Wat is LessonUp
Lesbibliotheek
Kanalen
aiToolsTab
Inloggen
Start gratis
Zoeken
equalizer
Verfijn je zoekresultaten
Verfijn je zoekresultaten
Vak
Kies vak
Schooltype
Kies schooltype
Niveau
Kies niveau
Jaar
Kies leerjaar
Land
Nederland
Lessen
Lesplannen
?
Wat is dit?
Lesplannen zijn complete en interactieve lespakketten, opgebouwd uit LessonUp-lessen, extra informatie en/of lesmaterialen.
Lesplannen zijn bedoeld voor docenten en kunnen niet met leerlingen worden gedeeld.
14,401 lesplannen
Op zoek naar interactief lesmateriaal? Bekijk hier de online lesplannen van andere docenten.
Lesplan met
45 lessen
VMBO BB - FOUTLOOS REKENEN - Periode 1 Nieuw
Dit lesplan omvat alle lessen van Foutloos rekenen voor periode 1Onder het kopje aanvullende documenten vind je alle documenten die je gedurende periode 1 nodig hebt.De links naar de Jotforms voor verwerking van de tussenmetingen vind je onder iedere paragraaf.Naast de lessen vind je de leerdoelen van de les.
aanvullende documenten
Jotform voor resultaten 0-metin https://eu.jotform.com/242461260214344 Open in een nieuwe tab
Introles
1.1 Getalbegrip hele en decimale getallen
Leerdoelen:Ik kan het recept voor tellen in verschillende stappen benoemen (R).Ik kan het recept voor tellen in verschillende stappen nauwkeurig opschrijven (T1).Ik kan het recept voor tellen in verschillende stappen correct toepassen (T1).Ik kan het recept voor de positiewaarde van hele en decimale getallen benoemen (R).Ik kan het recept voor de positiewaarde van hele en decimale getallen nauwkeurig opschrijven (T1).Ik kan het recept voor de positiewaarde van hele en decimale getallen correct toepassen (T1).
Lesplan met
8 lessen
Thematisch Nederlands - Online omgangsvormen
Leerlingen communiceren en leren steeds steeds meer met media. Dit gaat veelal spelenderwijs, maar ze moeten ook leren om bewust en kritisch met media om te gaan. Wat is waar en wat is nep in de media? Hoe ga je met elkaar om op sociale media? Hoe zorg je ervoor dat je veilig bent op internet? En hoe kun je media gebruiken om jouw doelen te bereiken?In deze lessenserie leren leerlingen...wat digitale veiligheid inhoudtwat klasgenoten doenmediaproducties en bestanden te makene-mails te versturenLeerdoelenAan het einde van deze lessenserie...kun je uitleggen hoe je veilig kunt internetten.kun je een e-mail versturen.kun je uitleggen hoe je jouw mobiele telefoon het beste kunt gebruiken.kun je uitleggen hoe je om kunt gaan met verslaving op sociale media.kun je uitleggen hoe je nepnieuws kunt onderscheiden van echt nieuws.
Burgerschap
Praktijkonderwijs
Leerjaar 2
werkbladen en werkvormen gebundeld
les 1: startopdracht omgangsvormen
LeerdoelenAan het einde van deze les... kun je uitleggen wat omgangsvormen zijn.weet je dat omgangsvormen op straat, op school en thuis gelden.kun je uitleggen welke omgangsvormen je belangrijk vindt.
Les 2: Online omgangsvormen
Leerdoelen Aan het einde van deze les... kun je uitleggen wat online omgangsvormen zijn. kun je uitleggen waarom we op social media soms vergeten om netjes met elkaar om te gaan. kun je uitleggen waarom we likes zo belangrijk vinden.
Lesplan met
2 lessen
Geluid
Begrijpend lezen
Biologie
+6
Basisschool
Groep 5,6
We maken elke dag geluid. Dankzij geluid kunnen we met elkaar praten, muziek luisteren en naar elkaar toeteren. Maar wat is geluid eigenlijk? En hoe kan het dat we het niet kunnen zien, maar wel horen? Of kunnen we het tóch zien?
Geluid
Na deze les:weet ik hoe geluid zich verplaatst. kan ik een aantal belangrijke onderdelen van het oor noemen die nodig zijn om geluid te kunnen horen.kan ik het verschil uitleggen tussen hoge en lage tonen. begrijp ik de belangrijke woorden die met geluid te maken hebben.kan ik aan de hand van een instructievideo aan andere kinderen uitleggen hoe zij een proefje kunnen uitvoeren.
AFsluitende quiz
Speel met uw leerlingen de afsluitende quiz. In deze quiz testen zij hun kennis over het onderwerp en laten zij zien wat zij hebben geleerd over het onderwerp. Uw leerlingen kunnen meedoen met een wisbordje of kladblaadje, of zij kunnen meedoen met hun eigen device.
Lesplan met
47 lessen
FOUTLOOS REKENEN - PERIODE 1 - SCHOOLJAAR 25/26 (wordt nog bewerkt)
Dit lesplan omvat alle lessen van Foutloos rekenen voor periode 1Onder het kopje aanvullende documenten vind je alle documenten die je gedurende periode 1 nodig hebt. De links naar de Jotforms voor verwerking van de tussenmetingen vind je onder iedere paragraaf. Naast de lessen vind je de leerdoelen van de les.
aANVULLENDE DOCUMENTEN
iNTRODUCTIELES
Lesplan met
1 les
Het Wilhelmus
Canonvenster Willem van OranjeBasisonderwijs groep 7,8 LesdoelenAan het eind van de les kennen de leerlingen de oorsprong van het Wilhelmus en kunnen zij hierdoor een verband leggen tussen het Wilhelmus en Willem van Oranje.Aan het eind van de les kennen de leerlingen de betekenis van de volgende begrippen en personen: Willem van Oranje, het Wilhelmus, de geuzen.Aan het eind van de les kunnen leerlingen hun mening vormen en hun gevoel uiten over het gebruik van volksliederen. Het Wilhelmus Het Wilhelmus is het Nederlandse volkslied. Het is een loflied over Willem van Oranje. Hij leidde in de 16e eeuw de Nederlandse Opstand tegen de Spanjaarden. Het lied wordt nu heel plechtig gespeeld en gezongen. Maar in het begin klonk het heel anders. Inleiding Het Wilhelmus werd voor het eerst gezongen door de geuzen. De melodie was overgenomen van een bestaande Franse soldatenmars. Het werd een lied dat de geuzen lekker konden zingen bij het marcheren. Alleen al het deuntje was voldoende om Spaanse troepen op stang te jagen. Het strijdlied gaf moed en eeuwenlang is men het blijven zingen. In 1932 maakte koningin Wilhelmina het Wilhelmus tot nationaal volkslied. Meer over dit onderwerp: zie onderstaande links. Opbouw opdracht en voorbereiding Deze les is geschikt voor thuisonderwijs of voor in de klas. De leerlingen moeten onder andere raden wat het oorspronkelijke tempo van het Wilhelmus was. Verder denken ze na over de betekenis van het volkslied. Aan het einde van de les zingen de leerlingen allemaal mee met de Wilhelmus-karaoke. -Zorg voor pen en papier of voorzie elke leerling van een device (mobiel,tablet,laptop).-Introduceer het Wilhelmus-Volg de les op het digibord. -Bespreek de quiz-onderdelen zo nodig na. -Zing mee met de Wilhelmus-karaoke en bespreek de gevoelens die dat oproept.LinksCanon van Nederland - Willem van OranjeTekst Wilhelmus
Geschiedenis
Basisschool
Middelbare school
vmbo, mavo, havo, vwo
Groep 7,8
Leerjaar 1,2
Lesplan met
8 lessen
AI (Artificial Intelligence | Kunstmatige Intelligentie)
Begrijpend lezen
Burgerschap
+3
Basisschool
Groep 5-8
WELKOM bij de lessen van Kidsweek. Thema: AIWij adviseren om de lessen van deze week in onderstaande volgorde te behandelen. Wereldoriëntatie | Algemeen tekstbegrip | Slimme computersWereldoriëntatie | Begrijpend lezen | Slimme computers Burgerschap | Algemeen tekstbegrip | My AI: wat is het en wat moeten ouders erover weten? Burgerschap | Mondelinge communicatie | My AI: wat is het en wat moeten ouders erover weten? Ook taal! | Begrijpend lezen | De journalist versus ChatGPTGeschiedenis | Begrijpend lezen | Van toen tot nu - Informatiedragers Schrijfvaardigheid | Een verhaal schrijven met ChatGPTAantekenschema's: KastschemaTreinschemaPlacematDenkstappenkaart:WoordbetekenisGespreksregels van de week: Ik ben met mijn aandacht bij het gesprek.Observatiecriterium van de week: De leerling doet nieuwe voorspellingen tijdens het lezen.Vragen? Stuur gerust een mail naar scholen@kidsweek.nl.
Wereldoriëntatie - algemeen tekstbegrip | slimme computers
wereldoriëntatie - begrijpend lezen | slimme computers
Lesplan met
2 lessen
Jagers en verzamelaars
Begrijpend lezen
+4
Basisschool
Groep 5,6
3000 voor Christus Jij woont vrijwel zeker in een huis, dat in een stad of een dorp staat. Dat is nu hartstikke normaal. Maar tot ongeveer tienduizend jaar geleden hadden mensen nog helemaal geen stenen huizen en steden. Ze waren rondreizende jagers en verzamelaars.
Jagers en verzamelaars: een heel ander leven
Na deze les: weet ik hoe jagers en verzamelaars aan hun eten kwamen. weet ik hoe een huis/woonplek van een jager/verzamelaar eruitzag. weet ik hoe jagers en verzamelaars bijzondere natuurverschijnselen verklaarden.begrijp ik de belangrijke woorden die met de jagers en verzamelaars te maken hebben. kan ik een miniatuur (klein) dorpje van jagers en verzamelaars nabouwen met informatiebordjes aan de hand van de informatie uit de tekst.
Afsluitende quiz
Speel met uw leerlingen de afsluitende quiz. In deze quiz testen zij hun kennis over het onderwerp en laten zij zien wat zij hebben geleerd over orkanen. Uw leerlingen kunnen meedoen met een wisbordje of kladblaadje, of zij kunnen meedoen met hun eigen device.
Lesplan met
6 lessen
Unit Time after time
Engels
Middelbare school
havo, vwo
Leerjaar 3
Week 1 - Time after time - introduction
Introduction lesson: traveling to the past to find out how the past sounded and watching a video about time travelers.
Week 2 - Time after time
Travel back in time and explore sounds, music and fashion from the past.
Lesplan met
6 lessen
Het conflict tussen Israël en de Arabische Wereld
Tijd van Grieken en RomeinenTijd van Burgers en Stoommachines Tijd van WereldoorlogenTijd van Televisie en Computer
Geschiedenis
Middelbare school
vmbo, mavo, havo, vwo
Leerjaar 3-6
Waarover gaat Deze serie?
Als één geschiedenisonderwerp zich goed leent om het begrip standplaatsgebondenheid uit te leggen, dan is het wel het conflict tussen Israël de Arabische wereld. Er is geen goed. Er is geen fout. Het maakt niet uit aan welke kant je van het spectrum staat om in te zien dat er ergens iets goed fout zit, maar de oorzaken van de problematiek liggen vrijwel altijd bij de andere partij.Dit is geen makkelijk onderwerp. Sterker nog: het was toen het nog onderdeel van het VMBO-examen was (tot en met het CSE van 2017) een verrijkingsdeel. Daarmee was het alleen examenonderdeel voor de leerlingen in het GT-niveau. Het is ook een relatief onbekend onderwerp en dat zal in eerste instantie even wennen voor de leerlingen zal zijn. De ervaring leert echter dat de leerlingen dit een bijzonder boeiend onderwerp vinden. Voor de leraar vraagt dit onderwerp gedegen voorbereiding: hoe meer er boven de stof wordt gestaan des te effectiever én veiliger dit onderwerp kan worden behandeld in de klas. Het voorkomt ook valse sentimenten en het in de rol van slachtoffer kruipen bij de leerlingen. Wat kan je hieraan doen behalve goed beslagen ten ijs komen? Vooral heel duidelijk zijn richting je groep. Jij bent de regisseur: ja, het gaat over Joden en moslims, maar jij bent niet de hoeder van het Jodendom of de islam. Je kunt er persoonlijk moeite mee hebben, maar je hoeft niet als, voor of namens de hele gemeenschap te praten. De leerstof in deze lessen is gebaseerd op feiten. Meningen en/of sentimenten zijn getracht te weren uit dit onderwerp. Maar waar ze relevant zijn, zijn ze duidelijk te herkennen als standpunt. Dat laat ruimte om voor de leerlingen zélf een mening te vormen over het onderwerp.
Inleiding
Het behandelen van deze inleiding is in meerdere opzichten essentieel voor de lessen. Sowieso laat het op een duidelijke manier zien welke volken, religies, streken en landen er zijn. Als dit voor de leerlingen aan het begin van deze serie duidelijk is, dan levert dat straks alleen maar winst op. Het wil overigens niet zeggen dat het bij één keer uitleggen kan blijven: indien nodig kan het verstandig zijn om terug te grijpen naar deze inleiding. Eventueel door de slides te kopiëren naar de les waarmee op dat moment wordt gewerkt.Daarnaast gaat deze les in op de heersende stereotypen: mensen in Israël zijn joden, Palestijnen zijn Arabieren. Om de leerlingen te wijzen op dergelijke stereotype denkbeelden gaat een onderdeel van deze inleiding in op David Guetta, de wereldberoemde Franse DJ. Zijn vader is een Franse Marokkaanse Jood die na het ontstaan van de staat Israël is weggetrokken uit Marokko. Als gevolg van de oprichting van Israël verslechterde de positie van de ruim 270.000 Marokkaans-Sefardische Joden snel. Daarop aanvullend: in Israël wonen ruim een half miljoen Joden van Marokkaanse afkomst. In deze inleiding is ook een serie verklarende kaarten opgenomen die, indien gewenst, altijd kunnen worden gekopieerd naar een andere les in deze serie.
Lesplan met
16 lessen
Lesplan DE WERELD ONDER WATER - groep 6
Begrijpend lezen
Wereldoriëntatie
+1
Basisschool
Groep 6
Introductie
Welkom bij het blok rond het thema 'De wereld onder water'!In dit blok verkennen de leerlingen de wereld onder water. Van de mysterieuze stad onder water Nan Madol tot overbevissing en van koraalriffen tot freediven en reuzeninktvissen.In dit lesplan vind je:De vijf lessen van dit blok met ieder drie lesdelen.Bij iedere les de doelen voor de leerlingen.De tien aangeboden belangrijke moeilijke woorden per les.De complete woordenlijst van dit blok.De woordenschattoets van dit blok.Hand-outs voor de leerlingen. De vijf teksten die in de lessen centraal staan. Extra's: met interessante filmpjes en boekentips.Dit lesmateriaal is tot stand gekomen in de periode 2021 - 2024 in het project UGO (Utrecht Gelijke Onderwijskansen) op basis van het curriculum van de voormalig Brede School Academie (BSA) Utrecht en in samenwerking met de gemeente Utrecht en de Utrechtse schoolbesturen PCOU Willibrord, SPO Utrecht en KSU. Het project UGO eindigt op 1 oktober 2024.
les 1 - NAN MADOL
DoelenDe leerlingen:weten meer over Schokland; leren tien nieuwe woorden en kunnen deze toepassen; weten meer over het nieuws; weten meer over de verdwenen stad Nan Madol; kunnen de tekst samenvatten m.b.v. een mindmap; weten meer over archeologie en/of over werelderfgoed; kunnen vertellen waarom ze wel of niet het Boekentip-boek (fictie) zouden willen lezen; kunnen vertellen wat ze deze les geleerd hebben en welke vragen ze nog hebben.
les 2: greenpeace tegen overbevissing
DoelenDe leerlingen:weten meer over de Doggersbank in de Noordzee; leren tien nieuwe woorden en kunnen deze toepassen; weten meer over het nieuws; weten meer over de acties van Greenpeace tegen overbevissing; kunnen de tekst samenvatten door toetsvragen te bedenken bij de belangrijkste informatie uit de tekst; weten meer over Greenpeace en/of over dieren in de Noordzee; kunnen vertellen waarom ze wel of niet het Boekentip-boek (non-fictie) zouden willen lezen; kunnen vertellen wat ze deze les geleerd hebben en welke vragen ze nog hebben.
Lesplan met
7 lessen
De Franse Revolutie
Tijdvak van Pruiken en Revoluties
Geschiedenis
Middelbare school
vmbo, mavo, havo, vwo
Leerjaar 1-6
WAAROVER GAAT DEZE SERIE?
Als Lodewijk XIV als 22-jarige definitief de Franse kroon gaat dragen begint de centralisatiepolitiek van zijn belangrijkste raadgever en mentor, de inmiddels overleden kardinaal Mazarin, vruchten af te werpen. Lodewijk rekent definitief af met het feodalisme en maakt Parijs het centrum van het koninkrijk.Lodewijk is een absolute monarch: zijn wil is wet. Of zoals hij het zelf formuleerde: "L'état, c'est moi." ("De staat, dat ben ik”). Historisch niet helemaal correct overigens, maar wel passend bij het beeld dat de geschiedenis heeft bij de goddelijke en absolute monarch. En de leerlingen vinden het een prachtige quote!De opvolgers van Lodewijk XV en Lodewijk XVI konden schijnbaar moeiteloos deze politiek blijven doorgaan. Schijnbaar, want er veranderde wel het één en ander. Niet zozeer in de weelde van het paleis van Versailles, maar wel in de straten en salons van de Franse steden. De Verlichting met ideeën over vrijheid en gelijkheid zette de bourgeoisie, de rijke burgers, aan het denken. De gebeurtenissen tijdens de Franse Revolutie hebben ook invloed gehad op de staatsinrichting van Nederland. Een nieuwe grondwet, de scheiding der machten en uiteindelijk een beperking van de macht van de monarch. Hoewel dat laatste overigens pas later kwam, tijdens het Revolutiejaar 1848.De Franse Revolutie is niet perse een makkelijk onderwerp. Maar met de nodige anekdotes over het leven aan het hof van Versailles en de werking van de guilliotine tijdens de Terreur, blijkt dit achteraf één van de meest gewaardeerde onderwerpen.
Een oneerlijke verdeling
De middeleeuwse maatschappijpiramide stond in het Frankrijk van de 18e eeuw nog stevig overeind. De goddelijke monarch die met het Droit Divine, het goddelijke recht, was boven de drie standen verheven. De eerste- en tweede stand: de geestelijkheid en de adel, bij elkaar goed voor ongeveer 500.000 Fransen, maar in het bezit van ongeveer 35-40% van alle grond. In slide 5 van deze les zit een 360º-video waarmee leerlingen op hun device kunnen ‘rondlopen’ in het paleis van Versailles. De video is lineair: de leerlingen kunnen naar een volgende ruimte gaan door de video vooruit te spoelen.En dan de derde stand, met rond de 20 miljoen Fransen. Die derde stand was een enorm diverse groep: van de allerarmste boeren tot de rijke bourgeoisie met rijkdommen die zelfs het vermogen van de verarmde adel overstegen.Binnen die derde stand broeit het: de ideeën van de Verlichting voeren de boventoon tijdens gesprekken in de salons van Parijs. De motor van de Revolutie begint zich warm te draaien, alleen 'het chassis', het Franse volk, is nog niet in beweging gekomen. Dat verandert na nieuwe belastingen en misoogsten in 1788/1789. De derde stand-troepen, gedreven door honger, worden gemobiliseerd met spotprenten gemaakt door de bourgeoisie. De Bastille, wapendepot en gevangenis, wordt bestormd!Onderwerpen:arm en rijk in Frankrijkde oorzaken van de Franse Revolutiede bestorming van de BastillePersonen:Lodewijk XIVLodewijk XVIVideo's:
Lesplan met
7 lessen
De Franse Revolutie
Tijdvak van Pruiken en Revoluties
Geschiedenis
Middelbare school
vmbo, mavo, havo, vwo
Leerjaar 2
WAAROVER GAAT DEZE SERIE?
Als Lodewijk XIV als 22-jarige definitief de Franse kroon gaat dragen begint de centralisatiepolitiek van zijn belangrijkste raadgever en mentor, de inmiddels overleden kardinaal Mazarin, vruchten af te werpen. Lodewijk rekent definitief af met het feodalisme en maakt Parijs het centrum van het koninkrijk.Lodewijk is een absolute monarch: zijn wil is wet. Of zoals hij het zelf formuleerde: "L'état, c'est moi." ("De staat, dat ben ik”). Historisch niet helemaal correct overigens, maar wel passend bij het beeld dat de geschiedenis heeft bij de goddelijke en absolute monarch. En de leerlingen vinden het een prachtige quote!De opvolgers van Lodewijk XV en Lodewijk XVI konden schijnbaar moeiteloos deze politiek blijven doorgaan. Schijnbaar, want er veranderde wel het één en ander. Niet zozeer in de weelde van het paleis van Versailles, maar wel in de straten en salons van de Franse steden. De Verlichting met ideeën over vrijheid en gelijkheid zette de bourgeoisie, de rijke burgers, aan het denken. De gebeurtenissen tijdens de Franse Revolutie hebben ook invloed gehad op de staatsinrichting van Nederland. Een nieuwe grondwet, de scheiding der machten en uiteindelijk een beperking van de macht van de monarch. Hoewel dat laatste overigens pas later kwam, tijdens het Revolutiejaar 1848.De Franse Revolutie is niet perse een makkelijk onderwerp. Maar met de nodige anekdotes over het leven aan het hof van Versailles en de werking van de guilliotine tijdens de Terreur, blijkt dit achteraf één van de meest gewaardeerde onderwerpen.
Een oneerlijke verdeling
De middeleeuwse maatschappijpiramide stond in het Frankrijk van de 18e eeuw nog stevig overeind. De goddelijke monarch die met het Droit Divine, het goddelijke recht, was boven de drie standen verheven. De eerste- en tweede stand: de geestelijkheid en de adel, bij elkaar goed voor ongeveer 500.000 Fransen, maar in het bezit van ongeveer 35-40% van alle grond. In slide 5 van deze les zit een 360º-video waarmee leerlingen op hun device kunnen ‘rondlopen’ in het paleis van Versailles. De video is lineair: de leerlingen kunnen naar een volgende ruimte gaan door de video vooruit te spoelen.En dan de derde stand, met rond de 20 miljoen Fransen. Die derde stand was een enorm diverse groep: van de allerarmste boeren tot de rijke bourgeoisie met rijkdommen die zelfs het vermogen van de verarmde adel overstegen.Binnen die derde stand broeit het: de ideeën van de Verlichting voeren de boventoon tijdens gesprekken in de salons van Parijs. De motor van de Revolutie begint zich warm te draaien, alleen 'het chassis', het Franse volk, is nog niet in beweging gekomen. Dat verandert na nieuwe belastingen en misoogsten in 1788/1789. De derde stand-troepen, gedreven door honger, worden gemobiliseerd met spotprenten gemaakt door de bourgeoisie. De Bastille, wapendepot en gevangenis, wordt bestormd!Onderwerpen:arm en rijk in Frankrijkde oorzaken van de Franse Revolutiede bestorming van de BastillePersonen:Lodewijk XIVLodewijk XVIVideo's:
Lesplan met
4 lessen
Woorden vs. Wapens, tijdens een oorlog - Rode Kruis
Zelfs oorlog kent grenzen. Dit uitgangspunt van het internationaal humanitair oorlogsrecht is voor miljoenen mensen van levensbelang. Het Rode Kruis is van oudsher bewaker en promotor van dit rechtsgebied. Hoe meer mensen dit unieke rechtsgebied en de kaders die het stelt kennen, hoe beter het nageleefd kan worden. Ons doel met dit lesmateriaal is om leerlingen mee te nemen in het werk van het Rode Kruis en het humanitair oorlogsrecht. De drie lesbrieven zijn ontwikkeld voor de leerkracht om zelfstandig te geven in de klas. Ze zijn ontwikkeld om aan te sluiten bij de leefwereld van de leerling en om een stukje bewustwording over de actualiteit mee te geven. De actieve werkvormen bevorderen het inzicht rondom actuele conflicten. Ze ontwikkelen onderzoekende vaardigheden om niet direct tot conclusies te komen. De lesbrieven stippen kort een stukje kennis aan. We adviseren om naast het materiaal voor de leerkracht ook een inhoudelijke gastles aan te vragen. Deze worden door opgeleide Rode Kruis vrijwilligers in de klas verzorgd.
Burgerschap
Rode Kruis
Middelbare school
vmbo, mavo, havo, vwo
Leerjaar 1-6
het Humanitair Oorlogsrecht
Het humanitair oorlogsrecht is een onderdeel van het internationaal recht. Het recht geldt tijdens gewapende conflicten. Het doel is het beschermen van mensen. Dit gebeurd door het beperken van de schadelijke gevolgen van die conflicten. De kern:Bescherm personen die niet (langer) deelnemen aan de gevechten, zoals burgers, gewonde soldaten, krijgsgevangenen en medische hulpverleners.Beperk het gebruik van wapens die geen onderscheid maken tussen soldaten of strijders en burgersGebruik geen wapens die onnodig lijden en schade veroorzaken.Het humanitair oorlogsrecht bevat regels voor alle staten, gewapende groepen en individuele personen die in de gewapende strijd betrokken zijn.
Waar staat het?
De vier Verdragen van Genève zijn de bekendste bronnen van het humanitair oorlogsrecht. Ze zijn breed erkend: alle landen ter wereld hebben ze ondertekend. Dit heet ratificatie van het recht. Ook de drie Aanvullende Protocollen bij deze verdragen zijn belangrijk. Andere verdragen verbieden bijvoorbeeld het gebruik van bepaalde wapens. Sommige regels behoren tot het internationaal gewoonterecht. Ze zijn in de praktijk ontstaan en gelden wereldwijd.
Wat zegt het?
Het humanitair oorlogsrecht beschermt alle personen die niet of niet langer meedoen aan de strijd. Het recht verplicht strijdende partijen onderscheid te maken tussen de militairen, strijders en burgers. De krijgsmacht en strijders mogen worden aangevallen, burgers niet. De militaire voordelen van een aanval moeten bovendien altijd worden afgewogen tegen de nadelige gevolgen voor beschermde personen of gebouwen. Bovendien moeten voorzorgsmaatregelen worden genomen om burgerslachtoffers zoveel mogelijk te voorkomen. Het recht verbiedt het gebruik van bepaalde wapens die overbodig letsel en onnodig leed veroorzaken. En van wapens die vooral burgers of het milieu treffen. Daartoe behoren bijvoorbeeld chemische en biologische wapens.
Lesplan met
1 les
Herfst
Kidsweek in de Klas
Begrijpend lezen
Basisschool
Groep 1-3
Waar blijft de herfst?Konijn kijkt al uit naar een gezellige herfst en winter samen met Egel. Maar die zegt dat hij aan zijn winterslaap begint als het eerste rode blad valt. Konijn schrikt. Moet hij zijn beste vriend zo lang missen? Hij bedenkt een slim plan: hij gaat de rode blaadjes en de herfst gewoon verstoppen ...Deze les begrijpend luisteren gaat over herfst. In de les leren uw leerlingen hoe ze kunnen zien dat de herfst begint.
Lesplan met
2 lessen
Bewegend stilstaan
In dit lesblok staan leerlingen stil bij het onderwerp beweging en maken met alledaagse dingen kunst. Tijdens de masterclass maken de leerlingen o.l.v. een beeldend kunstenaar een stopmotion filmpje waarbij voorwerpen bewegen die normaal altijd stilstaan. Een rolletje plakband en een pen doen samen een dansje of zakdoekjes worden vanzelf opgevouwen.Leerdoelen: Leerlingen leren hoe stilstaande, alledaagse beelden in Almere toch kunnen bewegen. Leerlingen kunnen spelenderwijs alledaagse voorwerpen in beweging brengen.Disciplines: Beeldende kunst Media
Kunst
Kunstzinnige oriëntatie
Basisschool
Groep 4
Voorbereidende les
De leerlingen ontdekken in de voorbereidende les het begrip beweging in het dagelijks leven en in de kunst. Ze maken een flipboekje waarbij simpele tekeningen tot leven komen op papier. Daarnaast bekijken de leerlingen een aantal kunstwerken en filmpjes waarin het thema beweging centraal staat. Voorbereiding:- Neem de woordenlijst door - Neem de achtergrondinformatie door - Print de lesinstructie Benodigde materialen voor de voorbereidende les:- Pen of potlood (door school) - Per leerling een schrift uit de eigen lade (door leerling) - Lesinstructie (in de bijlage)
Masterclass
In de masterclass gaan de leerlingen met een beeldend kunstenaar een stopmotionfilmpje maken van gewone voorwerpen die in de klas te vinden zijn. Ze maken foto’s met een Ipad en laten alledaags voorwerpen bewegen.Leerdoelen: Leerlingen kunnen in een stopmotionvideo alledaagse voorwerpen tot leven laten komen.Benodigde materialen tijdens masterclass:Wit A3 vel per leerlingWasco krijtjes per leerling om mee te tekenen
Reflectie
In de verwerkingsles blikken de leerlingen terug op het lesblok. Ze bekijken de stopmotionvideo die ze zelf hebben gemaakt en voegen daar een titel, een verhaal en geluid aan toe. Leerdoelen: Leerlingen kunnen ervaren wat het effect van muziek op de sfeer is.Leerlingen kunnen een titel, verhaal en geluid maken bij hun filmpje.Leerlingen kunnen vertellen wat zij hebben geleerd tijdens de lessen.
Lesplan met
1 les
Docententraining - Sexting misbruik & online shaming
WERKEN AAN DE PREVENTIE VAN SEXTING MISBRUIK EN ONLINE SHAMINGDeze les is ontwikkeld door Fonds Slachtofferhulp, met steun van KPN
Mediawijsheid
Middelbare school
vmbo, mavo, havo, vwo
Leerjaar 1-6
MATERIALEN
VOOR DEZE LES HEB JE DE VOLGENDE MATERIALEN NODIG:DE DIGITALE LESDe link hiernaast verwijst je naar de digitale les in LessonUp.PRINT VOOR IEDERE LEERLING OPDRACHTVEL 1.A.Leerlingen verwerken het verhaal van 'Stukje van mij' zelfstandig aan de hand van de tijdlijnopdracht. Op het tijdlijnvel noteren zij de onderdelen uit het verhaal die hen zijn bijgebleven. Er zijn geen goede of foute antwoorden.PRINT VOOR IEDERE LEERLING OPDRACHTVEL 1.B.Op notitievel 1.b vinden de leerlingen quotes uit het lied 'Stukje van mij', met een vraag. De leerlingen beantwoorden de vier vragen in de invulvensters. Er zijn geen goede of foute antwoorden. EMOTIESTijdens het onderdeel ‘Praat erover!’ werken de leerlingen met vijf emoties: schaamte, schuldgevoel, angst, eenzaamheid en victim blaming. Op slide 16 kunnen de leerlingen deze emoties zien. De leerlingen bespreken in groepjes welke emotie zij het beste vinden passen bij 'Stukje van mij'. Er zijn geen goede of foute antwoorden.GELUIDDeze les wordt gegeven aan de hand van het lied en de videoclip 'Stukje van mij' en verschillende geluidsfragementen. Controleer dus van tevoren of het geluid werkt.
Visie van de les
PREVENTIE SEXTING MISBRUIK EN ONLINE SHAMINGWanneer middelbare schoolleerlingen in Nederland meer kennis hebben van sexting misbruik, de gevolgen hiervan en weten hoe zij victim blaming voorkomen, werken we aan de preventie van sexting misbruik en online shaming en het minimaliseren van de gevolgen. Daarnaast weten jongeren die sexting misbruik meemaken, waar zij terechtkunnen voor laagdrempelige, professionele (anonieme) hulp.
Lesplan met
1 les
Lección 5: Repaso Complemento directo e indirecto
Lesplan met
1 les
Docententraining - Sexting misbruik & online shaming
WERKEN AAN DE PREVENTIE VAN SEXTING MISBRUIK EN ONLINE SHAMINGDeze les is ontwikkeld door Fonds Slachtofferhulp, met steun van KPN
Mediawijsheid
Middelbare school
vmbo, mavo, havo, vwo
Leerjaar 1-6
MATERIALEN
VOOR DEZE LES HEB JE DE VOLGENDE MATERIALEN NODIG:DE DIGITALE LESDe link hiernaast verwijst je naar de digitale les in LessonUp.PRINT VOOR IEDERE LEERLING OPDRACHTVEL 1.A.Leerlingen verwerken het verhaal van 'Stukje van mij' zelfstandig aan de hand van de tijdlijnopdracht. Op het tijdlijnvel noteren zij de onderdelen uit het verhaal die hen zijn bijgebleven. Er zijn geen goede of foute antwoorden.PRINT VOOR IEDERE LEERLING OPDRACHTVEL 1.B.Op notitievel 1.b vinden de leerlingen quotes uit het lied 'Stukje van mij', met een vraag. De leerlingen beantwoorden de vier vragen in de invulvensters. Er zijn geen goede of foute antwoorden. EMOTIESTijdens het onderdeel ‘Praat erover!’ werken de leerlingen met vijf emoties: schaamte, schuldgevoel, angst, eenzaamheid en victim blaming. Op slide 16 kunnen de leerlingen deze emoties zien. De leerlingen bespreken in groepjes welke emotie zij het beste vinden passen bij 'Stukje van mij'. Er zijn geen goede of foute antwoorden.GELUIDDeze les wordt gegeven aan de hand van het lied en de videoclip 'Stukje van mij' en verschillende geluidsfragementen. Controleer dus van tevoren of het geluid werkt.
Visie van de les
PREVENTIE SEXTING MISBRUIK EN ONLINE SHAMINGWanneer middelbare schoolleerlingen in Nederland meer kennis hebben van sexting misbruik, de gevolgen hiervan en weten hoe zij victim blaming voorkomen, werken we aan de preventie van sexting misbruik en online shaming en het minimaliseren van de gevolgen. Daarnaast weten jongeren die sexting misbruik meemaken, waar zij terechtkunnen voor laagdrempelige, professionele (anonieme) hulp.
Lesplan met
2 lessen
Vrijwilligerswerk
Aardrijkskunde
Basisschool
Groep 5-8
Vrijwilligerswerk
Iedereen doet weleens een klusje voor een ander. Maar wanneer noem je dat vrijwilligerswerk? En wat kun je als kind allemaal doen aan vrijwilligerswerk? Wat doen de leerlingen uit uw klas aan vrijwilligerswerk? In deze les leren uw leerlingen er alles over.
Vrijwilligerswerk
Na deze les:weet ik wat vrijwilligerswerk is.weet ik welk vrijwilligerswerk kinderen kunnen doen.begrijp ik de belangrijke woorden die met vrijwilligerswerk te maken hebben.kan ik een onderzoekje uitvoeren in de klas over vrijwilligerswerk.
afsluitende quiz
Speel met uw leerlingen de afsluitende quiz. In deze quiz testen zij hun kennis over het onderwerp en laten zij zien wat zij hebben geleerd over het onderwerp. Uw leerlingen kunnen meedoen met een wisbordje of kladblaadje, of zij kunnen meedoen met hun eigen device.
Lesplan met
12 lessen
Doorlopende Leerlijn Primair Onderwijs
In dit lesplan staan alle lessen verzameld die je nodig hebt om de doorlopende leerlijn primair onderwijs, samengesteld door Filmhub Oost, te geven. Ook de docentenhandleiding met een overzicht van de lessen en extra informatie is hier te vinden.
Film
Kunst
+7
Basisschool
Middelbare school
vmbo b, havo
Groep 1-8
Leerjaar 1
Lesplan met
6 lessen
Week 14/15 | Lesplan groep 5/6
Begrijpend lezen
Literatuur
+1
Basisschool
Groep 5-8
WELKOM bij de lessen van Kidsweek. Thema: Samsam BuitenWij adviseren om de lessen van deze week in onderstaande volgorde te behandelen. Actualiteit | Begrijpend lezen | ‘Ik woon in de mooiste straat van de wereld’Les bij de krant | Padden massaal op padVerdiepende tekst | Algemeen tekstbegrip | In actie voor meer speelplekkenVerdiepende tekst | Begrijpend lezen | In actie voor meer speelplekken Ook taal! | Literatuur | LampjeAantekenschema's: VenndiagramDenkstappenkaart:WoordbetekenisObservatiecriterium van de week: De leerling doet nieuwe voorspellingen tijdens het lezen.Vragen? Stuur gerust een mail naar scholen@kidsweek.nl.
ACTUALITEIT - BEGRIJPEND LEZEN | 'Ik woon in de mooiste straat van de wereld’
Les bij de krant | Padden massaal op pad
Lesplan met
1 les
Mentorles regels en presentatie maken
Mentorles
Middelbare school
mavo, havo
Leerjaar 2
Lesplan met
2 lessen
De Europese Unie
Aardrijkskunde
Begrijpend lezen
+6
Basisschool
Groep 7,8
"Dit nooit meer!" Dat zeiden Europese landen tegen elkaar na de Tweede Wereldoorlog. Om nieuwe oorlogen te voorkomen gingen ze samenwerken. Dat leidde uiteindelijk tot de Europese Unie (EU). Maar hoe kwam die tot stand? En hoe werkt de EU eigenlijk? In deze les leer je hier meer over.
De Europese unie
Na deze les: weet ik hoe de Europese Unie tot stand is gekomen. weet ik hoe de Europese Unie werkt. weet ik welke landen lid zijn van de Europese Unie.begrijp ik de belangrijke woorden die met de Europese Unie te maken hebben.kan ik door middel van een explainer de kinderen in groep 5/6 uitleggen hoe de Europese Unie is ontstaan of hoe de EU werkt.
Afsluitende quiz
Speel met uw leerlingen de afsluitende quiz. In deze quiz testen zij hun kennis over het onderwerp en laten zij zien wat zij hebben geleerd over het onderwerp. Uw leerlingen kunnen meedoen met een wisbordje of kladblaadje, of zij kunnen meedoen met hun eigen device.
Lesplan met
1 les
Docententraining - Sexting misbruik & online shaming
WERKEN AAN DE PREVENTIE VAN SEXTING MISBRUIK EN ONLINE SHAMINGDeze les is ontwikkeld door Fonds Slachtofferhulp, met steun van KPN
Mediawijsheid
Middelbare school
vmbo, mavo, havo, vwo
Leerjaar 1-6
MATERIALEN
VOOR DEZE LES HEB JE DE VOLGENDE MATERIALEN NODIG:DE DIGITALE LESDe link hiernaast verwijst je naar de digitale les in LessonUp.PRINT VOOR IEDERE LEERLING OPDRACHTVEL 1.A.Leerlingen verwerken het verhaal van 'Stukje van mij' zelfstandig aan de hand van de tijdlijnopdracht. Op het tijdlijnvel noteren zij de onderdelen uit het verhaal die hen zijn bijgebleven. Er zijn geen goede of foute antwoorden.PRINT VOOR IEDERE LEERLING OPDRACHTVEL 1.B.Op notitievel 1.b vinden de leerlingen quotes uit het lied 'Stukje van mij', met een vraag. De leerlingen beantwoorden de vier vragen in de invulvensters. Er zijn geen goede of foute antwoorden. EMOTIESTijdens het onderdeel ‘Praat erover!’ werken de leerlingen met vijf emoties: schaamte, schuldgevoel, angst, eenzaamheid en victim blaming. Op slide 16 kunnen de leerlingen deze emoties zien. De leerlingen bespreken in groepjes welke emotie zij het beste vinden passen bij 'Stukje van mij'. Er zijn geen goede of foute antwoorden.GELUIDDeze les wordt gegeven aan de hand van het lied en de videoclip 'Stukje van mij' en verschillende geluidsfragementen. Controleer dus van tevoren of het geluid werkt.
Visie van de les
PREVENTIE SEXTING MISBRUIK EN ONLINE SHAMINGWanneer middelbare schoolleerlingen in Nederland meer kennis hebben van sexting misbruik, de gevolgen hiervan en weten hoe zij victim blaming voorkomen, werken we aan de preventie van sexting misbruik en online shaming en het minimaliseren van de gevolgen. Daarnaast weten jongeren die sexting misbruik meemaken, waar zij terechtkunnen voor laagdrempelige, professionele (anonieme) hulp.
Lesplan met
2 lessen
Extreem weer: tornado's
Begrijpend lezen
Lezen
+3
Basisschool
Groep 7,8
Duizenden verwoeste huizen, hele gebieden zonder stroom en zeker tientallen slachtoffers. Heftige tornado’s raasden afgelopen weekend over het midden van de Verenigde Staten. Maar hoe ontstaat zo’n tornado eigenlijk? En waar komen deze wervelwinden het meeste voor? Je leert het allemaal in deze les!
EXTREEM WEER: tornado's
Na deze les: weet ik wat een tornado is en hoe een tornado ontstaat.weet ik wat 'Tornado Alley' is.weet ik hoe schade van tornado's voorkomen wordt.weet ik of een tornado ook in Nederland kan voorkomen.begrijp ik de moeilijke woorden die met tornado's te maken hebben. kan ik een informatieve poster over tornado's maken.
Afsluitende quiz
Speel met uw leerlingen de afsluitende quiz. In deze quiz testen zij hun kennis over het onderwerp en laten zij zien wat zij hebben geleerd over het onderwerp. Uw leerlingen kunnen meedoen met een wisbordje of kladblaadje, of zij kunnen meedoen met hun eigen device.
Lesplan met
1 les
Domino
Duits
Middelbare school
mavo, havo
Leerjaar 2
Lesplan met
5 lessen
Communicatie en gedrag
Overzicht lessen komende periode:1. Communicatie en gedrag2a. Vormen van communicatie2b. Communicatiemiddelen3. Communicatie vroeger en nu4. Het internet5. Communicatie van planten en dieren6. Massamedia7. Een wereld zonder internet
Ges
Middelbare school
mavo
Leerjaar 1
Statement of inquiry
"Innovations in communication have transformed global interactions and sparked revolutions in information dissemination.""Innovaties in communicatie hebben wereldwijd veranderingen in informatieverspreiding veroorzaakt."
Les 1: Communicatie en gedrag
Leerdoelen:Aan het eind van deze les kunnen we uitleggen wat communicatie en gedrag zijn en wat die 2 begrippen met elkaar te maken hebben.
Les 2a: vormen van communicatie + les 2b: communicatiemiddelen
Leerdoelen les 2a: VORMEN VAN COMMUNICATIEAan het eind van deze les kunnen we uitleggen welke vormen van communicatie er zijn en daar voorbeelden van geven.Leerdoelen les 2b: COMMUNICATIEMIDDELENAan het eind van deze les kunnen we uitleggen wat communicatiemiddelen zijn en welke voor- en nadelen moderne communicatiemiddelen hebben.
Lesplan met
18 lessen
Periode 1. De Koude Oorlog en de Wereld na de Koude Oorlog
TIjd van Televise en Computer
Geschiedenis
Middelbare school
vmbo, mavo, havo, vwo
Leerjaar 2-6
Waarover gaat Deze serie?
Met de huidige situatie zou je haast denken dat de Koude Oorlog weer terug is. En als we de media mogen geloven, is dat ook zo. Toch is het karakter van de Koude Oorlog, los van spanningen tussen twee machtige landen, anders. De blokvorming is tegenwoordig veel minder aanwezig en voor veel leerlingen liggen bedreigingen voor de vrede en de veiligheid op een totaal ander vlak dan tijdens de Koude Oorlog.Het is een fraai staaltje van de geschiedenis herhaalt zich, waartoe mensen zich graag wenden om de hedendaagse wereld en de gebeurtenissen te verklaren, terwijl dat de grootste flauwekul is: elke situatie is weer uniek.Maar wat maakt de Koude Oorlog dan zo bijzonder? En nog veel belangrijker: hoe breng je dit over op de leerlingen? Een oorlog is nog wel 'herkenbaar’ voor de leerlingen, een oorlog die eigenlijk geen oorlog was, is een schimmige abstractie. Laat staan dat je ook nog een bepaald ‘unheimisch’ gevoel van een eventuele totale vernietiging van de aarde wilt delen met de leerlingen.In de lessen zitten fascinerende, en soms ook iconische, afbeeldingen die trachten de leerlingen mee te nemen in de tijd van de Koude Oorlog. De tijd van hun ouders. Een onzekere tijd, maar ook een tijd die gek genoeg veiliger was dan nu. Want wie gaat nu een atoombom gooien, als je weet dat je er dan zelf ook aangaat. Die paradox is heel bijzonder, en overigens ook alleen te maken aan het eind van dit onderwerp.Een leuk intro is altijd, en niet alleen bij dit ondwerp, het tijdvak-icoon met de klas te bekijken. In zitten namelijk best veel betekenissen: de raket is bijvoorbeeld al op meerdere manieren uit te leggen. Met een woordweb in LessonUp kun je samen met de klas het icoon analyseren.
Introductie op de Koude Oorlog
Hoewel de leerlingen minstens al een keer eerder de verschillen tussen het communisme en het kapitalisme hebben gehad, is het goed om deze nogmaals te behandelen: -ismen blijven immers lastige materie.Het is goed om gelijk de kenmerken en de periodisering van de Koude Oorlog met de leerlingen te bespreken. Hoewel sommige kenmerken wellicht nu nog abstract en ver weg lijken, werkt het verhelderend en kan er indien nodig op worden teruggegrepen.Hoewel de Koude Oorlog onderdeel van de periode Tijd van Televisie en Computer is, ligt de oorzaak ervan natuurlijk nog in de Tijd van Wereldoorlogen. Onderwerpen:Kapitalisme versus communisme
Lesplan met
3 lessen
Planning/Toetsweek
Economie
Mentorles
+1
Basisschool
Middelbare school
vmbo k, g, t, mavo, havo, vwo
Groep 1
Leerjaar 1-3
In deze les ga je leren wat het verschil is tussen het noteren van het huiswerk en het maken van een overzichtelijke planning. Ook ga je leren hoe je een overzichtelijke planning kan maken en hoe je dit kunt volhouden.
1. WAt verwacht je?
Om je schoolwerk te kunnen organiseren is het maken van een goede planning van belang. Plannen = Plan maken en kiezen wat belangrijk isMaar waarom is plannen zo belangrijk?
2. Hoe doe je het nu?
Hoe houd jij je huiswerk bij op dit moment? Open de les en vul in:
Lesplan met
7 lessen
Unit Time after time
Engels
Middelbare school
havo, vwo
Leerjaar 3
Week 1 - Time after time - introduction
Introduction lesson: traveling to the past to find out how the past sounded and watching a video about time travelers.
Week 2 - Time after time
Travel back in time and explore sounds, music and fashion from the past.
Toon meer
Geschiedenis
Begrijpend lezen
Wereldoriëntatie
Woordenschat
Taal
Nederlands
Lezen
Burgerschap
Mediawijsheid
Mentorles
Maatschappijleer
Burgerschapskunde
Ges
Aardrijkskunde
Rekenen
Kunstzinnige oriëntatie
Engels
Informatievaardigheden
Literatuur
Culturele en kunstzinnige vorming
Biologie
Burgerschapsonderwijs
LOB
Techniek
Duits
Kunst
ICT-basisvaardigheden
Economie
Tekenen
Zorg en Welzijn
Mens & Maatschappij
LessonUp
Wiskunde
Studielessen
Computational thinking
Horeca
Begrijpend luisteren
Maatschappijkunde
Muziek
Economie & Ondernemen
Studievaardigheden
Grieks
Latijn
Nask / Techniek
D&P
Programmeren
Wereldcampus
Levensbeschouwing
Frans