzo."
Daniël – 07:13
"Ze gaan toch alleen maar zeiken over cijfers en dat ik 'meer m’n best moet doen'..."
Daniël – 07:14
"Niemand snapt hoe druk het thuis is, en dan verwachten ze dat ik ineens alles op orde heb ofzo."
Daniël – 07:16
"Laat maar. Vergeet het."

Klassikale opdracht:

  1. Wat zijn signalen in dit gesprek dat het niet alleen om ‘geen zin’ gaat?
  2. Wat zou je als begeleider antwoorden op dit moment? (Formuleer een kort en passend bericht)
  3. Wat zou je willen weten over de thuissituatie voordat je actie onderneemt?
  4. Wanneer en hoe bespreek je dit met school of andere hulpverleners?


Slide 13 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Vooruitblik 
Volgende les 
Doelgroep: Psychiatrie

Heb je de opdrachten nog niet af?  Gebruik dan je HWB hiervoor! 









Slide 14 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 15 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies