3V 5.2 lezen en herhaling lezen 4.2 en 3.2 (les 2)

Leesvaardigheid
1 / 27
volgende
Slide 1: Tekstslide
NederlandsMiddelbare schoolvwoLeerjaar 3

In deze les zitten 27 slides, met interactieve quizzen en tekstslides.

time-iconLesduur is: 50 min

Onderdelen in deze les

Leesvaardigheid

Slide 1 - Tekstslide

5.3 vwo 3
Samenvatten

Slide 2 - Tekstslide

Lesdoelen
  • Je weet (weer) hoe je hoofdzaken in een tekst kunt vinden.
  •  Je weet dat het maken van samenvattingen een examenonderdeel is. 
  • Je leert hoe je met meerkeuzevragen om kunt gaan.

Slide 3 - Tekstslide

Opdrachten waarin je samenvattingen beoordeelt.
Opdrachten waarin je een samenvatting moet beoordelen, bestaan vaak uit een meerkeuzevraag.

Slide 4 - Tekstslide

strategie beantwoorden meerkeuzevragen
  • lees de vraag en formuleer zelf het antwoord
  • ga verder met de volgende vragen als je iets niet weet
  • gebruik de wegstreepstrategie
  • ga op je eerste indruk af

Slide 5 - Tekstslide

Standaardvragen die je kunt verwachten
  • Wat is het onderwerp van de tekst?
  • Welke functie heeft de inleiding?
  • Wat is de tekstsoort?
  • Wat is de hoofdgedachte?
  • Hoe is de tekst opgebouwd?
  • Wat is de tekstvorm?
  • Welk tekstverband zie je .....? 

Slide 6 - Tekstslide

Benoem 4 tekstdoelen:

Slide 7 - Open vraag

Welke functies heeft een inleiding?

Slide 8 - Woordweb

Functies van de inleiding
Inleiding
aandacht trekken
onderwerp noemen
aanleiding noemen
mening van de schrijver geven
centrale vraag stellen
samenvatting geven
persoon introduceren

Slide 9 - Tekstslide

Welke functies heeft een slot?

Slide 10 - Woordweb

Functies van het slot
slot
conclusie trekken
samenvatting geven
advies / waarschuwing geven
toekomstverwachting uitspreken

Slide 11 - Tekstslide

welke tekstsoorten ken je?

Slide 12 - Open vraag

Wat is een tekstvorm behorend bij een informatieve tekst?

Slide 13 - Open vraag

Wat is een tekstvorm behorend bij een activerende tekst?

Slide 14 - Open vraag

Tekstdoel, -soort, -vorm
Tekstdoel: 
wat wil een schrijver met een tekst bereiken.
Amuseren
Informeren
Overtuigen
Activeren
Tekstsoort:
teksten die hetzelfde tekstdoel hebben, horen bij dezelfde tekstsoort: bv: informatieve teksten
Tekstvorm:
de uiterlijke kenmerken van elke tekst.
Bv: een nieuwsbericht ziet er heel anders uit dan een betoog

Slide 15 - Tekstslide

Welke vragen heb je nog?

Slide 16 - Open vraag

Wat zijn de kenmerken van een samenvatting?

Slide 17 - Open vraag

Soorten samenvattingen
  • Beknopte samenvatting (hele zinnen)
  • Schematische samenvatting (ordenend, schematisch overzicht, steekwoorden) 

Slide 18 - Tekstslide

Slide 19 - Tekstslide

Aanpak meerkeuzevragen

4. Ga af op je eerste indruk als je nog steeds twijfelt. 


Slide 20 - Tekstslide

Aanpak meerkeuzevragen

  1. Lees de vraag en formuleer zelf het antwoord. Kijk daarna of jouw antwoord erbij staat. 

Slide 21 - Tekstslide

Aanpak meerkeuzevragen
2. Ga verder met de volgende vragen als je een vraag niet kunt beantwoorden. Ga aan het eind terug naar de vragen die je hebt overgeslagen. Waarschijnlijk heb je nu een beter zicht op de tekst. 
Vergeet niet een uitroeptekens (o.i.d.) bij de vraag te zetten, zodat je weet dat je terug naar deze vraag moet. 

Slide 22 - Tekstslide

Aanpak meerkeuzevragen

3. Gebruik de wegstreepstrategie als je twijfelt over een antwoord. Streep de antwoorden weg die zeker niet goed zijn. 


Slide 23 - Tekstslide

Welke functie vind je NIET in de inleiding
A
aanleiding
B
samenvatting
C
argument
D
een persoon introduceren

Slide 24 - Quizvraag

Slide 25 - Tekstslide

Welke strategie voor het beantwoorden van meerkeuzevragen pas je zelf wel eens toe?
A
eerst zelf antwoord formuleren
B
verder gaan en later nog eens proberen
C
wegstreepstrategie
D
eerste ingeving

Slide 26 - Quizvraag

Hoofdgedachte of samenvatting
Om een samenvatting te kunnen schrijven (al dan niet in een schema) of om de hoofdgedachte te formuleren is het belangrijk dat je de hooofdzaken in een tekst kunt vinden. De volgende vragen gaan over hoofdzaken in een tekst.

Slide 27 - Tekstslide