Participatie- beginsituatie -lesweek 4

Participatie - fase 2 
Introductie module (MZ RSS) - 2023-2024
Lesweek 10 (les 4) 



 Les 4: Week van 12 mei tot 16 mei 
1 / 34
volgende
Slide 1: Tekstslide
BeroepsorientatieMBOStudiejaar 1

In deze les zitten 34 slides, met tekstslides.

Onderdelen in deze les

Participatie - fase 2 
Introductie module (MZ RSS) - 2023-2024
Lesweek 10 (les 4) 



 Les 4: Week van 12 mei tot 16 mei 

Slide 1 - Tekstslide

VOORBEREIDING DEEL 2: 
ZORG VOOR STIFTEN EN MINDMAPBLADEN (GROTE BLADEN)!! BIJ DEEL 2 GAAN ZE AAN DE SLAG! 
Programma- vandaag 
Deel 1 (90 min)
  • Welkom, AWR
  • Algemene planning - herhaling
  • Terugblik
  • Huiswerk bespreken 
  • Lesdoelen 
  • Introductie participatie en participatieladder
  • Begrippen resocialisatie, (re-)integratie en rehabilitatie 
  • Participatiedoelen

Deel 2 (45 min)
  • Eindopdracht - Participatie (uitleg) 
  • Zelfstandig werken 
  • Huiswerk
  • Afsluiting les 

Le
Lesuren: 3 (45 min x 3) 
Lesweken : 11  (lesweek 7-18) 
Boeken: Methodisch begeleiden, Mensen, Professional in de Maatschappelijk zorg 
Afsluiting: Eindopdracht (BPV & school) 

Slide 2 - Tekstslide

Maak zelf een goede verdeling van de tijd. De les is zo geschreven dat deze in 3x45 min te doen is. Het kan zijn dat je net even iets langer bezig bent met deel 1. qua uitleg omdat een klas dit lastig vindt bijv. 60 min. 
Gebruik dan minder tijd voor deel 2. 

Maak dus zelf even een verdeling van de tijd op je klas en rooster. 

Deel 1 
Welkom en AWR 5  
lesdoelen 2
Programma doornemen 3 
Begrip participatie (voorkennis) 10 min 
-------------------------------------------20 min 
Module + doelen module  10 min
Koppeling examens 10 min 
Eindopdracht 15 min 
Deadlines 5 min
Check opgelet  5 min 
------------------------------------------60 min 
Deel 1- 60-70 min 

Deel 2: 
Beginsituatie ontwikkelingsgebieden herhaling ------------15 min
Opdracht 2 - beginsituatie---------30 min 
Nabespreken 10 min 
Check lesdoelen en afsluiting 15 min 
-----------------------------------------------
70 minuten 


Aanwezigheidsregistratie
Aanwezigheid zal door de docent geregistreerd worden. Aanwezigheid kan meerdere malen tijdens de les worden gedaan. Bij vroegtijdig verlaten van de les, zonder geldige reden, zal je op 'ongeoorloofd afwezig' staan. 

Ben je te laat? Geef dit dan door aan het einde van de les aan de docent. Dit is jouw verantwoordelijkheid. 

Slide 3 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Algemene planning/ deadlines 
Let op! Alle informatie komt terug in de lessen. Het is dus belangrijk dat je alle lessen volgt!! 
Mis je een les? Bestudeer dan zelf de lesson-up en vraag naar aantekeningen van je medestudent.
Eigen verantwoordelijkheid! 

Slide 4 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Terugblik vorige les 
Maak de zinnen af;

Dagbesteding is..................................................................

Een goede dag besteding zorgt voor/ draagt bij aan..............................................

De volgende activiteiten vallen onder dagbesteding..............................................


Slide 5 - Tekstslide

Dagbesteding is een verzamelbegrip voor de activiteiten die je in de loop van een dag allemaal kunt doen. 
 
Een goede dag besteding zorgt voor/ draagt bij aan:
- Zorgt voor structuur in de dag
- Zingeving
- Draagt bij aan zelfstandig leven / regie 

De volgende activiteiten vallen onder dagbesteding: Werk, scholing, vrije tijd, dagelijkse activiteiten.
Huiswerk bespreken - check 
Stage?
- Gelukt met het uitwerken van het format van de beginsituatie? Gestart? Klaar?
- Nog vragen? Onduidelijkheden? m.b.t. de beginsituatie.

Geen stage?
- Gelukt met de opdrachten van 1.1 (boek Mensen) of 20.1 (boek methodisch begeleiden)?
- Nog vragen? Onduidelijkheden?

Slide 6 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Lesdoelen
Aan het einde van deze les kun jij:

- Uitleggen hoe je kansen en mogelijkheden schept voor de cliënten om zich te ontwikkelen d.m.v. het gebruik van de participatieladder.

- Je kunt de begrippen re-integratie, resocialisatie en rehabilitatie in eigen woorden uitleggen.

- Je kunt participatiedoelen stellen. 


Slide 7 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Theoretische gedeelte

Slide 8 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Wat is participatie
Is het als volwaardig burger kunnen deelnemen aan wat er in de samenleving gebeurt. 

Een passende dagbesteding hebben is onderdeel van participeren in de samenleving. 

Hoe ziet jouw dag eruit en op welke manier neem jij deel aan de samenleving?

Slide 9 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies


Participatieladder
wordt (in verschillende gemeente) gebruikt om te meten in hoeverre mensen meedoen in de samenleving. 

Lees 3.4 uit professional maatschappelijke zorg

Op welke treden bevind jij je?
timer
10:00

Slide 10 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies



Groeipotentieel
De mogelijkheid om binnen een bepaalde periode op de participatieladder te stijgen.

Begeleiden vanuit de participatieladder
Als begeleider kun je onderzoeken op welke trede de persoon staat en of hij omhoog zou willen. Wat zou betekenen voor de cliënt en wat is ervoor nodig?

Slide 11 - Tekstslide

W.S.W = werken in een sociale werkvoorziening, nu vallen deze mensen onder de participatiewet 
Aan de slag
Zoek in de komende 10 minuten de betekenis op van de volgende begrippen;

- Rehabilitatie (Methodisch begeleiden 26.3)

- Re-Integratie (online)

- Resocialisatie (online)

Zorg dat je in eigen woorden kan uitleggen wat de betekenis is van de woorden.
timer
10:00

Slide 12 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Resocialisatie 
De behandeling gaat van start en op den duur wordt gekeken naar resocialisatie, wat betekent dat de cliënt stapsgewijs het gedwongen kader mag verlaten.

Bijvoorbeeld werken met fasen van vrijheden. 

Slide 13 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Rehabilitatie  
Rehabilitatie komt van het Engelse woord rehabilitation. Wat zowel revalidatie als eerherstel betekent. Er zijn verschillende rehabilitatiemethode die worden gebruikt in de psychiatrie, verslavingszorg, gehandicaptenzorg en dak- en thuislozenzorg.

Slide 14 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

(Re-)integratie
Ieder mens maakt deel uit van de maatschappij zelfs wanneer je bent opgenomen in een instelling. Voor velen is een opname een tijdelijke overbrugging. De algemene doelstelling van de opname is vaak gericht op (weer) weer kunnen functioneren. Dus terugkeer in de maatschappij.


Als beroepskracht maatschappelijke zorg lever je een belangrijke bijdrage aan de re-integratie van je cliënten. 
Bijvoorbeeld activiteiten die cliënten toe leiden naar werk, school of goede vrije tijdsbesteding.

Slide 15 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Participatiedoelen
Participatiedoelen zijn doelen om succesvol deel te kunnen nemen aan de maatschappij. 

Je kan doelen stellen op het gebied van: 
wonen, werken, dagbesteding, vrijetijdsbesteding, persoonlijke ontwikkeling en sociaal contact met familie, vrienden en kennissen. 

Slide 16 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Participatiedoelen casus 
Naam cliënt: Kevin 
Leeftijd: 27 jaar
Diagnose: Licht verstandelijke beperking (IQ 60-70), met bijkomende sociale angst
Huidige situatie: Kevin woont in een beschermde woonvorm met 24-uurs begeleiding. Hij heeft behoefte aan meer zelfstandigheid en wil graag meer deelnemen aan de maatschappij. Hij is sociaal, vriendelijk en leergierig, maar heeft moeite met plannen, overzicht houden en sociale situaties inschatten.
Kevin houdt van buitenwerken en met de natuur bezig zijn. Beweging is voor hem fijn, dat merkt hij altijd nadat hij buiten even heeft kunnen voetballen. Dit doet hij wekelijks met zijn broer die hem komt bezoeken. Naast zijn broer heeft Kevin niet veel vrienden, heeft wel de wens naar meer contacten.

Slide 17 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Participatiedoelen casus 
Opdracht: Maak aan de hand van de casus van Kevin participatiedoelen op het gebied van: 
wonen, werken, dagbesteding, vrijetijdsbesteding, persoonlijke ontwikkeling en sociaal contact. 

Maak groepjes van 3. Schrijf per leefgebied 1 doel op. Daarna bespreken we de doelen met de hele klas. 
timer
20:00

Slide 18 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Participatiedoelen nabespreking 
We bespreken de doelen per leefgebied: 
1. wonen
2. werken 
3. dagbesteding
4. vrijetijdsbesteding 
5. persoonlijke ontwikkeling 
6. sociaal contact. 

Slide 19 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Deel 2 
Aan de slag in groepen

Beginsituatie- korte uitleg indien nodig

Activiteitenplan - zelfstandig aan de slag

Huiswerk

Afsluiting les

Slide 20 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Aan de slag in groepen

Groep A: Geen stage - werken aan opdrachten om de theorie te verdiepen!
Lees uit methodisch begeleiden 19.1 - begeleiden bij participatie
Maak uit boom de verwerkingsopdrachten: 2a en b, 3, 5 en 7

Groep B: Wel stage - werken aan beginsituatie.

Groep C: Wel stage - werken aan activiteitenplan - beginsituatie is al klaar.

Behoefte aan extra uitleg? Dat kan, geef bij de docent aan waar jij extra uitleg bij nodig hebt!

Slide 21 - Tekstslide

- Maak een koppeling met de beginsituatie en activiteitenplan
- Maak een koppeling met de eindopdracht en het examen. 
Eindopdracht Participatie 
Wat lever je in (eindopdracht compleet):
  • Voorblad
  • Inhoudsopgave
  • Inleiding
  • Beginsituatie  en ondersteuningsvragen(zie format)
  • Activiteitenplan (zie format)
  • Rubric BPV (foto's met echt handtekening)

We nemen op basis van behoefte de beginsituatie, het activiteitenplan of de eindopdracht nog eens door. 


Slide 22 - Tekstslide

- Maak een koppeling met de beginsituatie en activiteitenplan
- Maak een koppeling met de eindopdracht en het examen. 
Eindopdracht 1
Stap 1 & 2- zijn jullie al mee bezig (geweest). 
Zo niet plan dan op tijd een gesprek met de je begeleider.

Stap 3- Ondersteuningsplan 
-Je gaat het ondersteuningsplan goed doorlezen op je BPV plek. Welke doelen zijn er gesteld als het gaat om werk, scholing of vrije tijd/ dagbesteding? 
- Ga hierover in gesprek met cliënt en indien kan ook met bijv. naastbetrokkenen (denk aan familielid, persoonlijk begeleider etc.). 
- Ga dan eens kijken of je nog activiteiten kunt bedenken die aansluiten bij cliënt.  Adviseer ook eventueel in activiteiten. 

Zie volgende slide voor de volgende stappen 
PS> je vindt de opdracht ook op ITS Learning terug. 

Slide 23 - Tekstslide

Ondersteuningsvragen waarom geen HELP. 
  • HELP maakt afhankelijk, gericht op overnemen van zorg,
  • Een ondersteunings- en /of hulpvraag geeft aan hoeveel ondersteuning iemand nodig heeft
  • Cliënt heeft (indien mogelijk) de regie.

Eindopdracht 2
Stap 4: Het activiteitenplan 
Je gaat een activiteitenplan maken (slide 3 zoomen we hier op in). 

Stap 5 & 6- Je biedt de cliënt ondersteuning t.a.v participatie 
Je gaat het activiteitenplan uitvoeren en je begeleider scoort je middels de Rubric. 
Je laat tijdens het uitvoeren van de activiteiten zien dat je: 
- Aan kan sluiten bij de doelen van het plan 
- Aan kan sluiten bij de cliënt zijn mogelijkheden/wensen 
- De cliënt zelf beslissingen laat nemen 
- Client laat wennen en experimenteren in nieuwe situatie en vaardigheden 
- Client kunt motiveren en ook kunt evalueren

Slide 24 - Tekstslide

Ondersteuningsvragen waarom geen HELP. 
  • HELP maakt afhankelijk, gericht op overnemen van zorg,
  • Een ondersteunings- en /of hulpvraag geeft aan hoeveel ondersteuning iemand nodig heeft
  • Cliënt heeft (indien mogelijk) de regie.

Eindopdracht 3
Als alles is uitgewerkt en gescoord. Lever je de eindopdracht in! Kijk altijd op de eerste slides van de les hier staat het schema met de deadlines/inleverdatum: 
1. Week van 9 mei:
x Beginsituatie inleveren op school (feedback)   
2. Week van 30 mei :
x Beginsituatie en Activiteitenplan inleveren (GO)
3. Week van 20 juni:
x Herkansing beginsituatie en activiteitenplan (GO herkansing) of inleveren gehele eindopdracht
4. Week van 27 juni
x Inleveren gehele eindopdracht (herkansing)

Slide 25 - Tekstslide

Ondersteuningsvragen waarom geen HELP. 
  • HELP maakt afhankelijk, gericht op overnemen van zorg,
  • Een ondersteunings- en /of hulpvraag geeft aan hoeveel ondersteuning iemand nodig heeft
  • Cliënt heeft (indien mogelijk) de regie.

Rubric (score)
1. Rubric school- zie hiernaast de afbeelding 
Waarop je wordt gescoord door school!  ---> 







2. Rubric BPV- zie hiernaast de afbeelding 
Stage- hierop word je gescoord bij stage! ---> 

Slide 26 - Tekstslide

Ondersteuningsvragen:
- Help mij is echt ouderwets. 
Je laat de cliënt zoveel mogelijk zelf doen, zelfregie etc. 

Let op in een examen kan je hierop afgerekend worden. 
Beginsituatie format- onderdeel 1
Door de beginsituatie moet je een passend beeld van de cliënt kunnen vormen. 

  • Wie is hij/zij? Algemene gegevens
  • Ontwikkeling 
  • Ziektebeeld etc.
  • Mogelijkheid etc.  


Slide 27 - Tekstslide

Projecteer de beginsituatie op het bord en neem het door. 
OF laat eerst de studenten het individueel lezen, bespreken in tweetallen en doe het daarna klassikaal. 
Kijk naar wat voor een klas/groep je voor je neus hebt. 

Beginsituatie format- onderdeel 2
Ondersteuningsvragen -onderdeel 2. 
Je schrijft de ondersteuningsvragen vanuit de cliënt alsof hij/zij het zegt.  

  • Stimuleer mij, activeer mij, ondersteun mij, begeleid mij, motiveer mij... 
  • JE BEGINT NOOIT EEN ONDERSTEUNINGSVRAAG MET ''HELP MIJ''! NOOIT NOOIT!  Bij je examen wordt dit afgekeurd. 



Slide 28 - Tekstslide

Ondersteuningsvragen waarom geen HELP. 
  • HELP maakt afhankelijk, gericht op overnemen van zorg,
  • Een ondersteunings- en /of hulpvraag geeft aan hoeveel ondersteuning iemand nodig heeft
  • Cliënt heeft (indien mogelijk) de regie.

Beginsituatie format- onderdeel 2.1
Ondersteuningsvragen -onderdeel 2
  • EXPLICIETE HULPVRAAG
    Vragen, wensen en behoeften komen vanuit de cliënt en of zijn vertegenwoordigers en zijn leidend. 

  • IMPLICIETE HULPVRAAG
    De begeleider verplaatst zich zoveel mogelijk in de beleving van de cliënt. (observatie bijv). Vraag komt vanuit de professionals.




Slide 29 - Tekstslide

Ondersteuningsvragen:
- Help mij is echt ouderwets. 
Je laat de cliënt zoveel mogelijk zelf doen, zelfregie etc. 

Let op in een examen kan je hierop afgerekend worden. 
Format activiteitenplan

Slide 30 - Tekstslide

- Maak een koppeling met de beginsituatie en activiteitenplan
- Maak een koppeling met de eindopdracht en het examen. 
Format 
activiteitenplan

Slide 31 - Tekstslide

- Maak een koppeling met de beginsituatie en activiteitenplan
- Maak een koppeling met de eindopdracht en het examen. 
Aan de slag!
Ga aan de slag met (het afronden van) de beginsituatie of maak een start met het activiteitenplan.

Of check nogmaals de eindopdracht en rubric en formats.
 
Ben je goed onderweg? Heb je nog vragen?

Ondertussen langs de groep A om te kijken of de verwerkingsopdrachten lukken en eventueel deze nabespreken.



Slide 32 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Afsluiting + Volgende week
LET OP! Huiswerk: Actie ter voorbereiding van de les:  
Stage:
- Maak je beginsituatie af van de eindopdracht.
- Lees het format van de activiteitenplan door - onderstreept wat je niet weet/ onduidelijk is. 
Volgende les gaan we hiermee aan de slag!
- Bedenk vast welke activiteit passend is bij jouw cliënt vanuit de beginsituatie/ zijn haar ondersteuningsvraag

.
Geen stage:
- Lees het format van de activiteitenplan door - onderstreept wat je niet weet/onduidelijk is. 
Volgende les gaan we hiermee aan de slag!
                                                                                                      
Volgende week: Activiteitenplan en Begeleiding

Slide 33 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 34 - Tekstslide

Antwoord: Door appelmoes te maken. :)