P2 - Hofcultuur les 1

HAVO 4
Kunst Algemeen
Hofcultuur
les 1
1 / 18
volgende
Slide 1: Tekstslide
KunstMiddelbare schoolhavoLeerjaar 4

In deze les zitten 18 slides, met interactieve quiz en tekstslides.

time-iconLesduur is: 120 min

Onderdelen in deze les

HAVO 4
Kunst Algemeen
Hofcultuur
les 1

Slide 1 - Tekstslide

planning
les 1
30 okt
inleiding, 3.1 & 3.2
les 2
6 nov
3.3 & 3.4
les 3
13 nov
3.5 & inleiding 4
les 4
20 nov
4.1 Italiaanse hoven, Homo universalis & Homo quadratus
les 5
27 nov
4.1 Stravaganza, Vlaamse maestro's & De eerste opera's
wo
2 dec
Toets Kunst Algemeen
H3 vroegrenaissance

Slide 2 - Tekstslide

H4 hofcultuur
huiswerk
bespreek met de docent het huiswerk. Heb je het gemaakt? 

Slide 3 - Tekstslide

H4 hofcultuur
leerdoelen
4.1.1 Homo universalis
  • Ik weet hoe de positie van kunstenaars verandert vanuit de Middeleeuwen naar de renaissance. 
  • Ik ken het begrip 'homo universalis' en kan het begrip koppelen aan de renaissance en het humanisme. 
  • Ik ken het werk van Giorgio Vasari als eerste kunsthistoricus en weet hoe hij aankijkt tegen kusntenaars als Michelangelo en Leonardo da Vinci
  • Ik ken het werk van Leonardo Da Vinci en kan het belang van zijn werken voor de ontwikkeling van de kunst en wetenschap toelichten. 

4.1.2 Homo quadratus
  • Ik ken het begrip 'homo quadratus' en kan het begrip koppelen aan de renaissance en het humanisme. 
  • Ik ken het werk van Vitruvius als eerste architect en kan het werk koppelen aan het begrip 'homo quadratus'. Ook ken ik de invloed van het werk van Vitruvius op de architectuur. 
  • Ik ken het begrip 'villa surburbana' en ik kan het verbinden met de architectuur in de klassieke tijd en het werk van Andrea Pallidio. 


Slide 4 - Tekstslide

H4 hofcultuur
indeling
Hoofdstuk 4 Hofcultuur
Inleiding
Homo universalis
Homo Quadratus
Stravaganza
Vlaamse maestro's
De eerste opera's 
4.1 Italiaanse hoven
4.2 Rome
4.3 Het Franse Hof
4.4 Theater

Slide 5 - Tekstslide

H4 hofcultuur
homo universalis
positie kunstenaars: ambachtslieden
toetsvraag
mogelijke toetsvraag
veelzijdig talent en kennis worden gewaardeerd
humanistisch ideaal: homo universalis
1. literatuur, geschiedenis, kunst
2. goed soldaat
3. gratie en temperament
4. niets mag moeite kosten: sprezzatura
Giorgio Vasari
- eerste kunsthistoricus
- 'renaissance'
- regels en voorbeelden     uit klassieke oudheid
- zoektocht naar                  perfectie
- Michelangelo
- Leonardo Da Vinci

ontwerpen van wapens / waterleidingen / decors
schilder / beeldhouwer
uitvindingen en theorieën - anatomische studies
kunst = intellectuele aangelegenheid
schilderkunst = ultieme wetenschap

Slide 6 - Tekstslide

H4 hofcultuur
homo quadratus
renaissance: mens maat van alle dingen
toetsvraag
mogelijke toetsvraag

menselijk lichaam = afspiegeling goddelijke orde
Brunnelecchi: centraalbouw
Vitruvius: 'Architectura'
ideale gebouw = verhoudingen menselijk lichaam 
Leonardo da Vinci: homo quadratus
mens als schepping van god = wiskundige constructie
klassieke oudheid verbinden met christelijke leer
geen illusraties: slordig / discussies
Andrea Pallidio
- boeken / veel invloed
- woonhuis centraal /             oertype
- Villa Almerico Capra:
1. portaal / koepel - Pantheon
2. vierkanten / cirkels -
wiskundige orde Vitruvius

Slide 7 - Tekstslide

H4 hofcultuur
opdracht
                                Maak een schematische samenvatting van het paragraaf 4.1.3 Stravaganza. Doorloop de volgende stappen om tot een schematische samenvatting te komen:

1. lees één keer de hele tekst
2. lees de tweede keer een tekst en onderstreep de belangrijke begrippen, verwijzingen, signaalwoorden (dus, waardoor, om die reden, etc.) en opsommingen (1, 2, 3). 
3. maak op een leeg blaadje (liefst gekanteld) een schematische samenvatting. 
  • noteer de titel van de paragraaf
  • bepaal hoe de onderstreepte begrippen zich verhouden tot de titel. 
  • noteer oorzaak - gevolg situaties door middel van pijlen
  • noteer opsommingen door middel van 1, 2, 3
  • noteer eventuele andere belangrijke begrippen / verbanden

Vergelijk jouw schematische samenvatting eerst met de persoon naast je. Pas jouw schematische samenvatting eventueel nog aan. 

Vergelijk jullie schematische samenvatting met die van de docent. 

Slide 8 - Tekstslide

H4 hofcultuur
Stravaganza
welvarende families            uiterlijk vertoon
toetsvraag
Je kunt een toetsvraag verwachten waarbij je moet aangeven waarom het logisch is dat de moresca met professionele dansers aan het hof een logische ontwikkeling is binnen de renaissance. 

Je kunt hier een verbinding maken met 4.1 Homo Universalis. In de Renaissance wordt telaent en kennis steeds meer gewaardeerd. Een dans die vooral wordt gedanst door professionale hofdansers past prima in die gedachten. 
De'Medici - 1512 terug in Florence macht groeit
1. verbinden aan vorstenhuizen
2. leveren van pauzen
trend: paleis buiten de stad met renaissancetuin
Grotto Grande - Buontalenti
Corridor - Vasari 
1. paleizen
2. tuinen
3. feesten (stravaganza)
1. natuur
2. beelden

Slide 9 - Tekstslide

H4 hofcultuur
Stravaganza
stravaganza = uitbundig feest / verschillende soorten kunstdisciplines              imponeren van gasten  
toetsvraag
Je kunt een toetsvraag verwachten waarbij je moet aangeven waarom het logisch is dat de moresca met professionele dansers aan het hof een logische ontwikkeling is binnen de renaissance. 

Je kunt hier een verbinding maken met 4.1 Homo Universalis. In de Renaissance wordt telaent en kennis steeds meer gewaardeerd. Een dans die vooral wordt gedanst door professionale hofdansers past prima in die gedachten. 
huwelijksfeest Ferdinand de'Medici & Christina van Lotharingen
weken feest / optochten / toneelstukken / spektakel / levensechte decors = dramma per musica
La Pellegrina (komedie) / onderbroken door intermedi
- onderbreking van toneelstuk / inhoud los van toneelstuk
- spektakel (zie boek voor voorbeelden
- belangrijke rol in ontstaan van de opera en theaterdans

Slide 10 - Tekstslide

H4 hofcultuur
opdracht
                                Maak de verwerkingsopdrachten in Learnbeat die passen bij de paragrafen die we tot nu hebben behandeld: Homo Universalis, Homo Quadratus en Stravaganza. Houdt de schematische samenvattingen en het tekstboek bij de hand voor het beantwoorden van de vragen. 

Doel: met de vragen check je of je de leerdoelen van de betreffende paragrafen beheerst. 

Slide 11 - Tekstslide

H3 vroegrenaissance
huiswerk
Maak ter afronding van de paragrafen die we in deze les hebben behandeld de verwerkingsopdrachten van paragraaf 4.1.1 Homo Universalis en paragraaf 4.1.2 Homo quadratus

opdracht met toetsvragen vanuit de les


Ter voorbereiding op de les bekijk je de schematische samenvattingen van de docent van de paragrafen: 4.1.4 Vlaamse maestro's en 4.1.5 De eerste opera's (10 minuten)


Slide 12 - Tekstslide

H3 vroegrenaissance
Weten en meten
Dans als onderdeel van hoffeesten
toetsvraag
Je kunt een toetsvraag verwachten waarbij je moet aangeven waarom het logisch is dat de moresca met professionele dansers aan het hof een logische ontwikkeling is binnen de renaissance. 

Je kunt hier een verbinding maken met 4.1 Homo Universalis. In de Renaissance wordt telaent en kennis steeds meer gewaardeerd. Een dans die vooral wordt gedanst door professionale hofdansers past prima in die gedachten. 

Slide 13 - Tekstslide

klassieken
samenvatting
schematische samenvatting
  • pijlen om verbanden aan te geven
  • / om een relatie aan te geven
  • ? voor een vraagstelling binnen het proces
  • = als begrippen (of groepen) gelijk zijn aan andere begrippen

doel
  • helpen met redeneren;
  • begrippen beter onthouden;
  • belangrijke informatie gemakkelijker opslaan.

Slide 14 - Tekstslide

klassieken
toets
wel leren
niet leren
betekenis aspecten muziek
jaartal waarop Poetica is geschreven
doelen van tragedie voor Grieken
invloed klassieke tijd op huidige tijd
naam Griekse tempel
jaartallen wereldgesch vs kunstgesch
verhouding wereldgesc -kunstgesc
kenmerken harmonie muziek

Slide 15 - Sleepvraag

H3 vroegrenaissance
lijnperspectief
Bij de lijnperspectief speelt de horizon een grote rol. Op de horizon liggen namelijk verdwijnpunten (ook vluchtpunten genoemd) van horizontale lijnen.

Slide 16 - Tekstslide

                               Vergelijk jouw schematische samenvatting met die van de docent. Welke begrippen heb jij wel genoemd die de docent niet heeft genoemd? 

                               Bedenk bij beide paragrafen één mogelijke toetsvraag. Probeer verder te denken dan reproductievragen. 

                               Bekijk de leerdoelen op Learnbeat. Kruis aan welke leerdoelen van de tot nu toe behandelde paragrafen jij hebt behaald en waar je nog de kennis of het inzicht voor mist.  



 
3.3 Vlaamse polyfonie
opdracht
opdracht
opdracht
toetsvraag
Een voorbeeld van een toetsvraag gericht op reproductie is:

Noem twee eigenschappen van de 'danse basse'. 

Zo'n vraag is letterlijk te leren en vraagt geen inzicht of toepassing van geleerde begrippen. Deze vragen krijg je incidenteel, maar leveren weinig punten op en bereiden je ook niet voldoende voor op het examen. 

Slide 17 - Tekstslide

                                Onderstreep de belangrijkste begrippen en maak een schematische samenvatting van paragraaf 5 'Weten en meten'. Hou de leerdoelen (Learnbeat of LessonUp) bij de hand om te kijken waar jouw schematische samenvatting aan moet voldoen. 

                                
3.5 Weten en meten
opdracht

Slide 18 - Tekstslide