REVIEW SCHRIJVEN LES 1/2 - 3.4 Schrijven en formuleren

1 / 16
volgende
Slide 1: Tekstslide
NederlandsMiddelbare schoolvwoLeerjaar 2

In deze les zitten 16 slides, met interactieve quiz en tekstslides.

time-iconLesduur is: 30 min

Onderdelen in deze les

Slide 1 - Tekstslide

Les van vandaag
Uitleg fictie 4 voor cijfer (SO schrijven) 24 juni in de klas
Ga naar Magister Studiewijzer > fictie 4


Uitleg Leestaak hoofdstuk 3.4 deadline 16 juni Magister Opdrachten

Instructie 3.4 schrijven

Betogende tekst en blokjesschema


Slide 2 - Tekstslide

Leerdoelen van hoofdstuk 3.4


1.  Je weet wat een betogende tekst is (you know what a plea is)
2. Je weet wat een blokjesschema is (block diagram)
3. Je kent gevarieerd en beeldend formuleren  in een betoog        
      met 'showing & telling'

Dit heb je nodig bij het schrijven van je Review!


Slide 3 - Tekstslide

Hoofdstuk 3.4 Schrijven en formuleren

Een review (betoog/plea) schrijven:

De lezer overtuigen (to convince) van jouw mening met goede argumenten. Een review is een voorbeeld van een betoog!


Tekstopbouw:
- Een pakkende titel (strong title)
- Inleiding (introduction): mening en onderwerp (opinion and subject)
- Kern (middle/body of the text): argumenten bij je mening 
- Slot: conclusie of korte samenvatting (conclusion or summary)
- Woordkeus: duidelijk (clear), stellig (convinced), maar ook beeldend (visual) en gevarieerd.

Slide 4 - Tekstslide

3.4 Blokjesschema, blz. 184

Slide 5 - Tekstslide

3.4 Blokjesschema, blz. 184

Slide 6 - Tekstslide

3.4 Blokjesschema, blz. 184

VOORBEELD:
Het boek Fake Trip is zeer de moeite waard om te lezen (very much worth reading):
want:
want:
want:
want:
Sluit aan bij leefwereld jongeren
Heel spannend opgebouwd
Vlot en makkelijk taalgebruik
Personages maken mooie ontwikkeling door

Slide 7 - Tekstslide

Geef me een eenvoudige stelling / mening (a simple statement / opinion) die met school te maken heeft en noem hierbij drie argumenten.

Slide 8 - Open vraag

Oefenen met een betoog
Welke kies jij?

Slide 9 - Tekstslide

Opdrachten 3.4
Leerteksten op p. 182, 184 gelezen?


Maak dan opdracht 2, 4, 6, 7

Slide 10 - Tekstslide

Leerdoelen van hoofdstuk 3.4


1.  Je weet wat een betogende tekst is (you know what a plea is)
2. Je weet wat een blokjesschema is (block diagram)
3. Je kent gevarieerd en beeldend formuleren  in een betoog        
      met 'showing & telling'

Dit heb je nodig bij het schrijven van je Review!


Slide 11 - Tekstslide

schrijven
1. Inversie 
2. Variëren in woordkeuze 
3. Showing, not telling

Slide 12 - Tekstslide

1. Inversie
Normale zin =  o + pv 
Ik  vind het boek oppervlakkig en suf.

Zin met inversie = pv + o
Suf en oppervlakkig vind ik het boek.

Slide 13 - Tekstslide

2. Woordkeus variëren

Probeer je woordkeus te varieren. Heraal een woord niet vaak of onnodig. Vervang het door een synoniem of verwijswoord



Slide 14 - Tekstslide

3. Beeldend formuleren
Schrijf zo dat de lezer een beeld kan vormen:
showing, NOT telling! 
bladzijde 186

Slide 15 - Tekstslide

Opdracht review p. 103 boek B

Zit de mening/standpunt van de auteur in de inleiding?
Welke drie argumenten vind je in de tekst?
Is de tekst beeldend geschreven? 
Heeft de tekst een slot?
Zou je het boek lezen?

Slide 16 - Tekstslide