In deze les zitten 12 slides, met interactieve quiz, tekstslides en 1 video.
Lesduur is: 65 min
Introductie
Dit is een les over de film BEARS LOVE ME!. Lees eerst de instructie door.
BEARS LOVE ME! gaat over de achtjarige Jip die met haar gezin op kampeervakantie naar Amerika gaat. Maar als de vakantiestress toeslaat en Jip geen enkele beer dreigt te kunnen zien, loopt ze stiekem weg om zelf haar lievelingsdieren op te zoeken. Een spannend en leuk avontuur, waarin ze leert dat het heel normaal is om af en toe bang te zijn. En dat je ouders ook maar mensen zijn.
In deze les kijken de leerlingen het begin van BEARS LOVE ME!, en leren ze wat een hoofdpersoon is en hoe ze die kunnen herkennen. Als verwerkingsopdracht maken ze een poster van een film waarin ze zelf de hoofdpersoon zijn.
Deze filmles is geschikt voor groep 4 - 5 van het primair onderwijs.
Deze les is ontwikkeld in samenwerking met het Nederlands Film Festival (NFF) als onderdeel van de Schoolfilm van de Maand reeks.
Instructies
Zie de bijlage voor een PDF-handleiding van deze les!
Thema’s:
Filmposters
Filmpersonages
Hoofdpersoon/bijrol
Leerdoelen:
Leren wat een hoofdpersoon is en hoe ze die kunnen herkennen;
Een poster kunnen maken van een film waarin ze zelf de hoofdpersoon zijn.
Benodigdheden:
Laptop en scherm/digibord
Papier of karton voor de posters
Knutselspullen
Ons advies is om bij deze les niet te werken met 'devices in de klas'. Je kunt dit uitzetten door het vinkje onderin het scherm van de lespresentatie te deactiveren.
NB: Deze les bevat een (of meerdere) slide(s) met (een deel/delen van) de film Bears Love Me! (2019).
Regie: Eva M.C. Zanen / Productie: TopKapi TV / Omroep: NTR.
Het is niet toegestaan om de film of delen daarvan buiten de context van de les te vervaardigen of te distribueren.
Instructies
Onderdelen in deze les
Regie: Eva M.C. Zanen / Productie: TopKapi TV / Omroep: NTR.
PO
groep
4-5
Slide 1 - Tekstslide
Introductie (+- 1 min)
Vertel dat jullie vandaag de film Bears Love Me! gaan bespreken.
In deze les...
…kijk je een stukje uit de film Bears Love Me!;
…leer je wat een hoofdpersoon is en hoe je die kunt herkennen;
…maak je een poster van een film waarin je zelf de hoofdpersoon bent.
Slide 2 - Tekstslide
Introductie: lesdoelen (+- 2 min)
Vertel dat de leerlingen in deze les...
...een stukje kijken uit de film Bears Love Me!;
…leren wat een hoofdpersoon is en hoe ze die kunnen herkennen;
…en een poster maken van een film waarin ze zelf de hoofdpersoon zijn.
Personages
Weet je wat met het woord ‘personage’ bedoeld wordt?
Weet je wat met een hoofdpersoon en een bijrol bedoeld wordt?
Hoe weet je of iemand de hoofdpersoon van een verhaal is?
Ken je andere woorden voor hoofdpersoon en bijrol?
Slide 3 - Tekstslide
Voorkennis activeren over personages (+- 5 min)
Activeer de voorkennis van je leerlingen over personages door onderstaande vragen met hen te bespreken:
Weet je wat met het woord ‘personage’ wordt bedoeld?
Weet je wat met een hoofdpersoon (of hoofdpersonage) en een bijrol wordt bedoeld?
Hoe weet je of iemand de hoofdpersoon van een verhaal is?
Ken je andere woorden voor hoofdpersoon en bijrol? Antwoorden: hoofdfiguur, held, bijfiguur.
Waar gaat de film over, denk je?
Wat voor soort film is het, denk je?
Wat betekent de titel?
Filmposter
Welke persoon is de hoofdpersoon in de film, denk je? Waarom denk je dat?
Slide 4 - Tekstslide
Filmposter (+- 10 min)
Bespreek de film voor aan de hand van de filmposter.
Leg uit dat een filmposter een soort reclame is voor een film. De poster laat alvast een beetje zien waar de film over gaat, zodat mensen kunnen bedenken of ze de film willen gaan zien.
Waar gaat de film over, denk je?
Wat voor soort film (spannend, eng, grappig, vrolijk, verdrietig) is het, denk je?
Wat betekent de titel?
Welke mensen staan er op de poster? Wat hebben deze mensen met elkaar te maken?
Welke persoon is de hoofdpersoon in de film, denk je? Waarom denk je dat?
Slide 5 - Video
Filmfragment (tot 7:30):
Bekijk het begin van de film en bespreek kort na op de volgende slide.
Fragment bespreken
Wat gebeurde er in dit stukje van de film?
Welke personages (personen) zag je in het fragment?
Klopte het wat je dacht toen je de poster zag?
Slide 6 - Tekstslide
Fragment bespreken (+- 5 min)
Wat gebeurde er in dit stukje van de film?
Wie zag je allemaal? Wat voor mensen zijn dat?
Klopte het wat je dacht toen je de poster zag?
Wat hoort bij wie?
'professor'
eigenwijs
'chef de mission'
houdt van beren
slim
houdt van make-up en haarstijlen
'chauffeur'
'navigator'
Jip
Julia
houdt van lezen
'fotograaf'
Kim
heeft een tuinbedrijf
houdt van oud en vertrouwd
heeft een expeditieboek gemaakt
Slide 7 - Sleepvraag
Opdracht 1: Personages (+- 15 min inclusief volgende slide)
Breng samen met de klas in kaart welke personages er voorbijkwamen in het filmfragment.
LET OP: zorg dat ‘devices in de klas’ uitstaat, zodat de sleepopdracht klassikaal gemaakt kan worden.
Wat hoort bij wie? Koppel de kenmerken aan de personages!
1. De vader:
Heeft een tuinbedrijf
‘Chauffeur’
2. Julia (oudste zus):
Houdt van make-up en haren stijlen
‘Fotograaf’
3. Jip (jongste zus):
Eigenwijs
Houdt van beren
Heeft een expeditieboek gemaakt
‘Chef de mission’
4. Kim (middelste zus):
Houdt van boeken lezen
‘Professor’
5. Moeder:
Houdt van oud en vertrouwd
‘Navigator’
Vraag tijdens het koppelen van de kenmerken hoe de leerlingen dat konden concluderen aan de hand van het stukje film:
Bijvoorbeeld: Hoe weet je dat een eigenschap van Kim is dat ze slim is?
Waaraan kun je herkennen dat Jip de hoofdpersoon van de film is?
Hoofdpersoon
Hoe kun je nog meer herkennen dat iemand de hoofdpersoon van een verhaal is, in een boek of in een film?
Slide 8 - Tekstslide
Hoofdpersoon
Stel eerst de volgende vraag:
Waaraan kun je herkennen dat Jip de hoofdpersoon van de film is?
Voorbeeldantwoorden:
We weten het meest van Jip, van andere personen weten we wat minder.
Jip is degene die het verhaal vertelt, je hoort haar stem.
Jip houdt van beren en de titel van de film is "Bears Love Me!". Ook zie je vaker beren terug in het filmstukje.
Jip staat groot en apart op de filmposter.
Vraag nu het volgende:
Hoe kun je nog meer herkennen dat iemand de hoofdpersoon van een verhaal is, in een boek of in een film?
Voorbeeldantwoorden:
De naam van de hoofdpersoon is hetzelfde als de naam van het boek of de film, zoals bij "Harry Potter".
In een film is een hoofdpersoon veel vaker en langer in beeld dan andere personages. In een boek staat er meer over wat de hoofdpersoon ziet, hoort, voelt en denkt dan over andere personages.
Net als bij een filmposter staat de hoofdpersoon vaak groot op de voorkant van een boek.
Maak nu zelf een poster!
Maak een poster van een film waarin jij de hoofdrol speelt!
Stel dat jij de hoofdpersoon was van een film, waar zou de film dan over gaan?
Zou het een spannende, of juist een grappige film zijn?
En wie zouden bijrollen spelen in jouw film? Je familie, je vrienden?
Jip vindt beren leuk, maar wat vind jij leuk? Je kunt aan dieren denken, maar ook aan hobby’s of eten dat je lekker vindt.
Denk eraan dat de poster een reclame is voor jouw film, dus zorg dat andere mensen alvast een beetje kunnen zien waar de film over gaat én maak duidelijk dat jij de hoofdpersoon bent.
Slide 9 - Tekstslide
Opdracht 2: maak de poster van een film waarin jij de hoofdrol speelt! (+- 15 min)
Laat de leerlingen een poster maken van een film waarin zij de hoofdrol spelen. Je kunt daarvoor onderstaande vragen gebruiken:
Stel dat jij de hoofdpersoon was van een film, waar zou de film dan over gaan?
Zou het een spannende, of juist een grappige film zijn?
En wie zouden bijrollen spelen in jouw film? Je familie, je vrienden?
Jip vindt beren leuk, maar wat vind jij leuk? Je kunt aan dieren denken, maar ook aan hobby’s of eten dat je lekker vindt.
Denk eraan dat de poster een reclame is voor jouw film, dus zorg dat andere mensen alvast een beetje kunnen zien waar de film over gaat én maak duidelijk dat jij de hoofdpersoon bent.
Lesafsluiting
Slide 10 - Tekstslide
Lesafsluiting (+- 5 min)
Kom kort terug op de lesdoelen en sluit de les af.
Tip 1: Hang de filmposters op in de klas en laat leerlingen over hun film vertellen.
Tip 2: Kijk de hele film met de klas op Schooltv.nl.
Hoeveel sterren geef jij deze les?
☆☆☆☆☆
Slide 11 - Tekstslide
Waardeer de les
We horen graag hoe jij en je leerlingen de les hebben ervaren! Je kunt je waardering en/of feedback via het volgende formulier achterlaten: https://form.jotform.com/243443472669061.
Meer films in de klas? ►
Slide 12 - Tekstslide
Film in de Klas
Kijk voor meer gratis films en lespakketten voor het primair- en voortgezet onderwijs op filmeducatie.nl of op Schooltv.