• Wat is LessonUp
  • Zoeken
  • Kanalen
  • aiToolsTab

Zoeken

Verfijn je zoekresultaten

Mentorles
Kies schooltype
Kies niveau
Kies Leerjaar SO
be
Lessen
Lesplannen?Wat is dit?
Lesplannen zijn complete en interactieve lespakketten, opgebouwd uit LessonUp-lessen, extra informatie en/of lesmaterialen.

Lesplannen zijn bedoeld voor docenten en kunnen niet met leerlingen worden gedeeld.

267 lesplannen Mentorles

Op zoek naar interactief lesmateriaal Mentorles? Bekijk hier de online lesplannen Mentorles van andere docenten.

Lesplan met 8 lessen
Thematisch Nederlands - Verslag schrijven
Thema 'ik en mijn leefstijl'
BiologieGezondheidskunde+3PraktijkonderwijsMiddelbare schoolvmbo, mavo, havo, vwoLeerjaar 1-6
<nader te bepalen>
les 1 - introductie thema gezondheid
les 2 - energiedrankjes
Lesplan met 7 lessen
Wijzer in geldzaken
Deze lessenserie Thematisch Nederlands is opgebouwd uit verschillende lessen van het kanaal 'Wijzer in Geldzaken'. Tijdens deze lessenserie doen de leerlingen basiskennis op over onderstaande onderwerpen. Met de eindopdracht laten leerlingen zien wat ze gedurende de lessenserie geleerd hebben door een poster te ontwerpen met daarop 5 tips om goed om te gaan met geld. De lessenserie is als volgt opgebouwd:GeldezelsInkomsten en uitgavenSparen en lenenReclame en verleidingenGeld verdienenJij en je mobieltjeEindopdracht - Bedwing de bling
BurgerschapBurgerschapskunde+7MBOBasisschoolPraktijkonderwijsMiddelbare schoolvmbo, mavo, havo, vwoGroep 5-8Leerjaar 1-6Studiejaar 1-4
Les 1 - geldezels
LeerdoelenAan het einde van deze les...kun je uitleggen wat een geldezel is.kun je uitleggen waarom het strafbaar is om als geldezel te werkenken je de gevolgen als je gepakt wordt als geldezel.
les 2 - inkomsten en uitgaven
LeerdoelenAan het einde van de les ... kun je een overzicht maken van je inkomsten en uitgaven.kun je vertellen hoeveel geld je uitgeeft in een maand, en waaraan je geld uitgeeft.begrijp je de gevolgen van het uitgeven van geld.weet je het verschil tussen noodzakelijke en minder noodzakelijke uitgaven.weet je dat je niet meer geld moet uitgeven dan je hebt.
les 3 - sparen en lenen
LeerdoelenAan het einde van de les ... weet je wat de risico's zijn als je geld uitleent.weet je wat de risico's zijn als je zelf geld leent.begrijp je de gevolgen als je geleend geld niet terugbetaalt.
Lesplan met 7 lessen
Thematisch Nederlands - Wijzer in geldzaken
Deze lessenserie Thematisch Nederlands is opgebouwd uit verschillende lessen van het kanaal 'Wijzer in Geldzaken'. Tijdens deze lessenserie doen de leerlingen basiskennis op over onderstaande onderwerpen. Met de eindopdracht laten leerlingen zien wat ze gedurende de lessenserie geleerd hebben door een poster te ontwerpen met daarop 5 tips om goed om te gaan met geld. De lessenserie is als volgt opgebouwd:GeldezelsInkomsten en uitgavenSparen en lenenReclame en verleidingenGeld verdienenJij en je mobieltjeEindopdracht - Bedwing de bling
BurgerschapBurgerschapskunde+7MBOBasisschoolPraktijkonderwijsMiddelbare schoolvmbo, mavo, havo, vwoGroep 5-8Leerjaar 1-6Studiejaar 1-4
Les 1 - geldezels
LeerdoelenAan het einde van deze les...kun je uitleggen wat een geldezel is.kun je uitleggen waarom het strafbaar is om als geldezel te werkenken je de gevolgen als je gepakt wordt als geldezel.
les 2 - inkomsten en uitgaven
LeerdoelenAan het einde van de les ... kun je een overzicht maken van je inkomsten en uitgaven.kun je vertellen hoeveel geld je uitgeeft in een maand, en waaraan je geld uitgeeft.begrijp je de gevolgen van het uitgeven van geld.weet je het verschil tussen noodzakelijke en minder noodzakelijke uitgaven.weet je dat je niet meer geld moet uitgeven dan je hebt.
les 3 - sparen en lenen
LeerdoelenAan het einde van de les ... weet je wat de risico's zijn als je geld uitleent.weet je wat de risico's zijn als je zelf geld leent.begrijp je de gevolgen als je geleend geld niet terugbetaalt.
Lesplan met 7 lessen
Groepsdynamica VO
BurgerschapMentorlesHBOBasisschoolMiddelbare schoolvmbo, mavo, havo, vwoGroep 7,8Leerjaar 1-6
Introductietekst HIER
DE START - VORMENHet jaar begint, sommige leerlingen kennen elkaar sommige niet. Kennismaken kan op heel veel verschillende manieren. De eerste week introduceer je jezelf als docent door iets over jezelf te vertellen. Vertel naast de allerdaagse, schoolse zaken ook vijf dingen over jezelf die de leerling niet verwacht; waar je bent opgegroeid, wie is je creatieve buurman of wat is je favoriete voetbalclub.
Lesplan met 10 lessen
VO: Respect 2017-2018
Dit is het respect-lesplan voor het schooljaar 2017-2018. We beginnen het jaar met groepsdynamiek. Daarna gaan we verder met de Week tegen het Pesten, gevolgd door de Week van Respect. Let's go!
BurgerschapMentorlesMBOBasisschoolMiddelbare schoolvmbo, mavo, havo, vwoGroep 7,8Leerjaar 1-6Studiejaar 1-4
Start schooljaar - Groepsdynamiek
Start het schooljaar met groepsdynamiek!De eerste weken van het schooljaar zijn belangrijk om van de groep een klas te maken waar iedereen zich thuis voelt. Deze lessenreeksen voor VO van zes lessen gaat over groepsdynamiek: hoe maak je van je klas een groep die op een prettige manier met elkaar omgaan? Na deze lessenreeks ken je de kwaliteiten/talenten van je leerlingen, kennen de leerlingen elkaar beter en heb je een prettige groep gevormd met afspraken waar iedereen zich veilig bij voelt!
Week tegen pesten - 18-22 september
De Week Tegen Pesten (18 t/m 22 september 2017) gaat dit jaar over online pesten. In deze week helpen we leraren met tips en tools voor het voorkomen en aanpakken van online pesten.REF heeft voor ieder niveau een serie van 3 lessen ontwikkeld om samen met je klas (online) pesten bespreekbaar te maken en terug te dringen.Respect Education Foundation heeft speciaal een drietal lessen gemaakt over (online) pesten die je met je klas kan doen om pesten bespreekbaar te maken en tegen te gaan.
Week van Respect - 6-12 november
In de Week van Respect gaan zoveel mogelijk jongeren aan de slag om samen te zorgen voor een 'Respectzone', een omgeving waar iedereen zich veilig en gewaardeerd voelt en waar je wordt geaccepteerd zoals je bent. Uitgangspunt daarbij is dat je de ander behandelt zoals je zelf behandeld wilt worden. Natuurlijk is dit iedere dag belangrijk, maar de Week van Respect biedt bij uitstek de gelegenheid om met jongeren te bespreken wat er nodig is om de Respectzone te realiseren en dit vervolgens ook te gaan doen!Ben je benieuwd naar de Week van Respect? Ga dan HIER naar de website.
Lesplan met 9 lessen
Periode 3 LJ2: Thema Ik en financiën: Rekenen met geld, omgaan met geld
Voor het vaststellen van de inhoud en het formuleren van de leerdoelen zijn documenten van SLO.nl geraadpleegd, waaronder Passende Perspectieven Praktijkonderwijs Leerroutes Rekenen, Doelenoverzichten Rekenen en Referentiekader Rekenen, maar vooral ook wordt gekeken naar Burgerschap: Hoe om te gaan met geldzaken. Leerlingen leren met geld omgaan met de lessenserie van Wijzer In Geldzaken.nl, een initiatief van het ministerie van financiën. Lespaketten zijn gratis te bestellen en er zijn kant en klare lessen en filmpjes te vinden op de site van geldlessen.nl Ook zijn er veel rekenvoorbeelden verwerkt in de lessenseries van geldlessen.nl.Daarnaast heeft Schoolblocks een lessenserie gemaakt over Sparen en schulden; die is te vinden in dit thema Ik en financiën, leerjaar 2, bij het onderdeel Burgerschap.
MentorlesRekenenPraktijkonderwijsLeerjaar 1,2
geldlessen.nl, serie "bedwing de bling" (thema van 2023)zie wijzeringeldzaken.nl onder andere: reclame en verleidingen, sparen, schulden en uitgeven, word geen geldezel. Bestel de lespaketten tijdig: week van het geld is altijd ergens in maart.
les 1
les 2
Lesplan met 25 lessen
Jaaroverzicht + documenten locatie ZS
Onderstaand vind je per maand nuttige bijeenkomsten en documenten.
GsMentorles+1PraktijkonderwijsMiddelbare schoolWOvmbo, mavo, havo, vwoLeerjaar 1-6
augustus
LessonUp start schooljaar PrODeze LessonUp kun je gebruiken tijdens de startbijeenkomst met je nieuwe leerlingen.Kopieer de LessonUp naar je eigen map en pas hem aan waar nodig. Voeg zelf eventueel een kennismakingsactiviteit toe.
10-09-2024
LessonUp informatieavond VMBO leerjaar 1 t/m 3 Let op: Deze LessonUp kun je gebruiken tijdens de informatieavond. Kopieer de LessonUp naar je eigen map en pas hem aan waar nodig.
september (oud)
LessonUp informatieavond VMBO leerjaar 1 t/m 3Let op: Deze LessonUp kun je gebruiken tijdens de informatieavond van de VMBO basis-klassen. De presentatie is aangevuld met informatie over de toetsweken.Kopieer de LessonUp naar je eigen map en pas hem aan waar nodig.
Lesplan met 11 lessen
Theatervoorstelling: VAN TWEE KANTEN
BurgerschapBurgerschapskunde+9Middelbare schoolvmbo, mavo, havo, vwoLeerjaar 1-6
Bij een discussie, meningsverschil of ruzie wil je vaak dat men 'jouw' kant van het verhaal kent, het met je eens is en het liefts ook nog dat ze jouw kant ondersteunen. Je bent dan ook vaak meer bezig met anderen overtuigen dan te luisteren naar de ander. Maar als alles verschillende kanten heeft, bestaan er dan ook verschillende waarheden? En als je beide sterk overtuigd bent, kun je er dan wel uitkomen? En wat leerlingen en docenten vinden, dat verschilt toch ook? In de voorstelling VAN TWEE KANTEN worden verschillende respect-situaties uitgespeeld en geeft het publiek na elke scene zijn mening. Elke situatie is anders en alles heeft twee of meerdere kanten. Je bekijk met je klas alle scenarios en geeft steeds je mening. In deze leerlijn kun je in de klas aan de slag met respectlessen die aansluiten bij de voorstelling. Hoe zit het eigenlijk met jouw mening? Hoe vaak luister jij echt naar de argumenten of mening van een ander? Bespreek in de klas de vragen na en kies uit het lesaanbod één of meer vervolglessen. Bij elke scene zijn lessen te vinden die aansluiten bij de gespeelde dillema's. De lessen zijn met een druk op de knop te gebruiken op het smartbord en bevatten uitleg voor de docent en (eventuele) bijlagen om te printen.Veel succes en vooral veel plezier!
Scene 1 - Waar is da feestje
In deze scene wil Louis lekker feesten, het is immers zijn verjaardag en hij wordt maar één keert 16. Zijn zus heeft de dag erna een examen biologie. Ze vinden beide dat de ander 'respect' moet tonen...Bespreek de vragen van de voorstelling klassikaal nogmaals na. Bekijk eventueel voor het nabespreken hoe jouw school/groep gemiddeld heeft geantwoord. Wie wil zijn mening delen?1) Respect!?Wie heeft er volgens jullie geen respect voor de ander en waarom?Wat betekent wederzijds respect eigenlijk?2) Hoe hadden ze dit kunnen voorkomen?
Scene 2 - Strafstudie
In deze scene bezoekt de vader van Jana de directrice van de school. Er is duidelijk spanning. Vader is vooral kwaad. Belangrijk in deze scene is dat beide rollen hun argumenten baseren op aannames. Er zijn dingen gebeurd waar beide partijen niet alle informatie hebben om een goede beslissing te nemen...Bespreek de vragen van de voorstelling klassikaal nogmaals na.Bekijk eventueel voor het nabespreken hoe jouw school/groep gemiddeld heeft geantwoord. Wie wil zijn mening delen?1) Respect!? Wie heeft er volgens jullie geen respect in deze scene en waarom?Wat zou de situatie veranderen?2) Hoe vinden jullie dat dit opgelost moet worden?
Lesplan met 21 lessen
Leerlijn Burgerschap
Hier vind je de Respect-BugerschapsLeerlijn. De lijn is opgeknipt in vijf periodes. De aangeboden lessen zijn een selectie van al ons lesmateriaal en zijn thematisch ingedeeld. Ook zijn er lessen bijgeovoegd die passen bij de landelijke thema weken ij het onderwijs. Meer weten of vragen?Neem gerust contact met ons op: Burgerschap@repsectfoundation.nlVeel plezier!
BurgerschapBurgerschapskunde+6BasisschoolGroep 1,2,5,6,7,8
Periode 1 Start van het SchooljaarThema: Samenwerken, Ontmoeten en Afspraken maken #Goudenweken & #Week tegen Pesten
De start van het schooljaar wordt ook wel de gouden weken genoemd. De weken waarin de groepsvorming van start gaat. In elke klas staan de afspraken weer centraal. Waarom?Als groepen worden gevormd start het groepsdynamisch proces. De eerste zes weken zijn cruciaal voor het vormen van de groepsnorm. Als leerkracht en begeleider van de groep is het dus van belang dat je de NORM stelt. Hoe gaan we met elkaar om, wat kan wel en niet en vooral waarom!Iedere leerling zal in de groep zijn plek moeten vinden. GoepsdynamicaOnderstaand vind je zes lessen Groepsdynamica die passen bij de fasen van groepsdynamiek voor midden- en bovenbouw. De les Wie ben jij voor de kleuters, Fantasievolle Femke voor onderbouw en In de Mix voor de bovenbouw.Week tegen PestenDe themaweek 'Week tegen Pesten' valt elk jaar in September. Voor deze week ontwikkelen we jaarlijks lesmateriaal. Een selectie van deze lessen is onderaan te vinden. Voor de meest recente les kun je ook terrecht op de startpagina van ons leskanaal. Kijk zelf wat het beste past bij jouw groep.Bugerschapsdomeinen:- Macht en inspraak- Vrijheid gelijkheid- Denk- en handelswijzen
PERIODE 2 Na de herfstvakantieThema: luisteren & reflecteren #Week van respect
Als je praat herhaal je wat je al weet, als je luistert kun je iets nieuws leren. Luisteren, een belangrijke maar ook moeilijke vaardigheid. In de gehaaste wereld lijkt het nog meer een uitdaging te worden. Maar ook kijken naar jezelf en waar jouw meningen op gebasseerd zijn zijn onderdeel van deze periode. Waarom?Als je vaak oefent met actief luisteren en reflecteren word je er steeds beter in. Luisteren en iets opnieuw bekijken zijn belangrijke vaardigheden om te ontwikkelen. Luisteren en kunnen reflecteren zijn niet alleen waardevol bij het opvolgen van instructies en opdrachten maken maar juist het sociale aspect luisteren en kritsische aspect van reflectie dragen bij aan; begrip voor elkaar, meningvormen én moraliteitontwikkeling.Luisteren en refelcterenOnderstaand vind voor de kleuters Ik luister, voor onderbouw VoorleesRace, voor de middenbouw Bananen uit je oren en voor bovenbouw Re: spect opnieuw kijken. Week van RespectDe tweede week van November is het de nationale Week van Respect. Hievoor ontwikkelen we natuurlijk al jaren lesmateriaal.Wil jouw school meedoen kijk dan snel op de campagne site hoe je je aanmeld. Aan de slag met lesmatriaal? Voor de meest recente respect-les kun je ook terrecht op de startpagina van ons leskanaal.Kijk zelf wat het beste past bij jouw groep.Bugerschapsdomeinen:- Solidariteit- Diversiteit- Vrijheid gelijkheid- Denk- en handelswijzen
Periode 3na de kerstevakantieThema: Meningen vormen, hebben en uiten #zilverenweken
Wat is een mening eigenlijk en hoe kom je er aan?Je mening is eigenlijk niets anders dan datgene wat je op ditmoment gewoon vindt. Meningen zijn dynamisch en veranderenin de loop van ons leven. Maar hoe kom je er aan, hoe vertel je een ander wat je vindt en hoe luiter je naar een ander?Waarom:Zilveren weken zijn de weken om groepdynamica weer even te verkennen en de afspraken te herhalen. In dit thema kun je dat doen door aan de slag te gaan met meningen. Meningen komen ergens vandaan en dat is best interessant om te onderzoeken. Iedereen heeft ze maar wist je dat je ze ook kunt veranderen en bijstellen. Van mening veranderen is namelijk nuttig en veel minder vreemd dan je denkt. Het enige wat je nodig hebt is wat lef om je mening bij te stellen.Zilveren wekenHieronder vind je de les Happy new year om na de kerstkakantie mee aan de slag te gaan ten behoeve van de zilveren weken.Meningen vormen, hebben en uiten.Onderstaand vind lessen voor de kleuters Wat vind jij? voor de onderbouw Regenboog aan meningen midden/boven bouw Alles is gekleurd en specifiek voor bovenbouw #Loveattack Kijk zelf wat het beste past bij jouw groep.Bugerschapsdomeinen:
Lesplan met 7 lessen
Thematisch Nederlands - Wijzer in geldzaken
Deze lessenserie Thematisch Nederlands is opgebouwd uit verschillende lessen van het kanaal 'Wijzer in Geldzaken'. Tijdens deze lessenserie doen de leerlingen basiskennis op over onderstaande onderwerpen. Met de eindopdracht laten leerlingen zien wat ze gedurende de lessenserie geleerd hebben door een poster te ontwerpen met daarop 5 tips om goed om te gaan met geld. De lessenserie is als volgt opgebouwd:GeldezelsInkomsten en uitgavenSparen en lenenReclame en verleidingenGeld verdienenJij en je mobieltjeEindopdracht - Bedwing de bling
BurgerschapBurgerschapskunde+7MBOBasisschoolPraktijkonderwijsMiddelbare schoolvmbo, mavo, havo, vwoGroep 5-8Leerjaar 1-6Studiejaar 1-4
Les 1 - geldezels
LeerdoelenAan het einde van deze les...kun je uitleggen wat een geldezel is.kun je uitleggen waarom het strafbaar is om als geldezel te werkenken je de gevolgen als je gepakt wordt als geldezel.
les 2 - inkomsten en uitgaven
LeerdoelenAan het einde van de les ... kun je een overzicht maken van je inkomsten en uitgaven.kun je vertellen hoeveel geld je uitgeeft in een maand, en waaraan je geld uitgeeft.begrijp je de gevolgen van het uitgeven van geld.weet je het verschil tussen noodzakelijke en minder noodzakelijke uitgaven.weet je dat je niet meer geld moet uitgeven dan je hebt.
les 3 - sparen en lenen
LeerdoelenAan het einde van de les ... weet je wat de risico's zijn als je geld uitleent.weet je wat de risico's zijn als je zelf geld leent.begrijp je de gevolgen als je geleend geld niet terugbetaalt.
Lesplan met 16 lessen
Mentoraat
Deze mentorlessen kun je gebruiken om een goede invulling te geven aan je mentortijd. De lessen kunnen in gedeeltes gegeven worden, je kunt ze aanpassen zoals jij ze wilt gebruiken.
MentorlesStudievaardighedenMiddelbare schoolvmbo, mavo, havo, vwoLeerjaar 1,2
Mentorlessen Periode 2
Lesplan met 7 lessen
Thematisch Nederlands - Wijzer in geldzaken
Deze lessenserie Thematisch Nederlands is opgebouwd uit verschillende lessen van het kanaal 'Wijzer in Geldzaken'. Tijdens deze lessenserie doen de leerlingen basiskennis op over onderstaande onderwerpen. Met de eindopdracht laten leerlingen zien wat ze gedurende de lessenserie geleerd hebben door een poster te ontwerpen met daarop 5 tips om goed om te gaan met geld. De lessenserie is als volgt opgebouwd:GeldezelsInkomsten en uitgavenSparen en lenenReclame en verleidingenGeld verdienenJij en je mobieltjeEindopdracht - Bedwing de bling
BurgerschapBurgerschapskunde+7MBOBasisschoolPraktijkonderwijsMiddelbare schoolvmbo, mavo, havo, vwoGroep 5-8Leerjaar 1-6Studiejaar 1-4
Les 1 - geldezels
LeerdoelenAan het einde van deze les...kun je uitleggen wat een geldezel is.kun je uitleggen waarom het strafbaar is om als geldezel te werkenken je de gevolgen als je gepakt wordt als geldezel.
les 2 - inkomsten en uitgaven
LeerdoelenAan het einde van de les ... kun je een overzicht maken van je inkomsten en uitgaven.kun je vertellen hoeveel geld je uitgeeft in een maand, en waaraan je geld uitgeeft.begrijp je de gevolgen van het uitgeven van geld.weet je het verschil tussen noodzakelijke en minder noodzakelijke uitgaven.weet je dat je niet meer geld moet uitgeven dan je hebt.
les 3 - sparen en lenen
LeerdoelenAan het einde van de les ... weet je wat de risico's zijn als je geld uitleent.weet je wat de risico's zijn als je zelf geld leent.begrijp je de gevolgen als je geleend geld niet terugbetaalt.
Lesplan met 7 lessen
Thematisch Nederlands - Wijzer in geldzaken
Deze lessenserie Thematisch Nederlands is opgebouwd uit verschillende lessen van het kanaal 'Wijzer in Geldzaken'. Tijdens deze lessenserie doen de leerlingen basiskennis op over onderstaande onderwerpen. Met de eindopdracht laten leerlingen zien wat ze gedurende de lessenserie geleerd hebben door een poster te ontwerpen met daarop 5 tips om goed om te gaan met geld. De lessenserie is als volgt opgebouwd:GeldezelsInkomsten en uitgavenSparen en lenenReclame en verleidingenGeld verdienenJij en je mobieltjeEindopdracht - Bedwing de bling
BurgerschapBurgerschapskunde+7MBOBasisschoolPraktijkonderwijsMiddelbare schoolvmbo, mavo, havo, vwoGroep 5-8Leerjaar 1-6Studiejaar 1-4
Les 1 - geldezels
LeerdoelenAan het einde van deze les...kun je uitleggen wat een geldezel is.kun je uitleggen waarom het strafbaar is om als geldezel te werkenken je de gevolgen als je gepakt wordt als geldezel.
les 2 - inkomsten en uitgaven
LeerdoelenAan het einde van de les ... kun je een overzicht maken van je inkomsten en uitgaven.kun je vertellen hoeveel geld je uitgeeft in een maand, en waaraan je geld uitgeeft.begrijp je de gevolgen van het uitgeven van geld.weet je het verschil tussen noodzakelijke en minder noodzakelijke uitgaven.weet je dat je niet meer geld moet uitgeven dan je hebt.
les 3 - sparen en lenen
LeerdoelenAan het einde van de les ... weet je wat de risico's zijn als je geld uitleent.weet je wat de risico's zijn als je zelf geld leent.begrijp je de gevolgen als je geleend geld niet terugbetaalt.
Lesplan met 16 lessen
Mentorlessen klas 1
Deze mentorlessen kun je gebruiken om een goede invulling te geven aan je mentortijd. De lessen kunnen in gedeeltes gegeven worden, je kunt ze aanpassen zoals jij ze wilt gebruiken.
MentorlesMiddelbare schoolvmbo, mavo, havo, vwoLeerjaar 1
Mentorlessen Periode 2
Lesplan met 12 lessen
Themaweek 24-25 Gezondheid
BurgerschapMentorles+1PraktijkonderwijsLeerjaar 1-5
maandag - Fysieke gezondheid - theoretische les
maandag - Fysieke gezondheid - praktische les
dinsdag - mentale gezondheid - theoretische les
Lesplan met 12 lessen
Themaweek 24-25 Gezondheid
BurgerschapMentorles+1PraktijkonderwijsLeerjaar 1-5
maandag - Fysieke gezondheid - theoretische les
maandag - Fysieke gezondheid - praktische les
dinsdag - mentale gezondheid - theoretische les
Lesplan met 9 lessen
DiVa je online leven
Ondersteuning bij de OLT module DiVa je online leven of je leven online.
Digitale Vaardigheden+5Middelbare schoolvmbo, mavo, havo, vwoLeerjaar 1,2
InleidingHet leven van een kind van jouw leeftijd is niet te vergelijken met het leven je ouders toen ze zo oud waren als jij nu bent. Het grootste verschil is dat je leven zich niet alleen maar thuis op school of buiten met vrienden afspeelt maar ook voor een groot gedeelte online. Je speelt games, je kijkt op YouTube hoe anderen games spelen, je praat met je vrienden via whatsapp of hebt in DM contact met je online vrienden die je nog nooit live hebt gezien. Jouw wereld is veel groter dan de wereld van je ouders. Het is goed om in die online wereld de weg te weten, weten hoe je je hoort te gedragen en waar je op moet letten. Niet alles wat je ziet is waar vaak is wat je ziet leuk en grappig maar is het dat ook wel echt?Met behulp van deze module over je online leven, of je leven online leer je de weg vinden en hoe je je het beste kunt gedragen zodat je geen spijt hoeft te krijgen van foto’s of reacties. In dit online boek vul je vragen in, voeg je plaatjes toe en verzamel je tips over een gezond online leven. Tijdens de les gaan we met elkaar in gesprek en delen we tips met elkaar.Week 1Maandag 18 november tot vrijdag 22 novemberWe hebben in de vorige periode vooral gekeken hoe je de iPad op een goede manier in de les kunt gebruiken. We vullen de evaluatie in over periode 1. Dit is anoniem dus je mag echt wel je eigen mening geven zonder dat dit invloed heeft. Het is wel belangrijk dat je verbeterpunten kunt aangeven als je iets stom of saai vond.h
Lesplan met 8 lessen
Start schooljaar Leerjaar 1
BurgerschapMentorlesBasisschoolPraktijkonderwijsMiddelbare schoolvmbo, mavo, havo, vwoGroep 5-8Leerjaar 1-6
Start schooljaar leerlingen 2024-2025
schoolblocks back to school!-quiz 2024
overkoepelende documenten Groepsdynamiek
De kracht van groepsdynamicaDit beroepsproduct is een ideeën- en receptenboek met activerende werkvormen, gericht op de groepsdynamica van een klas. De basis van het product zijn de opeenvolgende-fasen-theorieën van Tuckman (1956): forming, norming, storming, performing en adjourning.
Lesplan met 1 les
Kennismaking mentoren klas 1
MentorlesMiddelbare schoolvmbo t, havo, vwoLeerjaar 1
Lesplan met 7 lessen
Thematisch Nederlands - Wijzer in geldzaken
Deze lessenserie Thematisch Nederlands is opgebouwd uit verschillende lessen van het kanaal 'Wijzer in Geldzaken'. Tijdens deze lessenserie doen de leerlingen basiskennis op over onderstaande onderwerpen. Met de eindopdracht laten leerlingen zien wat ze gedurende de lessenserie geleerd hebben door een poster te ontwerpen met daarop 5 tips om goed om te gaan met geld. De lessenserie is als volgt opgebouwd:GeldezelsInkomsten en uitgavenSparen en lenenReclame en verleidingenGeld verdienenJij en je mobieltjeEindopdracht - Bedwing de bling
BurgerschapBurgerschapskunde+7MBOBasisschoolPraktijkonderwijsMiddelbare schoolvmbo, mavo, havo, vwoGroep 5-8Leerjaar 1-6Studiejaar 1-4
Les 1 - geldezels
LeerdoelenAan het einde van deze les...kun je uitleggen wat een geldezel is.kun je uitleggen waarom het strafbaar is om als geldezel te werkenken je de gevolgen als je gepakt wordt als geldezel.
les 2 - inkomsten en uitgaven
LeerdoelenAan het einde van de les ... kun je een overzicht maken van je inkomsten en uitgaven.kun je vertellen hoeveel geld je uitgeeft in een maand, en waaraan je geld uitgeeft.begrijp je de gevolgen van het uitgeven van geld.weet je het verschil tussen noodzakelijke en minder noodzakelijke uitgaven.weet je dat je niet meer geld moet uitgeven dan je hebt.
les 3 - sparen en lenen
LeerdoelenAan het einde van de les ... weet je wat de risico's zijn als je geld uitleent.weet je wat de risico's zijn als je zelf geld leent.begrijp je de gevolgen als je geleend geld niet terugbetaalt.
Lesplan met 3 lessen
HOMIES: LGBTQIAP
Met deze les over LGBTQIAP willen wij de leerlingen aan het denken zetten over seksuelediversiteit: wat is dit en nog belangrijker wat vinden zij hiervan? De les bestaat uit tweeafleveringen van HOMIES met verschillende opdrachten. In dit lesplan vindt u hetlesprogramma dat u zelf in de klas met uw leerlingen kunt uitvoeren.
BiologieGezondheidskunde+2Middelbare schoolvmbo, mavo, havo, vwoLeerjaar 1-4
1. Stellingenspel
Duur: 10 minutenDoel:Leerlingen alert maken en op een speelse manier laat nadenken over het thema LGBTQIAP.
2. Herken de HOMO
Duur: 10 minutenDoel:Leerlingen laten nadenken over de vooroordelen die ze zelf misschien (onbewust) hebben.Laat een gesprek ontstaan over gelijkheid tussen verschillende soorten mensen. Je bent goed zoals je bent.De opdracht:In deze les staat een aantal foto’s van bekende en minder bekende mensen. Deze mensen zijn homo, hetero, bi of transgender. De leerlingen krijgen de opdracht om aan de hand van de foto te bepalen wat hij of zij is. Dit kunnen leerlingen met hun device doen, maar deze sleepvraag is ook alleen op het centrale scherm te maken. Haal hiervoor het vinkje bij 'Devices in de klas' weg.
Lesplan met 37 lessen
Beeld bij je Boek: transkoloniale werken
Meer dan ooit ligt de focus in onze wereld op hoe wij met elkaar omgaan en hoe we naar elkaar kijken. Vanuit welk perspectief kijk je naar de geschiedenis en wordt het niet tijd om vanuit andere kanten naar onszelf en anderen te kijken? Beeld en Geluid op school heeft boeken verzameld waarbij die 'andere kijk' en het 'andere verhaal' centraal staat. Ze vroeg aan een aantal schrijvers met transkoloniale roots hun top 5 te geven van boeken die absoluut gelezen moeten worden, die een noodzaak hebben. Dit resulteert in onderstaande lijst van must reads - ingeleid door de schrijvers. Met stip op één: Wij slaven van Suriname van Anton de Kom.Beeld en Geluid op school zocht beeld bij deze boeken om leerlingen te helpen inzicht te krijgen bij een boek (zie ook de Kijklijst van Nesciolijst). De boeken die zeker geschikt zijn voor de leeslijst (bovenbouw havo/vwo) kregen de meeste aandacht. De andere pareltjes worden wat korter behandeld. Work in progress Deze lijst is nog niet af. De redactie (Gepco de Jong - docent Nederlands, Karlijn Naaijkens - oud docent Nederlands en educatief medewerker bibliotheek, Rik Binnendijk, Amy Welten, Saskia de Vries - researchers Beeld en Geluid) blijft boeken toevoegen. Dus ... kijk, bekijk en gebruik het in de klas. En denk met ons mee! Heb je zelf nog tips (titels én fragmenten uit de collectie) - geef het door via opschool@beeldengeluid.nl. VMBOVind je dit een fijne constructie en geef je les op het VMBO? Stuur tips van titels en fragmenten naar opschool@beeldengeluid.nl. In het najaar willen we ook hiervoor een lijst met boeken gaan samenstellen - met jullie input.
GeschiedenisMaatschappijkunde+4Middelbare schoolvmbo, mavo, havo, vwoLeerjaar 1-6
Lesplan met 21 lessen
Leerlijn Burgerschap
Hier vind je de Respect-BugerschapsLeerlijn. De lijn is opgeknipt in vijf periodes. De aangeboden lessen zijn een selectie van al ons lesmateriaal en zijn thematisch ingedeeld. Ook zijn er lessen bijgeovoegd die passen bij de landelijke thema weken ij het onderwijs. Meer weten of vragen?Neem gerust contact met ons op: Burgerschap@repsectfoundation.nlVeel plezier!
BurgerschapBurgerschapskunde+6BasisschoolGroep 1,2,5,6,7,8
Periode 1 Start van het SchooljaarThema: Samenwerken, Ontmoeten en Afspraken maken #Goudenweken & #Week tegen Pesten
De start van het schooljaar wordt ook wel de gouden weken genoemd. De weken waarin de groepsvorming van start gaat. In elke klas staan de afspraken weer centraal. Waarom?Als groepen worden gevormd start het groepsdynamisch proces. De eerste zes weken zijn cruciaal voor het vormen van de groepsnorm. Als leerkracht en begeleider van de groep is het dus van belang dat je de NORM stelt. Hoe gaan we met elkaar om, wat kan wel en niet en vooral waarom!Iedere leerling zal in de groep zijn plek moeten vinden. GoepsdynamicaOnderstaand vind je zes lessen Groepsdynamica die passen bij de fasen van groepsdynamiek voor midden- en bovenbouw. De les Wie ben jij voor de kleuters, Fantasievolle Femke voor onderbouw en In de Mix voor de bovenbouw.Week tegen PestenDe themaweek 'Week tegen Pesten' valt elk jaar in September. Voor deze week ontwikkelen we jaarlijks lesmateriaal. Een selectie van deze lessen is onderaan te vinden. Voor de meest recente les kun je ook terrecht op de startpagina van ons leskanaal. Kijk zelf wat het beste past bij jouw groep.Bugerschapsdomeinen:- Macht en inspraak- Vrijheid gelijkheid- Denk- en handelswijzen
PERIODE 2 Na de herfstvakantieThema: luisteren & reflecteren #Week van respect
Als je praat herhaal je wat je al weet, als je luistert kun je iets nieuws leren. Luisteren, een belangrijke maar ook moeilijke vaardigheid. In de gehaaste wereld lijkt het nog meer een uitdaging te worden. Maar ook kijken naar jezelf en waar jouw meningen op gebasseerd zijn zijn onderdeel van deze periode. Waarom?Als je vaak oefent met actief luisteren en reflecteren word je er steeds beter in. Luisteren en iets opnieuw bekijken zijn belangrijke vaardigheden om te ontwikkelen. Luisteren en kunnen reflecteren zijn niet alleen waardevol bij het opvolgen van instructies en opdrachten maken maar juist het sociale aspect luisteren en kritsische aspect van reflectie dragen bij aan; begrip voor elkaar, meningvormen én moraliteitontwikkeling.Luisteren en refelcterenOnderstaand vind voor de kleuters Ik luister, voor onderbouw VoorleesRace, voor de middenbouw Bananen uit je oren en voor bovenbouw Re: spect opnieuw kijken. Week van RespectDe tweede week van November is het de nationale Week van Respect. Hievoor ontwikkelen we natuurlijk al jaren lesmateriaal.Wil jouw school meedoen kijk dan snel op de campagne site hoe je je aanmeld. Aan de slag met lesmatriaal? Voor de meest recente respect-les kun je ook terrecht op de startpagina van ons leskanaal.Kijk zelf wat het beste past bij jouw groep.Bugerschapsdomeinen:- Solidariteit- Diversiteit- Vrijheid gelijkheid- Denk- en handelswijzen
Periode 3na de kerstevakantieThema: Meningen vormen, hebben en uiten #zilverenweken
Wat is een mening eigenlijk en hoe kom je er aan?Je mening is eigenlijk niets anders dan datgene wat je op ditmoment gewoon vindt. Meningen zijn dynamisch en veranderenin de loop van ons leven. Maar hoe kom je er aan, hoe vertel je een ander wat je vindt en hoe luiter je naar een ander?Waarom:Zilveren weken zijn de weken om groepdynamica weer even te verkennen en de afspraken te herhalen. In dit thema kun je dat doen door aan de slag te gaan met meningen. Meningen komen ergens vandaan en dat is best interessant om te onderzoeken. Iedereen heeft ze maar wist je dat je ze ook kunt veranderen en bijstellen. Van mening veranderen is namelijk nuttig en veel minder vreemd dan je denkt. Het enige wat je nodig hebt is wat lef om je mening bij te stellen.Zilveren wekenHieronder vind je de les Happy new year om na de kerstkakantie mee aan de slag te gaan ten behoeve van de zilveren weken.Meningen vormen, hebben en uiten.Onderstaand vind lessen voor de kleuters Wat vind jij? voor de onderbouw Regenboog aan meningen midden/boven bouw Alles is gekleurd en specifiek voor bovenbouw #Loveattack Kijk zelf wat het beste past bij jouw groep.Bugerschapsdomeinen:
Lesplan met 4 lessen
Les 1 plannen
EconomieMentorles+1BasisschoolMiddelbare schoolvmbo, mavo, havo, vwoGroep 1Leerjaar 1-3
In deze les ga je leren wat het verschil is tussen het noteren van het huiswerk en het maken van een overzichtelijke planning. Ook ga je leren hoe je een overzichtelijke planning kan maken en hoe je dit kunt volhouden.
1. WAt verwacht je?
Om je schoolwerk te kunnen organiseren is het maken van een goede planning van belang. Plannen = Plan maken en kiezen wat belangrijk isMaar waarom is plannen zo belangrijk?
2. Hoe doe je het nu?
Hoe houd jij je huiswerk bij op dit moment? Open de les en vul in:
Lesplan met 7 lessen
Groepsdynamica VO
BurgerschapMentorlesHBOBasisschoolMiddelbare schoolvmbo, mavo, havo, vwoGroep 7,8Leerjaar 1-6
Introductietekst HIER
DE START - VORMENHet jaar begint, sommige leerlingen kennen elkaar sommige niet. Kennismaken kan op heel veel verschillende manieren. De eerste week introduceer je jezelf als docent door iets over jezelf te vertellen. Vertel naast de allerdaagse, schoolse zaken ook vijf dingen over jezelf die de leerling niet verwacht; waar je bent opgegroeid, wie is je creatieve buurman of wat is je favoriete voetbalclub.
Lesplan met 2 lessen
Go Short Middenbouw 2022 - Helden
Welkom bij de lessenreeks van Go Short - International Short Film Festival Nijmegen. In 2022 biedt het festival een vertoningen aan van een filmprogramma met korte films over helden. Deze lessenreeks is bedoeld om te gebruiken bij de voorbereiding en nabespreking van de online vertoning. In de achtergrondinformatie is meer te vinden over het filmprogramma, extra opdracht ideëen en informatie over filmfestivals en filmmakers. Er zitten interactieve elementen in de les, deze kun je inzetten met devices van leerlingen (telefoons of tablets) maar je kunt ze ook gebruiken zonder devices. De leerlingen geven dan gewoon antwoord in de klas. Ook worden de antwoorden op de vragen niet opgeslagen als je de les anoniem geeft, dit is geen probleem voor het geven van de les, maar wel goed om te weten. Veel plezier en succes en laat ons vooral weten via educatie@goshort.nl wat je van de lessen vindt! Of geef via LessonUp sterren aan de les.
BurgerschapskundeICT-basisvaardigheden+2BasisschoolGroep 3-5
FilmeducatieFilmeducatie
Lesplan met 11 lessen
Theatervoorstelling: VAN TWEE KANTEN
BurgerschapBurgerschapskunde+9Middelbare schoolvmbo, mavo, havo, vwoLeerjaar 1-6
Bij een discussie, meningsverschil of ruzie wil je vaak dat men 'jouw' kant van het verhaal kent, het met je eens is en het liefts ook nog dat ze jouw kant ondersteunen. Je bent dan ook vaak meer bezig met anderen overtuigen dan te luisteren naar de ander. Maar als alles verschillende kanten heeft, bestaan er dan ook verschillende waarheden? En als je beide sterk overtuigd bent, kun je er dan wel uitkomen? En wat leerlingen en docenten vinden, dat verschilt toch ook? In de voorstelling VAN TWEE KANTEN worden verschillende respect-situaties uitgespeeld en geeft het publiek na elke scene zijn mening. Elke situatie is anders en alles heeft twee of meerdere kanten. Je bekijk met je klas alle scenarios en geeft steeds je mening. In deze leerlijn kun je in de klas aan de slag met respectlessen die aansluiten bij de voorstelling. Hoe zit het eigenlijk met jouw mening? Hoe vaak luister jij echt naar de argumenten of mening van een ander? Bespreek in de klas de vragen na en kies uit het lesaanbod één of meer vervolglessen. Bij elke scene zijn lessen te vinden die aansluiten bij de gespeelde dillema's. De lessen zijn met een druk op de knop te gebruiken op het smartbord en bevatten uitleg voor de docent en (eventuele) bijlagen om te printen.Veel succes en vooral veel plezier!
Scene 1 - Waar is da feestje
In deze scene wil Louis lekker feesten, het is immers zijn verjaardag en hij wordt maar één keert 16. Zijn zus heeft de dag erna een examen biologie. Ze vinden beide dat de ander 'respect' moet tonen...Bespreek de vragen van de voorstelling klassikaal nogmaals na. Bekijk eventueel voor het nabespreken hoe jouw school/groep gemiddeld heeft geantwoord. Wie wil zijn mening delen?1) Respect!?Wie heeft er volgens jullie geen respect voor de ander en waarom?Wat betekent wederzijds respect eigenlijk?2) Hoe hadden ze dit kunnen voorkomen?
Scene 2 - Strafstudie
In deze scene bezoekt de vader van Jana de directrice van de school. Er is duidelijk spanning. Vader is vooral kwaad. Belangrijk in deze scene is dat beide rollen hun argumenten baseren op aannames. Er zijn dingen gebeurd waar beide partijen niet alle informatie hebben om een goede beslissing te nemen...Bespreek de vragen van de voorstelling klassikaal nogmaals na.Bekijk eventueel voor het nabespreken hoe jouw school/groep gemiddeld heeft geantwoord. Wie wil zijn mening delen?1) Respect!? Wie heeft er volgens jullie geen respect in deze scene en waarom?Wat zou de situatie veranderen?2) Hoe vinden jullie dat dit opgelost moet worden?
Lesplan met 7 lessen
Lange leve de liefde 2.0
BurgerschapMentorles
Lesplan met 11 lessen
Theatervoorstelling: VAN TWEE KANTEN
BurgerschapBurgerschapskunde+9Middelbare schoolvmbo, mavo, havo, vwoLeerjaar 1-6
Bij een discussie, meningsverschil of ruzie wil je vaak dat men 'jouw' kant van het verhaal kent, het met je eens is en het liefts ook nog dat ze jouw kant ondersteunen. Je bent dan ook vaak meer bezig met anderen overtuigen dan te luisteren naar de ander. Maar als alles verschillende kanten heeft, bestaan er dan ook verschillende waarheden? En als je beide sterk overtuigd bent, kun je er dan wel uitkomen? En wat leerlingen en docenten vinden, dat verschilt toch ook? In de voorstelling VAN TWEE KANTEN worden verschillende respect-situaties uitgespeeld en geeft het publiek na elke scene zijn mening. Elke situatie is anders en alles heeft twee of meerdere kanten. Je bekijk met je klas alle scenarios en geeft steeds je mening. In deze leerlijn kun je in de klas aan de slag met respectlessen die aansluiten bij de voorstelling. Hoe zit het eigenlijk met jouw mening? Hoe vaak luister jij echt naar de argumenten of mening van een ander? Bespreek in de klas de vragen na en kies uit het lesaanbod één of meer vervolglessen. Bij elke scene zijn lessen te vinden die aansluiten bij de gespeelde dillema's. De lessen zijn met een druk op de knop te gebruiken op het smartbord en bevatten uitleg voor de docent en (eventuele) bijlagen om te printen.Veel succes en vooral veel plezier!
Scene 1 - Waar is da feestje
In deze scene wil Louis lekker feesten, het is immers zijn verjaardag en hij wordt maar één keert 16. Zijn zus heeft de dag erna een examen biologie. Ze vinden beide dat de ander 'respect' moet tonen...Bespreek de vragen van de voorstelling klassikaal nogmaals na. Bekijk eventueel voor het nabespreken hoe jouw school/groep gemiddeld heeft geantwoord. Wie wil zijn mening delen?1) Respect!?Wie heeft er volgens jullie geen respect voor de ander en waarom?Wat betekent wederzijds respect eigenlijk?2) Hoe hadden ze dit kunnen voorkomen?
Scene 2 - Strafstudie
In deze scene bezoekt de vader van Jana de directrice van de school. Er is duidelijk spanning. Vader is vooral kwaad. Belangrijk in deze scene is dat beide rollen hun argumenten baseren op aannames. Er zijn dingen gebeurd waar beide partijen niet alle informatie hebben om een goede beslissing te nemen...Bespreek de vragen van de voorstelling klassikaal nogmaals na.Bekijk eventueel voor het nabespreken hoe jouw school/groep gemiddeld heeft geantwoord. Wie wil zijn mening delen?1) Respect!? Wie heeft er volgens jullie geen respect in deze scene en waarom?Wat zou de situatie veranderen?2) Hoe vinden jullie dat dit opgelost moet worden?
Lesplan met 8 lessen
Module 1 Groepsvorming
MentorlesMiddelbare schoolvmbo, mavo, havo, vwoLeerjaar 1-6
Start schooljaar leerlingen 2024-2025
schoolblocks back to school!-quiz 2024
overkoepelende documenten Groepsdynamiek
De kracht van groepsdynamicaDit beroepsproduct is een ideeën- en receptenboek met activerende werkvormen, gericht op de groepsdynamica van een klas. De basis van het product zijn de opeenvolgende-fasen-theorieën van Tuckman (1956): forming, norming, storming, performing en adjourning.
LessonUp
Algemene voorwaardenPrivacy StatementCookie StatementContact
Nederlands